شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نکو:

واژگان تولیدی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی کاربردی نیست

سرویس فرهنگی
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نخستین گام برای اشاعه استفاده از واژگان بومی انجام یک کار کارشناسی برای تولید واژگان کاربردی و عملیاتی است، گفت:‌ واژگان بکارگرفته شده در فرهنگستان زبان و ادب فارسی کاربردی نیست.
یکشنبه 9 تیر 1392 ساعت 15:41
واژگان تولیدی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی کاربردی نیست عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نخستین گام برای اشاعه استفاده از واژگان بومی انجام یک کار کارشناسی برای تولید واژگان کاربردی و عملیاتی است، گفت:‌ واژگان بکارگرفته شده در فرهنگستان زبان و ادب فارسی کاربردی نیست. http://cdn.icana.ir/d/019/41023.jpg واژگان,تولیدی,در,فرهنگستان,زبان,و,ادب,فارسی,کاربردی,نیست Icana

ابراهیم نکو در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در جهان امروز فرهنگ‌ها ناچار از ارتباط با یکدیگر هستند، توضیح داد: استفاده از واژگان خودی و بومی که ریشه در فرهنگ اسلامی و ایرانی دارد امری پسندیده است ولی نباید این کار به قیمت خلق و تولید واژگان غیرکاربردی باشد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: فرهنگستان زبان و ادب فارسی در چند سال اخیر واژگانی را خلق کرد که قابل استفاده در جامعه نیست و شهروندان در صورت استفاده از آنها با مشکل مواجه می‌شوند.

وی افزود: فرهنگستان  زبان و ادب فارسی برای مثال برای واژه اتوبوس بدیلی با عنوان " "خودرو مسافرکش جمعی" را تولید کرد که افراد برای ادای کلمات بی‌شمار آن به زحمت می‌افتند.

این نماینده مجلس نهم با بیان اینکه ‌ نخستین گام برای اشاعه استفاده از واژگان بومی انجام یک کار کارشناسی برای تولید واژگان کاربردی و عملیاتی است، یادآور شد:‌ برای این کار باید واژگانی ساده که به راحتی قابل استفاده باشند تولید شود و سپس دستگاه‌های دولتی با همکاری و هماهنگی لازم بستر را برای نهادینه کردن این واژگان بومی در جامعه فراهم کنند.

نکو با یادآوری اینکه تحول در زبان مردم جامعه نیازمند صرف زمان زیاد است، گفت:‌ متاسفانه حتی دستگاه‌های دولتی مثل آموزش وپرورش نیز این فرهنگستان را در نهادینه کردن واژگان خلق شده کمک نمی‌کنند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس نهم، افزود: فرهنگستان زبان و ادب فارسی نباید اصرار و پافشاری بر استفاده از واژگان ترجمه شده داشته باشد بلکه باید با فرهنگسازی در پی نهادینه کردن واژگان جایگزین باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از تاخیر فرهنگستان زبان وادب فارسی در ورود به خلق واژه‌های جدید، ادامه داد:‌ مسئله مهم این است که فرهنگستان نباید با تاخیر وارد این حوزه شود به این معنا که وقتی یک واژه غربی وارد کشور و مصطلح می‌شود به سختی و با صرف وقت زیاد می‌توان واژه‌ای را برای جایگزین کردن استفاده کرد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000