خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1392/04/11 08:06:00
سرویس اقتصادی
عبادی:دولت نرخ خرید تضمینی برای زرشک تعیین نمی‌کند

سود صادرات زرشک در جیب دلالان

نماینده مردم بیرجند ودرمیان درمجلس،نداشتن بسته بندی مناسب واستاندارد را ازدلایل نبود موفقیت درصادرات زرشک دانست وگفت: وزارت صنعت و معدن و تجارت باید کارگروهی درجهت طراحی بسته بندی استاندارد ومرغوب برای محصولات کشاورزی از جمله زرشک درکشورتشکیل دهد.
سود صادرات زرشک در جیب دلالان نماینده مردم بیرجند ودرمیان درمجلس،نداشتن بسته بندی مناسب واستاندارد را ازدلایل نبود موفقیت درصادرات زرشک دانست وگفت: وزارت صنعت و معدن و تجارت باید کارگروهی درجهت طراحی بسته بندی استاندارد ومرغوب برای محصولات کشاورزی از جمله زرشک درکشورتشکیل دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/41034.jpg سود,صادرات,زرشک,در,جیب,دلالان Icana

سید محمد باقرعبادی درگفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه زرشک به عنوان یکی ازمحصولات مرغوب می تواند موجب رونق بخش صادرات غیرنفتی کشورشود،گفت: استان خراسان جنوبی از 13 هزارهکتارسطح زیر کشت 14هزارتن زرشک سالانه برداشت می کند.

نماینده مردم بیرجند ودرمیان درمجلس شورای اسلامی، با تأکید براینکه ایران نخستین تولید کننده زرشک درجهان است، تصریح کرد: 98 درصد ازیاقوت سرخ دنیا توسط استان خراسان جنوبی تولید می‌شود اما متأسفانه ازسوی مسئولان دولتی اقدامات مؤثر وجدی درصادرات این محصول صورت نگرفته است.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با بیان اینکه نقش وجایگاه زرشک درمصارف دارویی کمتراز زعفران نیست، افزود: زرشک با نیازکم به آبیاری ونیزعاری ازهرگونه آفت وسرما زدگی می تواند نقش بسزایی در ارزآوری واشتغال زایی درکشورداشته باشد.

عبادی، با اشاره به جایگاه زرشک دراقتصاد روستاییان ومعیشت مردم محروم استان خراسان جنوبی،اظهار داشت: زندگی و معیشت بسیاری ازکشاورزان این استان وابسته به زرشک است اما متأسفانه مسئولان دولتی آن طورکه باید وشاید به این محصول توجه نکرده اند.

وی، بابیان اینکه عملکرد ضعیف مسئولان دولتی منجربه راهیابی دلالان به این حوزه شده است،گفت: متأسفانه ازسوی دولت قیمت خرید تضمینی برای زرشک در نظر گرفته نشده که این مهم موجب افزایش هزینه های تولید برای زرشکاران نسبت به درآمدهای حاصل از فروش آنها شده است.

این نماینده مردم درمجلس نهم،ادامه داد: دلالان از شرایط بحرانی زرشک کاران نیز سؤاستفاده کرده و زرشک را به صورت فله ای از کشاورزان خریداری و به همان شکل و با قیمت بسیار پایین به سایرکشورها ازجمله افغانستان و پاکستان صادر می کنند.

 نماینده مردم بیرجند ودرمیان درمجلس، نبود تبلیغات و اطلاع رسانی در بازارهای جهانی ونیز سوء مدیریت در بخش صادرات را از دلایل موفق نبودن صادرات این محصول نام برد.

عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس،نداشتن بسته بندی مناسب واستاندارد را یکی دیگر از دلایل نبود موفقیت در صادرات زرشک دانست وگفت: وزارت صنعت و معدن و تجارت باید کارگروهی درجهت طراحی بسته بندی استاندارد ومرغوب برای محصولات کشاورزی از جمله زرشک درکشورتشکیل دهد که علاوه بررونق بازار داخلی بتوانیم بازارهای صادراتی هم مورد توجه و هدف قراردهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet