هدر اصلی
1392/04/11 10:02:03
سرویس اقتصادی
اسماعیلی :استانداران در واگذاری معادن دخالت نکنند

آیین نامه اجرایی قانون معادن بعد از دوسال هنوز ابلاغ نشده است

رئیس کمیته معدن مجلس با اشاره به اینکه بعد از دو سال از تصویب قانون اصلاح قانون معادن می گذرد و دولت موظف بود ظرف سه ماه دستورالعمل اجرایی این قانون را ابلاغ کند، گفت: متاسفانه تا امروز هنوز آیین نامه اجرایی قانون معادن از سوی دولت‌ابلاغ نشده است.
آیین نامه اجرایی قانون معادن بعد از دوسال هنوز ابلاغ نشده است رئیس کمیته معدن مجلس با اشاره به اینکه بعد از دو سال از تصویب قانون اصلاح قانون معادن می گذرد و دولت موظف بود ظرف سه ماه دستورالعمل اجرایی این قانون را ابلاغ کند، گفت: متاسفانه تا امروز هنوز آیین نامه اجرایی قانون معادن از سوی دولت‌ابلاغ نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/35331.jpg آیین,نامه,اجرایی,قانون,معادن,بعد,از,دوسال,هنوز,ابلاغ,نشده,است Icana

داریوش اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به انتظارات معدنکاران از مسئولان تصریح کرد: واقعیت امر این است که اگر بخواهیم کشور به شکل واقعی به استقلال برسد باید بخش معدن و صنعت در اولویت های اول کاری قرارگیرد.

نماینده مردم خرامه، کورا و سروستان در مجلس شورای اسلامی افزود: انتظارات ما از مسئولان یک مورد است و آن هم اجرای دقیق و به موقع قوانینی است که در مجلس تصویب می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: به عنوان مثال در روند اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اگر دولت قانونی که مجلس تصویب کرده بود را اجرا می کرد صنعت کشور در شرایط نابسامان فعلی قرار نداشت.

دولت قوانین مصوب مجلس را اجرا کند

اسماعیلی گفت: بنابراین انتظارات ما از دولت و مسئولان اجرایی این است که قوانین مصوب مجلس در ارتباط با بخش صنعت و معدن اجرا شود.

وی با بیان اینکه سهم صنعت و معدن از محل اجرای هدفمندی یارانه ها پرداخت نشد، به قانون اصلاح قانون معادن اشاره کرد و گفت: نزدیک به دو سال از تصویب قانون اصلاح قانون معادن از سوی مجلس و تایید آن از سوی شورای نگهبان می گذرد و دولت موظف بود طی سه ماه آیین نامه اجرایی این قانون را تصویب کند که در حال حاضر با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون هنوز توسط دولت آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون معادن تصویب نشده است که اگر دولت این آیین نامه را تصویب کند به بخش معدن کمک کرده است.

استانداران به وظایف خود عمل نمی کنند

اسماعیلی در خصوص روند واگذاری معادن گفت: قرار بود تعدادی از معادن بزرگ دولتی کشور بر اساس قانون بودجه ۹۱ توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار شود اما این واگذاری ها در سال گذشته صورت نگرفت .

رئیس کمیته معدن مجلس به  دخالت استانداران در واگذاری معادن اشاره کرد و با تاکید بر اینکه استاندارد نمی تواند در خصوص واگذاری معادن تصمیم  گیری کند،افزود: یک نگرانی از بابت ستاد اجرایی توسعه معادن وجود دارد وآن این است که رییس جمهور ستادی تحت عنوان ستاد اجرایی توسعه معادن تشکیل داد که تشکیل این ستاد کار بسیار مناسبی بود اما بعضی از استانداران که رئیس ستادهای اجرایی استان ها نیز هستند برداشت غلطی از وظایف این ستادها دارند.

اسماعیلی افزود: برداشت استانداران این است که ستاد اجرایی توسعه معادن می تواند معادن را حتی بدون مزایده واگذار کنند که از ابتدا نیز این نگرانی وجود داشت که مبادا این ستادها که برای توسعه معادن تشکیل شده اند، معادن را واگذار کنند اما متاسفانه برخی استانداران چنین برداشتی دارند.

این نمانیده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از استانداران وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند، افزود: از ستادهای اجرایی که توسط رئیس جمهور در سطح استان ها با هدف تامین و هدایت تسهیلات به منظور راه اندازی معادن و برطرف کردن موانع توسعه معادن ایجاد شده ولی متاسفانه برداشت برخی استانداران این است که می توانند جای وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر  اقتصاد را بگیرند.

اسماعیلی تصریح کرد: به عنوان مثال در یکی از استانهای غربی مناقصه ای برگزار و پیروز مناقصه نیز اعلام شد و استاندار به استناد این که رئیس ستاد اجرایی استان مربوطه است به پیروز مناقصه اعلام کرد که باید با شخصی شریک شود؛ که انتظار ما این است که استانداران به عنوان رئسای این ستادهای اجرایی در این زمینه توجیه شوند.

حمایت مجلس از معدن کاران

اسماعیلی در ادامه ضمن اینکه از معدن کاران درخواست می کنیم همچون گذشته قدرتمندانه به تلاش خود ادامه دهند؛ گفت: مطمئن باشند که مجلس به طور جدی از معدن کاران حمایت می کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نگاه به بخش معدن باید مانند نگاه به نفت باشد خاطرنشان کرد: اگر برنامه ریزی مناسبی در بخش معادن داشته باشیم تا پایان برنامه پنجم درآمدهای معادن می تواند به طور کامل جایگزین درآمدهای نفتی باشد.

نماینده مردم خرامه، کورا و سروستان در مجلس اظهارداشت: دولت آینده باید با یک بررسی کارشناسی و مطابق با قانون بودجه ۹۲ معادن دولتی را واگذار کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet