عید سعید غدیرخم
1392/04/10 10:49:57
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دستغیب:

روحانی با معرفی کابینه بر مبنای شایسته‌سالاری شعار"اعتدال" را عملیاتی کند

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: رییس‌جمهور منتخب که شعار اعتدال، پرهیز از افراط و تفریط و استفاده از مدیران شایسته را مطرح کرد، در گام نخست در معرفی اعضای کابینه و دولت خود این شعار را عملیاتی کند.
روحانی با معرفی کابینه بر مبنای شایسته‌سالاری شعار"اعتدال" را عملیاتی کند نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: رییس‌جمهور منتخب که شعار اعتدال، پرهیز از افراط و تفریط و استفاده از مدیران شایسته را مطرح کرد، در گام نخست در معرفی اعضای کابینه و دولت خود این شعار را عملیاتی کند. https://cdn.icana.ir/d/019/13751.jpg روحانی,با,معرفی,کابینه,بر,مبنای,شایسته‌سالاری,شعار"اعتدال",را,عملیاتی,کند Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ احمدرضا دستغیب در خصوص تعریف انقلابی و اعتدالی بودن اظهار داشت: در این مورد یک خلط مبحث در حال شکل‌گیری است، لذا دانشگاه‌ها و رسانه ملی باید به این موضوع بپردازند و خبرگزاری‌ها نیز در این خصوص اظهارنظر کنند.
وی ادامه داد: در بسیاری از کشورهایی که جمهوری اسلامی ایران را به عنوان الگو نگاه می‌کنند این سوال مطرح است که آیا اعتدال یک نوع "رفرم" در انقلابی بودن در ایران است یا عقب‌نشینی از مواضع انقلابی جمهوری اسلامی است. این مضوع نیازمند تبیین است. می‌توان این‌گونه مطرح کرد که فرد  می‌تواند معتدل باشد اما انقلابی نیز باشد.
نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه اعتدال به معنای خونسردی و بی‌تفاوتی نیست، افزود: اعتدال در تضاد با انقلابی بودن نیست. انقلابی بودن هم به معنای افراط‌گری نیست. آنچه از انقلابی‌بودن فهمیده می‌شود پایبندی و پایمردی بر اصول و ارزش‌ها و معارف والای دینی است. این همان اعتدال واقعی است، لذا فردی که اعتدال دارد و آموزه‌های دینی را مدنظر قرار می‌دهد همان فردی انقلابی است که بر همین اصول پافشاری و اصرار دارد.
دستغیب افزود: خروش و جوشش فرد انقلابی بر علیه طاغوت، استکبار، استعمار و استبداد است و بر علیه فساد در داخل و خارج قیام می‌کند و خروش و جوشش او به معنای ضداعتدال بودن نیست، بلکه فردی معتدل هم در زمان و مکان خود رفتاری که بر مبنای مقتضیات زمان و مکان است، خواهد داشت.
وی ادامه داد: فرد معتدل کسی نیست که در همه شرایط اعتدالی برخورد کند، بلکه  فردی است که در برابر کفار شدید است و سخت خواهد گرفت و با دوستان محبت و مهربانی دارد. فرد معتدل شناخت درستی از زمان و مکان دارد و وقتی که با فساد اقتصادی مواجه شد، نمی‌تواند خروش نکند و به جوشش نیاید و نمی‌تواند در برابر ظلم و ستم سکوت کند بلکه چون مبنای وی خردورزی و عقل‌گرایی است، چنین فردی باید علیه فساد قیام کرده و بین کسانی که خدمت می‌کنند نسبت به کسانی که قیام می‌کنند فرق قائل شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: فرد انقلابی به خاطر مکتب و آرمان خود تمام تلاشش را به کار می‌بندد و از فرصت‌ها نهایت استفاده را می‌برد، لذا می‌تواند انقلابی و اعتدالی بود. فرد اصیل انقلابی معتدل است به این جهت که می‌داند کجا، چه موقع و چه رفتاری باید داشته باشد.
دستغیب در تشریح افراط و تفریط در دولت‌های گذشته ادامه داد: بنده فکر می‌کنم که طی 16 سال گذشته در ارتباط با به کارگیری مدیران و نیروها دستخوش افراط جدی شده‌ایم به این معنا که دولت‌های وقت متوجه جریان‌های سیاسی خودشان شدند و متاسفانه آسیب‌های جدی به پیکره مدیریتی وارد شد.
وی ادامه داد: یکی از سرمایه‌های مهم در جامعه نیروی انسانی است که بعد از انقلاب اسلامی تلاش زیادی صورت گرفت و آزمون و خطای بسیاری شد تا نسلی توانستند در جایگاه مدیریتی قرار گیرند و تجربه مدیریت را به دست آورد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: 2 خطای بزرگ در خصوص افراط و تفریط در دولت‌های گذشته صورت گرفت که این خطاها کماکان ادامه دارد. نکته اول اینکه گاه مدیران شایسته‌ای در کشور بر مسند سیاسی و جایگاه مدیریتی و اقتصاد خرد و کلان حضور داشتند که با تغییر ذائقه و سلیقه دولت‌ها متاسفانه کنار گذاشته شدند و این سرمایه عظیم اجتماعی به هدر رفت و ما نتوانستیم از ظرفیت آنها به خاطر سلیقه سیاسی خاص بهره بگیریم.
دستغیب گفت: امر مدیریتی امری تخصصی است و غیر از چند جایگاهی که در نظام سیاسی تعریف مشخصی دارد و عناصر خاصی است که معمولا ما آنها را سیاسی می‌دانیم، بخش قابل توجهی از جایگاه مدیریتی ما توأمان با حوزه خدماتی است، یعنی دارای مدیرانی است که در بخش‌های مختلف ارائه خدمات دارند. نتیجه افراط در این زمینه این شد که در طول چند دولت گذشته مخصوصا 16 سال اخیر مدیران خوبی بودند که شایستگی‌هایی را داشتند و به صلاحیت عمومی شایسته بوده و افراد متدین، متعهد و متخصصی بودند.
وی ادامه داد: این مدیران به خاطر سلیقه سیاسی کنار گذاشته شدند. مدام جریان‌های سیاسی همدیگر را متهم می‌کردند که دیگری دست به حذف گروهی می‌زند، اما با به دست گرفتن قدرت همان کار را می‌کردند و آنها دست به حذف دسته‌جمعی زده و گاه هم گذشته خود را فراموش کرده و به نقد دولت گذشته می‌پرداختند. چیزی که در مناظرات هم شاهد آن بودیم که خیلی زود این رفتار ناپسند به فراموشی سپرده شد.
نماینده مردم شیراز تاکید کرد: خطای دوم که مربوط به تفریط است، این بود که ما در دولت‌های گذشته سازوکار مناسبی برای تربیت نسل جدیدی از مدیران طراحی نکردیم. هزینه‌ای که در ابتدای انقلاب پرداخت شده و آزمون و خطایی که مدیران انجام دادند، متاسفانه بعد از گذشت سه دهه از انقلاب، نسل جدید دوباره همان شرایط سه دهه گذشته را طی می‌کنند. بنابراین مکانیزمی در جابجایی اطلاعات و انتقال تجربیات در سامانه مدیریتی کشور وجود ندارد.
دستغیب با اشاره به طرح مشاوران جوان احمدی‌نژاد اظهار داشت: محمود احمدی‌نژاد طرحی تحت عنوان مشاوران جوان مطرح کرد، اما متاسفانه این طرح ناقص پیاده شد و در اجرا نیز درک مشترکی ایجاد نشد. این خطای دومی است که در خصوص نیروی انسانی در دولت‌های مختلف صورت گرفته است.
وی با توصیه به رییس‌جمهور منتخب در پی گرفتن مشی اعتدال، گفت: حسن روحانی به دلیل اینکه شعار اعتدال، پرهیز از افراط و تفریط و استفاده از مدیران شایسته را مطرح کرد، امید می‌رود که در گام نخست در معرفی اعضای کابینه و دولت خود به صورت عملی این شعار را عملیاتی کند. یعنی از ظرفیت قابل توجه نیروی انسانی و مدیریت شایسته و لایق استفاده کند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، نماینده مردم شیراز در مجلس افزود: کم نیستند مدیرانی که می‌توانند در این مسئولیت تصدی را بر عهده گیرند و ضمن استفاده از مدیران شناخته شده روحانی باید ترکیب کابینه را به شکلی ببندد که نمایی از جوان‌گرایی و حضور نیروهای خوش‌فکر و جوان را شاهد باشیم تا شعار اعتدال به سمت عملیاتی شدن پیش برود./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet