عید سعید غدیرخم
1392/04/10 13:54:50
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رضایی:

برای افزایش اثربخشی شوراها باید همه از جمله مجلسیان تلاش کنند

عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با ارزیابی مثبت از عملکرد شورای شهر تهران در دوره سوم اظهار کرد: برخی از مصوبات شوراهای اسلامی ضمانت اجرایی ندارند که این موضوع باید مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد.
برای افزایش اثربخشی شوراها باید همه از جمله مجلسیان تلاش کنند عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با ارزیابی مثبت از عملکرد شورای شهر تهران در دوره سوم اظهار کرد: برخی از مصوبات شوراهای اسلامی ضمانت اجرایی ندارند که این موضوع باید مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/20673.jpg برای,افزایش,اثربخشی,شوراها,باید,همه,از,جمله,مجلسیان,تلاش,کنند Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ محمدابراهیم رضایی با اشاره به برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ارزیابی خود از ترکیب اعضای جدید، گفت: اعضای منتخب شوراها باید با اتحاد و همدلی امور را پیش ببرند چرا که اختلاف و تفرقه قطعا عامل شکست آنها خواهد بود.
وی ادامه داد: اگر آنها در حیطه‌ای که قانون برایشان مشخص کرده حرکت کنند موفق خواهند بود اما اگر افراد به دنبال مسائل سیاسی، اهداف جریانات، باندها و احزاب بروند علاوه بر اینکه به جامعه خسارت وارد می‌کنند اعتماد مردم نیز از آنها سلب شده و حقوق ملت نادیده گرفته می‌شود که این ظلم بزرگی به کشور و نظام است.
عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی در توصیه خود به اعضای منتخب شوراهای اسلامی، اظهار کرد: به اعضای جدید شوراهای شهر و روستا توصیه می‌شود همان اهداف قانونی را در پیش گرفته و تنها به دنبال خدمتگزاری به مردم باشند.

شورای شهر تهران نسبت به گذشته موفق‌تر بود
رضایی در ارزیابی خود از عملکرد شوراهای شهر و روستای دوره سوم، تصریح کرد: در دوره سوم شوراها در حوزه‌هایی که هماهنگی بین آنها وجود داشت و تنها به دنبال خدمت بودند شاهد موفقیت‌های زیادی بودیم به طور مثال شورای شهر تهران نسبت به گذشته موفق‌تر بود.
وی افزود: با این وجود در بعضی مناطق دیدیم که افراد از فرصت‌ها و خلاءهای قانونی سوء استفاده کردند که عضویت برخی از این افراد باطل شد و از شوراها اخراج شدند.
عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در ادامه بیان کرد: تنش و درگیری و تضاد در بعضی شوراها دیده می‌شد و برخی افراد که به دنبال پیگیری اهداف سیاسی بودند باعث صدمه زدن به بدنه شوراهای اسلامی شدند. چنین تجربیاتی موجب شد مصمم شویم که قانون انتخابات شوراها را مورد بازنگری و اصلاح قرار دهیم.
برخی مصوبات شوراهای اسلامی شهر و روستا ضمانت اجرایی ندارند رضایی با بیان اینکه برخی از مصوبات شوراهای اسلامی ضمانت اجرایی ندارند، گفت: قوه مجریه در بسیاری از مسائل با شوراها همکاری نمی‌کند و حوزه کاری آنها بیشتر در حوزه کار شهرداری تعریف می‌شود و در حیطه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، رفاهی و عمرانی فعالیت گسترده‌ای خارج از چارچوب شهرداری ندارند.
وی مشکل دیگر شوراها را تامین منابع مالی دانست و گفت: این موضوع در شهرهای کوچک‌تر و روستاها نمود بیشتری دارد که به نظر می‌رسد قانونگذار باید فکری برای پشتیبانی مالی این شوراها کند.
نماینده مجلس در خصوص راهکار تعامل بیشتر مجلس و شوراها، اظهار کرد: اگر مجلس مسئول نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی است،‌ این نظارت باید بر عملکرد آنها نیز به طور جامع بر عهده مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد که در این زمینه خلاءهای قانونی وجود دارد.
شوراهای تو سری خور در شان جمهوری اسلامی نیست
رضایی یادآور شد: شورای نگهبان تصویب برخی مقررات توسط شوراهای اسلامی را قبول ندارد و حقی به آنها نمی‌دهد که این مشکلاتی را ایجاد کرده است. برای رفع چنین مشکلاتی باید در این زمینه‌ها تجدیدنظر شود تا شاهد شورایی توانمند و قوی باشیم.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی در پایان خاطرنشان کرد: برای اثربخشی هر چه بیشتر شوراهای اسلامی باید همه مسئولین از جمله مجلسیان تلاش کنند و ان‌شاءالله مجلس بتواند این حداقل‌ها را برای پیشبرد امور رفع کند./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet