ولادت امام موسی کاظم (ع)
1392/04/10 14:17:40
سرویس اقتصادی
خسروی سهل آبادی مطرح کرد:فروش طلای سرخ ایران با برند خارجی در اروپا

غفلت مسئولان در راه اندازی بورس بین المللی زعفران

نماینده مردم تربت حیدریه ،مه ولات و زاوه درمجلس ،با بیان اینکه طبق قوانین تجارت بین المللی هرکشوری که ۵۲ درصد از محصولی را تولید و به بازار جهانی عرضه کند می تواند بورس داشته باشد،گفت: ۹۵ درصد ازطلای سرخ جهان توسط ایران تولید می شود اما به علت عملکرد ضعیف مسئولان ،هنوز نتوانسته بورس بین المللی زعفران را راه اندازی کند.
غفلت مسئولان در راه اندازی بورس بین المللی زعفران نماینده مردم تربت حیدریه ،مه ولات و زاوه درمجلس ،با بیان اینکه طبق قوانین تجارت بین المللی هرکشوری که 52 درصد از محصولی را تولید و به بازار جهانی عرضه کند می تواند بورس داشته باشد،گفت: 95 درصد ازطلای سرخ جهان توسط ایران تولید می شود اما به علت عملکرد ضعیف مسئولان ،هنوز نتوانسته بورس بین المللی زعفران را راه اندازی کند. https://cdn.icana.ir/d/019/4262.jpg غفلت,مسئولان,در,راه,اندازی,بورس,بین,المللی,زعفران Icana

ابوالقاسم خسروی سهل آبادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با تأکید بر اینکه ایران نخستین تولید کننده زعفران در جهان است،گفت: شهرستان تربت حیدریه با تولید 120 تن زعفران مرغوب در کشورآمادگی لازم در جهت عرضه این محصول در بازارهای جهانی را دارد.

نماینده مردم تربت حیدریه ،مه لات و زاوه درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه طبق قوانین تجارت بین المللی هرکشوری که 52 درصد از محصولی را تولید و به بازار جهانی عرضه کند می تواند بورس بین الملل داشته باشد، تصریح کرد: در بورس بین الملل علاوه بر شفاف سازی قیمت ها نسبت به عرضه و تجارت و بسته بندی محصول تصمیم گیری جهانی می شود به طوری که می توان در بازار تولید و مصرف جهانی قرار گرفت.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با انتقاد ازعملکرد ضعیف مسئولان درصادرات زعفران،افزود: 95 درصد ازطلای سرخ جهان توسط ایران تولید می شود اما متأسفانه به علت عملکرد ضعیف مسئولان ،کشور بورس بین المللی برای صادرات زعفرانراه اندازی نکرده که همین امرمنجربه کاهش سهم ایران ازگردش مالی زعفران دربازارهای جهانی شده است.

دولت مطابق با قانون صندوق حمایت ازتولید کشاورزان حرکت نکرده است

خسروی،با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی برحمایت ازتولید و کاروسرمایه ملی، گفت: قطع قیمت خرید تضمینی زعفران ازسوی دولت و افت نزولی قیمت آن در بازار داخلی موجب شد که هزینه های تولید زعفران برای کشاورزان بسیار بیشترازدرآمدهای حاصل از فروش آن باشد که این امر برای کشاورزان نه تنها سودآوری نداشت بلکه با ضررهم مواجه شدند.

وی، با بیان اینکه عملکرد ضعیف مسئولان منجر به راهیابی دلالان به این حوزه شده است، تصریح کرد: دلالان و واسطه گران از شرایط بحرانی زعفرانکاران نیز سؤاستفاده کرده و زعفران را به صورت فله ای از کشاورزان خریداری و به همان شکل و با قیمت بسیار پایین به کشورهای دیگر صادر می کنند.

 این نماینده مردم درمجلس نهم،ادامه داد: کشوراسپانیا زعفران ایرانی را با بسته بندی مرغوب و با برند اسپانیا به کشورهای اروپایی صادر کرده که این مهم ارزش افزوده بسیاری برای این کشور دربردارد.

نماینده مردم تربت حیدریه ،مه ولات و زاوه درمجلس، نداشتن بسته بندی مناسب واستاندارد را یکی دیگر از دلایل نبود موفقیت در صادرات زعفران دانست واظهار داشت: گردش مالی این محصول دربازارهای جهانی ۴ میلیارد دلاراست اما متأسفانه سهم ایران به علت نداشتن بسته بندی مناسب و نیز صادرات فله ای زعفران فقط ۵۰۰ میلیون دلارمی باشد.

تشکیل کارگروهی درجهت طراحی بسته بندی مناسب

وی، بابیان راهکاری مبنی بر ارتقا سطح صادرات زعفران درکشور، افزود: باید کارگروهی درجهت طراحی بسته بندی استاندارد ومرغوب برای محصولات کشاورزی از جمله زعفران درکشور تشکیل شود که علاوه بر رونق بازار داخلی بتوانیم بازارهای صادراتی هم مورد توجه و هدف قرار دهیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با اشاره به اینکه کشوربا صادرات زعفران می تواند درآمدی معادل صادرات نفت داشته باشد،گفت: دولت علاوه برکمک به بخش خصوصی درجهت طراحی بسته بندی استاندارد و مرغوب باید قیمت خرید تضمینی مناسبی برای زعفرانکاران تخصیص دهد و طبق قانون صندوق حمایت از تولید محصولات کشاورزی از جمله زعفران از کشاورزان حمایت عملیاتی کند وکشوررا دراین زمینه به استقلال اقتصادی برساند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet