خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1392/04/10 15:43:33
سرویس اقتصادی
حسینی صدر:

بخشی از منابع ارزی کشور صرف واردات کالاهای لوکس شد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در سیاست های ارزی برای مدیریت واردات و صادرات در هشت سال اخیر سردرگمی وجود داشت، گفت: منابع زیادی از ارز کشور صرف واردات کالاهای لوکس، خودروهای لوکس، اقلام خوراکی و پوشاک و لوازم آرایش شد که این موضوع در کشور رانت ایجاد کرد.
بخشی از منابع ارزی کشور صرف واردات کالاهای لوکس شد عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در سیاست های ارزی برای مدیریت واردات و صادرات در هشت سال اخیر سردرگمی وجود داشت، گفت: منابع زیادی از ارز کشور صرف واردات کالاهای لوکس، خودروهای لوکس، اقلام خوراکی و پوشاک و لوازم آرایش شد که این موضوع در کشور رانت ایجاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/1225.jpg بخشی,از,منابع,ارزی,کشور,صرف,واردات,کالاهای,لوکس,شد Icana

موید حسینی صدر در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با ارزیابی دولت نهم و دهم در مدیریت واردات و صادرات تصریح کرد: یکی از مسائلی که به تولید در سال های اخیر آسیب زده بی ثباتی در سیاست های وارداتی است یعنی تولید کننده به امید اینکه بازار مناسبی در کشور خواهد داشت یک خط تولید احداث کرد و به یکباره با صادرات انبوه همان محصول مواجه شد و این تولید کشور را زمین گیر کرد.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت صادرات  نیز افزود: زمانی که یک تولید کننده بازاری را در مقصد شناسایی و مشتری لازم را می یابد، خریدار باید از تامین کالا توسط تولید کننده ایرانی اطمینان خاطر داشته باشد اما سیاست هایی که به یکباره مبنی بر ممنوع الورود کردن کالا یا مجوز واردات بیش از حد برای یک محصول اتخاذ می شود، تولید را فلج می کند.

وی ادامه داد: تولید کننده باید بتواند با یک آهنگ مشخص، سیاست پایدار و به دور از تصمیات مقطعی نسبت به صادرات اقدام کند؛ ضمن اینکه باید با یک سیاست مشخص واردات کالا را اداره کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه تصمیم هایی که مرتبط با واردات و صادرات اتخاذ می شوند باید قطعی و فارغ از اتخاذ تصمیم های لحظه ای باشند، گفت: حداقل انتظار این است که سیاست ها باید برای دو تا سه سال تداوم داشته باشند و در صورت تغییر سیاست ها شش ماه قبل به تولید کننده اطلاع رسانی شود.

حسینی صدر با اشاره به اینکه اعتماد به تولید کننده باید در مسئولان ایجاد شود، تصریح کرد: مسئولان باید تولید کننده را باور کنند که همه این موارد باید در یک چرخه سالم "اداره تولید" قرار گیرند و کارفرما، سرمایه گذار، کارخانه دار و تولید کننده باید جایگاه خود را داشته باشد؛ از طرفی حقوق سیاست گذار و سیستم پولی باید به طور منطقی در نظر گرفته شود و در صورتی که در حقوق یکی از بخش ها  غفلت شود قطعا این چرخه تولید متوقف خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط تحریم می توان انتظار داشت تا شرایط واردات و صادرات بهتر از روند فعلی بود؟ گفت: قطعا می توانستیم شرایط بهتری داشته باشیم؛ زمانی که ما شرایط تحریم را پیش بینی می کردیم نباید قیمت ارز را غیر واقعی نگه می داشتیم.

زمانی که نرخ ارز پایین بود به واردات و صادرات آسیب وارد شد

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: وقتی نرخ ارز پایین بود کشور مملو از کالاهای وارداتی شد و تولید کننده داخلی توان رقابت را از دست داد و صادرات نیز  کاهش یافت از طرفی وقتی قیمت ارز افزایش یابد طبیعتا ارزش پول ملی کاهش می یابد و باعث تورم در جامعه می شود.

حسینی صدر ادامه داد: به اعتقاد بنده اگر در سالیانه گذشته قیمت ارز را واقعی در نظر می گرفتیم و نظارت کافی بر روند واردات کالاها صورت می گرفت و همچنین ارز مرجع در اختیار محصولات غیر ضروری قرار نمی گرفت در حال حاضر وضعیت کشور بسیار بهتر از شرایط فعلی بود.

وی با تاکید بر اینکه منابع زیادی از ارز کشور صرف کالاهای لوکس، خودروهای لوکس، اقلام خوراکی و پوشاک و لوازم آرایش شد، تصریح کرد: در حالی که مطلقا نیاز نبود این کالاها با ارز رجع وارد شود که در این صورت هم به تولید داخل آسیب وارد شد و هم منابع زیادی ارز از کشور خارج شد؛ عده ای نیز از رانت استفاده کردند.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس نهم ادامه داد: اگر فردی با ارز 1226 خودروی لوکس وارد می کند و اکنون با ارز 3600 تومان به فروش می رساند یعنی سه برابر رانت ایجاد شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه می توان گفت در سیاست ارزی مدیریت واردات و صادرات نقص ها و سردرگمی های زیادی وجود داشت، خاطرنشان کرد: دولت در بحث نظارتی ضعیف عمل کرد و در زمانی که اقلام غیر ضروری با ارز دولتی وارد می شدند هیچ نهادی در راستای اینکه آیا این کالاها به دست مصرف کننده می رسد یا در بخش دلالی توزیع می شود، نظاره گر نبود که البته همچنان این ضعف نظارتی در مدیریت واردات و صاردات در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet