خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1392/04/10 15:46:06
سرویس دیگر رسانه‌ها_
صباح زنگنه:

دولت های غربی در ایجاد اختلافات فرقه یی خاورمیانه نقش داشته اند

کارشناس مسایل خاورمیانه درباره اوج گرفتن اختلافات مذهبی در منطقه گفت: باید یک درک مشترکی از وضعیت حال حاضر به وجود بیایید و بعد تحلیلی مشترک از علل رویه های منفی حاصل شود. همچنین نقش دولت های غربی را که خواهان تفرقه هستند نباید نادیده گرفت.
دولت های غربی در ایجاد اختلافات فرقه یی خاورمیانه نقش داشته اند کارشناس مسایل خاورمیانه درباره اوج گرفتن اختلافات مذهبی در منطقه گفت: باید یک درک مشترکی از وضعیت حال حاضر به وجود بیایید و بعد تحلیلی مشترک از علل رویه های منفی حاصل شود. همچنین نقش دولت های غربی را که خواهان تفرقه هستند نباید نادیده گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/24113.jpg دولت,های,غربی,در,ایجاد,اختلافات,فرقه,یی,خاورمیانه,نقش,داشته,اند Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ صباح زنگنه درباره عملکرد سازمان همکاری های اسلامی در کنترل اختلافات مذهبی خاورمیانه اظهار کرد: سازمان همکاری های اسلامی تشکیل شده از دولت هاییست که اگر دولت ها تمایل داشته باشند خواسته ها و مطالبات آنها می تواند به صورت یک اقدام یا یک بیاینه در آید و اگر چنین اراده ای تحقق پیدا نکند طبعا شاهد تغییری نخواهیم بود و در نتیجه هیچ گونه تحولی پدید نخواهد آمد.
وی در ادامه با بیان کشتارهای اخیر شیعیان افزود: در موضوع خاص کشتار شیعیان به راحتی قابل مشاهده است که کشورهای موثر در سازمان همکاری های اسلامی کدام کشور ها هستند و نسبت به این نوع کشتار چه موضع گیری دارند؛ با دقت در عملکرد کشورهای موثر در سازمان همکاری های اسلامی ملاحظه می کنیم، عربستان سعودی که کشور میزبان هم هست تاثیر زیادی بر سیر تصمیم گیری ها و اجلاس های این کنفرانس ندارد. عربستان سعودی نسبت به کشتار شیعیان در هیچ جای دنیا حتی اظهار تاسف هم نکرده و نه موضع گیری خاصی در محکومیت این اقدامات جنایت کارانه از خود نشان نداده است اما اگر اتفاقات دیگری بیفتد به سرعت به دنبال موج تبلیغات حرکت می کنند. در واقع این نحوه رفتار عربستان هم متاثر از وضعیت تحمیلی بافت مذهبی سنتیٍ عربستان قرار دارد اگر دولت هم بخواهد اقدامی انجام دهد با نیروهای مذهبی سنتیٍ متعصب که امور دینی را در دست دارند مواجه می شوند.
کارشناس ارشد بین الملل در ادامه گفت: طبعا این واکنش ها با منشور سازمان های همکاری اسلامی همخوانی ندارند در حالی که منشور سازمان همکاری های اسلامی بر اساس همبستگی بین ملت ها و کشورهای اسلامی بنا نهاد شده اما دولت های عضو از عمل کردن به این منشور فاصله گرفته اند.
زنگنه با تاکید بر اقدامات منفعلانه در امور فرهنگی و سیاسی سازمان همکاری های اسلامی تصریح کرد: در امور فرهنگی و حتی امور سیاسی تعدادی از کشورهای موثر در مدار کشورهای غربی سلطه گر قرار دارند و در نتیجه سیاست ها و موضع گیری های آنها هم در چارچوب سیاست های کشورهای غربی تعریف می شود بنابراین کمتر دیده شده که این کشورها یک سیاست مستقلی را از خود نشان داده باشند. به عنوان مثال موضوع اسلام هراسی در غرب به شدت رواج دارد که این کشورها اقدام سازنده و موثری انجام نداده اند، در حالی که می توانستند اعتراض خود به دولت های غربی، سازمان های تبلیغاتی و رسانه ها نسبت به این عملکرد ابراز کنند. حتی کشتاری که در میان مسلمانان انجام می گیرد مورد حمایت برخی از دولت ها قرار می گیرد بنابراین تصویری که غرب و رسانه های غربی به دست می آوردند و در پی آنان تبلیغ می کنند تصویری است از یک جامعه خشن، وحشی و در حال جنگ و جدال در درون خود؛ لذا هرگاه این کشورها توانستند استقلالی از خود در موضع گیری های فرهنگی و سیاسی اتخاذ کنند شاهد خواهیم بود که سازمان همکاری های اسلامی هم جایگاه دیگری پیدا می کند.
کارشناس مسایل خاورمیانه درباره اهداف تاسیس سازمان همکاری اسلامی افزود: دو هدف اصلی مطرح است که ابتدا بحث حمایت و دفاع از فلسطین هم چنین در جهت آزادسازی این کشور مطرح بود و دوم همبستگی میان کشورهای اسلامی در جهت ارتقای توانایی ها و بهره گیری از امکانات یگدیگر اما واضح است که این اهداف متعلق به زمانی بوده که سران برخی از کشورهای اسلامی دارای قدرت تصمیم گیری بودند و می توانستند نسبت به ملت مسلمان و مردم کشور خود احساس مسولیت کنند و در آن مسیر گام بردارند؛ این مساله از یک طرف با طرح این شعار ها و اهداف قصد محدود کردن ناسیونالیسم عربی را دارد که در منطقه اوج گرفته بود و اکنون یک نوع مشابه سازی ملاحظه می شود.
وی در ادامه گفت: اکنون اندیشه اسلامی صحیح مبتنی بر اسلام و سنت صحیح رسول اکرم (ص) و اهل بیت (ع) در حال رشد میان جوامع اسلامی است لذا حاکمان این کشور ها که در تاسیس این سازمان نقش داشتند، در حال حاضر احساس می کنند در مقابل یک چالش جدید و طرح رقیب قرار دارند و  در تکاپو هستند تا این طرح را با مشکل مواجه کنند به همین دلیل ملاحظه می شود که نسبت به هر اقدام مقاومت آمیز و هر اندیشه مقاومتی ایستادگی و مشکل آفرینی می کنند همچنین با استفاده از تئوری مذهب علیه مذاهب سعی می کنند که ایده های جدید را متوقف کنند یا از تاثیرگذاری بکاهند.
زنگنه در ادامه با بیان دلایل مخالفت برخی کشورهای عربی در اجرای دموکراسی در کشورهای اسلامی تصریح کرد: با اولویت هایی که این سازمان برای خودش قایل شده و با ترجیح منافع محدود کشوری حتی قومی و خانوادگی از پرداختن به اهداف بزرگ و همکاری میان کشورهای اسلامی بازمانده اند. این منافع شخصی یا خانوادگی است که بر تعدادی از دولت ها حکم فرماست و لذا نسبت به مسایلی که به جامعه شخصیت و اعتبار می بخشد سر جنگ دارد؛ بنابراین با مباحثی از قبیل دموکراسی و ایفای نقش مردم در سیاست ها و همچنین اگر ایده های اصیل اسلامی تحقق پیدا کند مخالفت می کنند. از اینکه دایه های استقلال از قدرت های سلطه گر بیشتر مطرح شوند هراس دارند، این دلایلی اساسی است که پشت پرده مخالفت ها قابل طرح هستند.
این کارشناس ارشد مسایل بین الملل درباره افزایش اختلافات افزود: باید یک درک مشترک از وضعیت حال حاضر به وجود بیایید، تحلیل مشترکی از علل رویه های منفی حاصل شود. اولا نقش دولت های غربی که خواهان تفرقه هستند نباید نادیده گرفت، ثانیا نقش فرصت طلبی های برخی از حاکمان را نباید فراموش کنیم و از طرف دیگر نقش افراد جاهل یا کم سواد که با طرح اندیشه های غلط کار می کنند و افکار خرافاتی یا تحریف شده را مطرح می کنند که باعث تحریک فرقه های دیگر می شوند نباید دست کم گرفت.
او در ادامه افزود: زمانی که یک فرد اهل تسنن کم سواد، منحرف یا وابسته مطالبی از کتاب های شیعیان استخراج می کند و آنها را ترویج می دهد قطعا حساسیت اهل سنت نیز بر انگیخته می شود یا بر عکس یک فرد شیعه بخواهد علیه شخصیت های محترم و محبوب اهل سنت سخنان نا شایستی بیان کند بالطبع باعث تهییج و تحریک احساست اهل تسنن خواهد شد. برای مثال بعد از جنبش مردمی مصر تلاش برای منحرف کردن این جنبش و همچنین درگیر کردن مولفه های مختلف اجتماعی مطرح شد تا مصر به یک قدرت منطقه ای تبدیل نشود.
به گزارش شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) ، زنگنه در پایان بیان کرد: مسوولیت دولت ها در ممانعت از انتشار و پخش مسایل اختلاف انگیز بسیار بالاست زمانی که رییس جمهور مصر در جمع مفتیان افراطی قرار می گیرد و آنها علیه شیعه سخنان ناروا و تحریک آمیز بیان می کنند و او ساکت می ماند یا تایید می کند سبب بروز اختلاف در جامعه مصر می شود. وقتی حکومت عربستان سعودی به راحتی بپذیرد که در رسانه های داخلی و بین المللی به طور دائم در هر روزنامه و سایت چندین مقاله علیه شیعیان و نمادهای شیعه منتشر شود، واضح است که چنین موج تبلیغاتی تا چه میزان می تواند جوانان سعودی را برای ورود به عرصه های خشونت آمیز و انتحاری تشویق کند./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet