خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1392/04/11 12:16:07
سرویس اقتصادی
بائوج لاهوتی با اشاره به توسعه صادرات غیرنفتی :

سرانه مصرف زیتون مطابق با قانون برنامه پنجم حرکت نکرده است

نماینده مردم لنگرود درمجلس، با تأکید براینکه سرانه مصرف زیتون در کشور بسیار پایین است،گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه وزارت بهداشت و درمان موظف به آموزش فرهنگ تغذیه به مردم است که متأسفانه به علت عملکرد ضعیف این وزارتخانه شاهد مصرف اندک زیتون درسبد غذایی خانوارها هستیم.
سرانه مصرف زیتون مطابق با قانون برنامه پنجم حرکت نکرده است نماینده مردم لنگرود درمجلس، با تأکید براینکه سرانه مصرف زیتون در کشور بسیار پایین است،گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه وزارت بهداشت و درمان موظف به آموزش فرهنگ تغذیه به مردم است که متأسفانه به علت عملکرد ضعیف این وزارتخانه شاهد مصرف اندک زیتون درسبد غذایی خانوارها هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/11402.jpg سرانه,مصرف,زیتون,مطابق,با,قانون,برنامه,پنجم,حرکت,نکرده,است Icana

 مهرداد بائوج لاهوتی درگفت و گو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه زیتون به عنوان یکی ازمحصولات  باغی می‌تواند موجب رونق بخش صادرات غیرنفتی کشورشود،گفت: با توجه به اقلیم خشک وکمبود آب درکشور، تولید زیتون به علت نیاز آبی محدود و صرف نظرازجایگاه تغذیه ای وسلامت از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است.

نماینده مردم لنگرود درمجلس شورای اسلامی، با تأکید براینکه کشورازموقعیت جغرافیایی مطلوبی برای تولید زیتون برخوردار است،تصریح کرد: زیتون علاوه بررودباردراستان های فارس، گلستان، قزوین و زنجان هم به میزان زیادی تولید می شود اما با توجه به راندمان تولید این محصول متأسفانه سرانه مصرف زیتون در کشور بسیار پایین است.

این نماینده مردم درمجلس نهم، با انتقاد ازعملکرد ضعیف وزارت بهداشت و درمان، افزود: براساس قانون برنامه پنجم توسعه وزارت بهداشت و درمان موظف به آموزش فرهنگ تغذیه به مردم است که متأسفانه به علت عملکرد ضعیف این وزارتخانه شاهد مصرف اندک زیتون درسبد غذایی خانوارها هستیم.

لاهوتی، با تأکید براینکه متأسفانه تمرکزمسئولان دولتی درامر واردات بسیاربیش ترازصادرات است،اظهار داشت: راندمان تولید زیتون در کشور بسیارزیاد است اما متأسفانه از سوی مسئولان دولتی درخصوص صادرات این محصول اقدامات مؤثر وجدی صورت نگرفته است.

نماینده مردم لنگرود درمجلس، نبود تبلیغات و اطلاع رسانی در بازارهای جهانی ونیز سوء مدیریت در بخش صادرات را از دلایل موفق نبودن صادرات این محصول برشمرد.

وی، نداشتن بسته بندی استاندارد و کافی را یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت در صادرات دانست و تصریح کرد: صادرات زیتون دراستان های تولید کننده تا حدی به صورت بسته بندی انجام می گیرد اما این میزان بسته بندی پاسخگو حجم زیاد این محصول نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس،با اشاره به راهکارهایی مبنی برارتقا سطح صادرات زیتون، گفت: وزارت صنعت،معدن و تجارت باید کارگروهی درجهت طراحی بسته بندی استاندارد ومرغوب برای محصولات کشاورزی از جمله زیتون درکشورتشکیل دهد که علاوه بررونق بازار داخلی بتوانیم بازارهای صادراتی هم مورد توجه و هدف قراردهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet