خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1392/04/10 08:59:12
سرویس فرهنگی
مبلغی:

تکفیری‌ها دنبال تسلط بر جهان اسلام و قبضه جایگاه‌های فتوی هستند

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تکفیری‌ها دنبال تسلط بر جهان اسلام و قبضه جایگاه‌های فتوی هستند، گفت: اگر تکفیری‌ها مجال پیدا کنند حتی اجازه آب خوردن به الازهر مصر را هم نمی‌دهند.
تکفیری‌ها دنبال تسلط بر جهان اسلام و قبضه جایگاه‌های فتوی هستند رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تکفیری‌ها دنبال تسلط بر جهان اسلام و قبضه جایگاه‌های فتوی هستند، گفت: اگر تکفیری‌ها مجال پیدا کنند حتی اجازه آب خوردن به الازهر مصر را هم نمی‌دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/4952.jpg تکفیری‌ها,دنبال,تسلط,بر,جهان,اسلام,و,قبضه,جایگاه‌های,فتوی,هستند Icana

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغیبا موضوع "تکفیر و راه مقابله با آن"، تکفیر را خطر بزرگی برای جامعه اسلامی عنوان کرد و گفت: در صورت عدم انزوای جریان‌های تکفیری، سرنوشتی پرتلاطم و ناپایدار در جهان اسلام شکل خواهد گرفت.

وی ادامه داد: تکفیر بزرگترین تهدید برای اسلام به شمار می‌آید؛ زیرا خشونت را در فضای جامعه اسلامی گسترش و چهره اسلام پررحمت را در دید جهانیان مشوه می نماید و باعث خواهد شد هر گونه زمینه عقلانیت و تدبیر در جهت ایجاد مناسبات درست در جامعه اسلامی شکل نگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی دین‌گریزی را محصول جریان‌های رادیکال عنوان کرد و گفت: با وجود تکفیر و عواقب آن، اندیشه‌های اسلامی نه تنها از مسیر رشد و تعالی و همگرایی باز می‌ماند بلکه یک سیر عقب گرد نیز پیدا خواهد کرد، در فضاهای این چنینی مدام در جامعه اسلامی درگیری شکل می‌گیرد، نفاق، تضاد اجتماعی و فرار از اسلام از دستاوردهای دیگر ادامه این رفتارهاست.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی افزود:  نتیجه دیگر این است که این اعمال تنها یک نسل را به کام عقب ماندگی و فاصله از اسلام فرو نمی‌برد بلکه بر تاریخ تأثیر می‌گذارد و نسل‌های آتی را نیز به سرنوشت آنها دچار می‌کند. در نهایت دین در ضعف و ناتوانی قرار می­گیرد و بی­دینی توجیه شده و گسترش پیدا می­کند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: مصری‌ها و علمای الاظهر باید بدانند که این تکفیری‌ها اگر مجال پیدا کنند اجازه آب خوردن ، نفس کشیدن و بیان کوچکترین منطق اسلامی را به آنها نخواهند داد و آن ها به دنبال گرفتن مناصب افتا در جهان اسلامی هستند.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی گفت: اگر تکفیری ها در جامعه سیطره پیدا کنند حاصلی جز کشتار، تباهی، ناامنی، عقب ماندگی، و حاصلی جز نمایش چهره خشن و بی­رحمانه از دین ندارند.

ریشه های شکل گیری جریان های رادیکال در فضای امت اسلامی

آیت الله احمد مبلغی درباره ریشه جریان‌های رادیکالی در اسلام گفت: از ابتدا کوشش­ اسلام بر آن بود تا یک جامعه اسلامی ایجاد کند که از حیث کیفی و کمی، امکان رشد پیدا کرده و از هر نظر رو به توسعه برود؛ ولی متاسفانه در طول تاریخ، فعالیت‌های رادیکال رفته رفته بروز و ظهور یافتند و ضربه‌های هولناکی بر جامعه اسلامی وارد و بر تاریخ اسلامی آثار منهدم کننده ای را بر جای نهادند.

  رئیس دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی افزود: متاسفانه امروزه در فضای مناسبات امت اسلامی، نگاه افراطی به دین خشن‌تر، سازمان یافته‌تر و با قساوت بی‌رحمانه تری به میدان پا نهاده و می رود تا فضا را از نگاه‌ها، رفتارها و خشونت‌های عملی خود بیشتر پر کند

وی ادامه داد: این جریان ریشه در عواملی همچون: حماقت، تعصب،  سطحی اندیشی و جریانی شدن دارد.

وی در توضیح مقوله " تبدیل افراط گری به جریان" گفت: مشکل این است که نگاه‌های سطحی و تنگ نظرانه که در ابتدا نسبتا غیر هماهنگ و غیر منسجم هستند،  رفته رفته همدیگر را باز می یابند و جریان یا جریان هایی منسجم و پی گیر را پدید می آورند.

وی گفت: از این پس،  فعالیت هایی عملی را آغاز می کنند و به بازتولید تفکر حماقت آمیز خود نسبت به دین روندی تصاعدی می بخشند و برای این تفکر ادبیاتی را پدید می آورند و با گستاخی تمام بر بی­منطقی خود اسم منطق اسلامی می گذارند.

راه کار مقابله با تکفیر

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با بیان اینکه جریان‌های رادیکال به مرور گستردگی بیشتری به دنبال خواهند داشت، گفت: اگر علمای اسلام در جهت کنترل این پدیده شوم و کیان برانداز، اقدام فوری و جدی نکنند جامعه اسلامی برای همیشه به وضعیتی ناامن و پر تلاطم دچار خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیامبر اسلام (ص) حساسیت شدیدی نسبت به تکفیر داشتند، ادامه داد: وقتی خطر بزرگی به نام تکفیر مسلمانان را تهدید می‌کند جامعه اسلامی باید درمقابل تقریب نیرومندتری را پی بگیرد تا از پس تکفیری‌ها برآیند. تکفیری را باید به محاق انداخت، باید آن را منزوی کرد و از جامعه اسلامی بیرون راند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: مسلمانان شیعه و سنی خیال نکنند که تکفیری‌ها تنها به حمله به بخشی از جامعه اسلامی و کشتار یک سری مسلمان بی‌گناه اکتفا می‌کنند. مطمئن باشند این‌ها به فعالیت­های خود وسعت بیشتری می‌بخشند و سیطره کامل بر فکر و اندیشه اسلامی پیدا می­کنند.

   وی تقریب را راه مقابله با تکفیر دانست و یادآور شد: امروزه متأسفانه جریان‌های رادیکال در جهان اسلام وارد عملیات شده‌اند و یک حرکت غیرانسانی را آغاز کرده‌اند. خشونت، کشتار دسته جمعی مشمئز کننده، آزار و اذیت بیرحمانه و نفرت آور انسان‌های مسلمان را روش خود در این عملیات قرار داده و این بخشی از منطق آنها شده است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی افزود:  زمانی که تکفیری­ها پا به عرصه می‌گذارند مسلمانان باید به صورت جدی­تر رو به وحدت اسلامی بیاورند و مشکلات فی­مابین خود را حل کنند، امروزه باید راه وحدت اسلامی را با قوت دنبال کنیم و به هیچ وجه دچار جنگ طائفه‌ای نشویم و با اتحاد و تقریب در مقابل خواست تکفیری‌ها که جنگ طائفه‌ای است، بایستیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet