خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1392/04/09 13:15:01
سرویس اجتماعی
پاپی‌زاده مطرح کرد:

ضعف عملکرد دستگاه دیپلماسی در حل مشکل ریزگردها

عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، اقدامات دستگاه دیپلماسی برای رفع ریزگردها را بسیار ضعیف خواند وگفت: دستگاه دیپلماسی در تعامل با کشورهایی که منبع ورود ریزگردها به ایران هستند بسیار ضعیف عمل کرده است.
ضعف عملکرد دستگاه دیپلماسی در حل مشکل ریزگردها عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، اقدامات دستگاه دیپلماسی برای رفع ریزگردها را بسیار ضعیف خواند وگفت: دستگاه دیپلماسی در تعامل با کشورهایی که منبع ورود ریزگردها به ایران هستند بسیار ضعیف عمل کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/3792.jpg ضعف,عملکرد,دستگاه,دیپلماسی,در,حل,مشکل,ریزگردها Icana

عباس پاپی‌زاده در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه ریزگردها دو منشا داخلی و خارجی دارند، گفت: عمده تولید ریزگردها منشاء خارجی داشته و از جانب کشورهای همسایه از جمله عربستان، ترکیه، جنوب عراق، سوریه و قسمت‌هایی از اردن است.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این در حالی است که تا سال‌های گذشته و پیش از جنگ خلیج فارس، مناطق جنوب عراق و کویت از لحاظ زیست محیطی مشکل چندانی نداشتند و وجود نخلستان‌ها و رودهای بزرگ مانعی بر سر راه این ریزگردها بود که پس از جنگ این دو کشور از نظر زیست‌محیطی دچار مشکلی جدی شدند.

 

تنها  15 تا 20 در صد منبع تولید ریزگردها داخلی است

پاپی‌زاده با تاکید بر اینکه بخشی از مشکلات زیست‌محیطی ریزگردها به فعالیت‌های غیرکارشناسانه و منفعت‌طلبانه کشورهایی همچون ترکیه بازمی‌گردد، یادآور شد: در این زمینه مسئولان کشور ترکیه با مشورت مشاوران رژیم صیهونیستی موضوع سدسازی را در این کشور پیگیری کردند که همین امر باعث کاهش ورودی رود دجله و فرات و تغییرات اکوسیستمی بسیاری در منطقه شد که همین امر به افزایش حجم ریزگردها دامن زد.

نماینده مردم دزفول در مجلس نهم، با تاکید بر منابع داخلی تولید ریزگردها، گفت: در این میان شاید بتوان گفت که وجود خشکسالی هایی که در ایران بوده باعث خشک شدن تالاب ها و منبع تولید ریزگرد شده است، البته تنها 15 تا 20 درصد ریزگردها منابع داخلی دارند.

 

کشورهایی که باعث تولید ریزگردها به ایران شده اند ملزم به پرداخت خسارت هستند

پاپی زاده حل مشکل ریزگردها را نیازمند عزم ملی و بین المللی خواند وافزود: واقعیت آن است که سازمان ملل باید به این مساله ورود پیدا کرده و کشورهایی را که عامل تولید ریزگردها هستند را به خاطر بی‌توجهی و هزینه هنگفتی که به کشورمان تحمیل کردند ملزم به پرداخت خسارت کنند.

وی ادامه داد: به موازات آن باید در داخل کشور هم با استفاده از فناوری های جدید و انجام یکسری اقدامات از گسترش ریزگردها جلوگیری کرد.

 

اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در رفع مشکل ریزگردها آنی و لحظه‌ای بوده است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس نهم، در تشریح عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه، افزود: عمده فعالیت‌های سازمان حفاظت محیط زیست در کنترل ریزگردها آنی و لحظه‌ای بوده، این در حالی است که وجود این ریزگردها در برخی استان‌های کشور از جمله خوزستان، لرستان و کرمانشاه همواره در طول سال پایدار است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با انتقاد از نگاه مقطعی به ل مشکل ریزگردها، ادامه داد: واقعیت آن است که با وجود پایدار بودن ریزگردها در استان‌های غرب و جنوب کشور، تنها در برخی از ماه‌های سال که این ریزگردها گسترش یافته و به شهر تهران می رسد توجه مسئولان و دستگاه های مستقر در تهران به ناگاه به این سمت می آید که برای حل این ریزگردها دست به کار شوند، چرا که از نزدیک این مشکل را لمس می کنند، ولی متاسفانه این مشکل تنها به یک یا دو ماه محدود نبوده و برخی از استان‌ها در تمام سال درگیر این مشکل هستند.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی مسئولان شروع به آرام کردن افکار عمومی کرده و در برخی موارد هم چند سفر خارجی صورت می‌گیرد و تفاهم نامه هایی هم به امضا می رسد اما درنهایت باز این امر به فراموشی سپرده می شود، بنابراین بعد از گذشت یک دهه تاکنون اقدام عملی و جدی از سوی مسولان مشاهده نشده است.

 

ریزگردها باعث کاهش کیفیت محصولات کشاورزی شده اند

این عضو فراکسیون محیط زیست وتوسعه پایدار در مجلس نهم، با اشاره به برخی مشکلات حاصل از ایجاد ریزگردها در ایران، گفت: در این راستا بسیاری از استان های کشور در پروازهای داخلی خود با مشکل مواجه هستند و از سوی دیگر بسیاری از جانبازان ما در شهرهای مرزی کشور که همواره مملو از وجود ریزگردها است زندگی می کنند که همین امر باعث بروز مشکلات و مهاجرت اجباری آنان شده است.

پاپی زاده با بیان اینکه ریزگردها روی کاهش کیفیت محصولات کشاورزی نیز تاثیرگذار بوده است، ادامه داد: در این زمینه یک فاجعه بزرگ در حال رخ دادن استة در چنین شرایطی جای این پرسش باقی است که چرا سازمان ها و ارگان هایی چون سازمان حفاظت محیط زیست اقدام جدی در این انجام نداده است.

وی با ابراز نارضایتی از دستگاه دیپلماسی که در تعامل با کشورهای خارجی در جهت کاهش این آلودگی ها ضعیف عمل کرده است، اذعان کرد: در واقع با سهل انگاری از کنار موضوعی به این مهمی عبور می کنند این در حالی است که 20 استان کشور به دلیل وجود این آلودگی‌ها دچار آسیب های جدی در زمینه اقتصادی و اجتماعی شده اند ولی متاسفانه با این وجود دستگاه دیپلماسی نسبت به این قضیه بی تفاوت است.

 

نمی توان با اطمینان گفت که ریزگردها فاقد وجود اورانیوم هستند

نماینده مردم دزفول در مجلس نهم، در پاسخ به این سوال که آیا این ریزگردها آغشته به اورانیوم هستند، گفت: ممکن است که دستگاه های مربوطه اعلام کنند که اورانیومی را در این ریزگردها مشاهده نکرده اند ولی چگونه ممکن است که با وجود جنگ، آمریکا از اورانیوم ضعیف شده در مناطق عراق استفاده نکرده باشد، بنابراین نمی‌توان با اطمینان اعلام کرد که این ریزگردها فاقد وجود اورانیوم هستند.

 

بودجه پیشنهادی مان برای رفع ریزگردها دو هزار میلیارد است

وی با بیان اینکه تاکنون بودجه قابل ملاحظه‌ای برای رفع مشکل ریزگردها اختصاص نیافته است، تصریح کرد: این در حالی است که ما به دو هزار میلیارد بودجه نیاز داریم تا بتوانیم اثرات ایجادشده را جبران کنیم، انتظار می رفت که دولت اعتبارات مناسب‌تری را برای حل این مشکل در لایحه پیشنهاد می‌داد، مساله دوم نبود برنامه ریزی و مدیریت صحیح است چرا که نوع برنامه ریزی ها نشان دهنده این امر است که مدیران ما برنامه ریزی منسجم و دقیقی برای صرف اعتبارات برای حل این معضل نداشته اند.

پاپی زاده در ادامه به تنظیم و بررسی طرحی در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اشاره کرد و افزود: برای کاهش آلودگی ها و ریزگردها و همچنین جهت حمایت از مردم استان هایی که درگیر ریزگردها هستند، طرحی را آماده کردیم که پس از طی مراحل قانونی در قالب فوریت آن را به صحن مجلس ارایه می‌دهیم.

عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: وجود این ریزگردها خسارت‌های بسیاری را به بار آورده و باعث شده تا کشاورزان ما بیش از اینکه از خشکسالی ها و بارندگی های سیل آسا دچار ضربه شوند از وجود ریزگردها متضرر شوند، اما متاسفانه دستگاه‌های دولتی به هیچ وجه حاضر نیستند که گرد و غبار را جزو آیتم هایی که تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار می‌گیرد، در نظر بگیرند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet