هدر اصلی
1392/04/10 15:05:39
سرویس دیگر رسانه‌ها_
آلیا:

روحانی رویکرد اعتدالی را تبیین کرده تا در حد شعار نماند

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اعتدالگرایی معیاری است که مقام معظم رهبری بیش از انتخابات به مردم دادند و روحانی نیز با این شعار به رای اکثریت مردم دست یافت. بنابراین اکنون دولت یازدهم باید مسیر خود را در مسیر نقاط قوت دولت‌های قبلی ادامه داد.
روحانی رویکرد اعتدالی را تبیین کرده تا در حد شعار نماند نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اعتدالگرایی معیاری است که مقام معظم رهبری بیش از انتخابات به مردم دادند و روحانی نیز با این شعار به رای اکثریت مردم دست یافت. بنابراین اکنون دولت یازدهم باید مسیر خود را در مسیر نقاط قوت دولت‌های قبلی ادامه داد. https://cdn.icana.ir/d/019/8407.jpg روحانی,رویکرد,اعتدالی,را,تبیین,کرده,تا,در,حد,شعار,نماند Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ فاطمه آلیا با اشاره به شاخصه‌ها و معیارهای دولت اعتدال‌گرا اظهار داشت: انتخاب مردم در هر کدام از دوره‌های ریاست جمهوری درس‌ها و پیام‌هایی داشته است. از انتخاب بنی‌صدر تا رجایی، مقام معظم رهبری، هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی‌نژاد؛ در هرکدام از این انتخاب‌‌ها در واقع یک تحلیل‌ تاریخی و یک عقبه زمانی به وجود آمد که مردم تصمیم به انتخاب فرد خاصی گرفتند. بنابراین شرایط هر دوره مسائلی را به وجود آورد که جمع بندی مردم آنها را در مسیر بصیرت رشد داد تا به بلوغ سیاسی رسیدند.
نماینده مجلس ادامه داد: در 24 خردادماه آقای روحانی با شعار "دولت تدبیر و امید" و با رویکرد اعتدالی توانست رای اکثریت مردم را به خود اختصاص دهد. البته تا به امروز این رویکرد در حد شعار است که امیدواریم در طول 4 سال دولت آقای روحانی، این رویکرد در حد شعار باقی نماند و وی اعتدال را برای دولت تدبیر و امید تعریف کند. رئیس جمهور منتخب باید تعریف کند که اعتدال از نظر وی چیست و چه حد و مرزی با افراطیونی که فتنه 88 را به وجود آورند، دارد. همچنین آقای روحانی باید مشخص کند که نسبت این دولت اعتدالی با تکنوکرات‌ها و کارگزاران چیست.
آلیا افزود: مقام معظم رهبری در فرمایشاتی که در ابتدای سال جاری داشتند، اشاراتی به تکنوکرات‌ها داشتند و عنوان کردند که انتظاراتی که در دوره حاکمیت تکنوکرات‌ها بوده محقق نشده است، بنابراین لازم است که مرزبندی دولت اعتدال‌گرای آقای روحانی با این اندیشه‌ها مشخص شود. همچنین آقای روحانی باید رویکرد اعتدالی دولت خود با مبانی، تفکر و گفتمان اصولگرایی را مشخص کند. لذا رویکرد اعتدالی دولت یازدهم نیاز به تبیین دارد و رئیس جمهور منتخب و اتاق فکر وی باید این موضوع را برای مردم مشخص کنند.

** روحانی رویکرد اعتدالی را تبیین کرده و نگذارد در حد شعار بماند
نماینده مجلس در ادامه سخنان خود تصریح کرد: از آنجا که رویکرد اعتدالی به معنای میانه‌روی و نفی افراط و تفریط بود، برای مردم جاذبه داشت. همانطور که اصلاح طلبی در دوم خرداد 76 برای مردم دارای جاذبه بود. البته شعار اصلاحات در حد حرف بود و تا پایان این دولت در قالب شعار ماند. بنابراین لازم است که آقای روحانی رویکرد اعتدالی را تبیین کرده و اجازه ندهد که این رویکرد در حد شعار بماند.
آلیا برهمین اساس تاکید کرد: به باور بنده رئیس جمهور منتخب باید به حق سالاری توجه داشته باشد و بداند که استحقاق مردم برای داشتن یک زندگی خوب چیست؟ البته دولت‌های گذشته قدم‌های خوبی برداشته‌اند که لازم است دولت آقای روحانی طبق فرموده مقام معظم رهبری، نکات مثبت دولت‌های گذشته را داشته و نقاط ضعف آنها را نداشته باشد. لذا این یک رویکرد اعتدالی است و آقای روحانی باید توجه کند که آزموده را دوباره نیازماید.

** اعتدال ادامه مسیر مثبت دولت‌های گذشته است
وی با تاکید بر اینکه اعتدال‌گری یعنی ادامه مسیر مثبت دولت‌های گذشته و دوری از تکرار نقاط ضعف آنها، گفت: این معیاری است که مقام معظم رهبری بیش از انتخابات به مردم دادند و روحانی نیز با این شعار به رای اکثریت مردم دست یافت. بنابراین اکنون دولت یازدهم باید مسیر خود را در مسیر نقاط قوت دولت‌های قبلی ادامه داد.
نماینده تهران در خانه ملت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آنچه فرهنگ اسلامی از واژه اعتدال تعریف می‌کند با تعریف غربی‌ها نسبت به این واژه بسیار متفاوت است؛ غربی‌ها اعتدال را دولت میانه‌رو می‌دانند در حالی‌که فرهنگ اسلامی اعتدال را توازن و تناسب اقتصادی، فرهنگی ، اجتماعی و ... تعریف می‌کند. اسلام می‌گوید که تمام شاخص‌های زندگی مردم باید بر مبنای فرهنگ اسلامی باشد و این فرهنگ بر اعتدال و جلوگیری از افراط و تفریط تاکید دارد، اما غربی‌ها تعریف دیگری از اعتدال دارند.

** مردم به ظرفیت اسلامی روحانی رای دادند
آلیا افزود: ممکن است غرب احساس کند که اعتدال در دولت یازدهم به معنای میانه‌روی این دولت است و شاید یک دلیل دستپاچه شدن غربی‌ها هم این است که امر بر آنها مشتبه شده که اعتدال یعنی میانه روی غربی‌؛ اما مردمی که به آقای روحانی رای دادند، به نقاط قوت و ظرفیت اسلامی ایشان رای دادند و خواستار ادامه آن بنیه اسلامی و نقاط قوت دولت‌های گذشته بوده‌اند. مردم از دولت آقای روحانی می‌خواهند که نقاط ضعف دولت‌های قبلی که در زاویه گرفتن با اسلام بوده، تکرار نکند.
وی در ادامه تصریح کرد: امیدواریم تجربه دولت اصلاحات تکرار نشود که یک واژه خوبی مثل اصلاحات مطرح شد، اما تا آخر مبانی و منشوری برای آن تعریف نشد و هر کسی با توجه به تعاریف غربی‌ها یک شاخصی از آن را تعریف کرد. لذا دولت آقای روحانی باید در یک مدت زمان مشخص تعریف خود در حوزه های مختلف از واژه اعتدال را ارائه کند، چرا که ممکن است همان تلقی غیراسلامی از واژه اعتدال برداشت شود و ما در اواسط کار با قرائت ‌های مختلفی از این رویکرد مواجه شویم.

** اصولگرایان با تخریب یکدیگر اصولگرایی را به افراط و تفریط کشاندند
نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در واقع آقای روحانی با بهره‌گیری از فضایی که پیش از انتخابات به وجود آمد، توانست رای اکثریت مردم را به دست آورد. اصولگرایان پیش از انتخابات بعضاً به تخریب یکدیگر پرداختند و اصولگرایی را به گونه‌ای به افراط و تفریط کشاندند و آقای روحانی با بهره‌گیری موثر از فضای موجود، گفت که "نه افراط و نه تفریط، من اعتدال هستم" و با همین شعار توانست برنده شود. آقای روحانی در آن مقطع با سیاست‌ورزی که به خرج داد، از فضای درگیری اصولگرایان که خدمات دولت نهم و دهم را غیرمنصفانه می‌کوبیدند، استفاده کرد و با هوشیاری برنده شد.

** روحانی باید تعریفی از اعتدال ارائه دهد که منطبق با منویات رهبری و آرمان‌های امام باشد
"نخستین گام دولت منتخب باید این باشد که تفسیر خوبی از واژه اعتدال به مردم ارائه دهد تا تکنوکرات‌ها، اصلاح طلبان، افراطیون و کارگزاران نتوانند با قرائت‌های مختلف از اعتدال فضایی را ایجاد کنند که به نفع کشور نباشد. دولت روحانی باید تعریفی از اعتدال ارائه دهد که منطبق با منویات مقام معظم رهبری و آرمان‌های امام راحل باشد که مطمئناً این تعاریف متفاوت از رویکرد‌های دولت کارگزاران و اصلاحات است".
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی در پایان خاطرنشان کرد: ما نیز در مجلس بنا داریم با یک تعامل سازنده با دولت همان رویکرد و اعتدال مدنظر اسلام و انقلاب را دنبال کنیم تا خروجی آن رونق گرفتن و افزایش رفاه زندگی مردم باشد./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet