هدر اصلی
1392/04/11 15:24:51
سرویس دیگر رسانه‌ها_
علی عسگری:

ملاک‌های معرفی کابینه روحانی به مجلس چیست؟

مشاور پارلمانی روحانی می گوید:دکتر روحانی در دولت خود می خواهند افراط و تفریط را به حاشیه برانند و اعتدال و عقلانیت را مبنا کنند،‌ همه آنچه را که رسانه ها و مطبوعات انعکاس می دهند برایند افکار عمومی است و اگر دولتی بخواهد به برایند افکار بی مهری نشان دهد و بی اعتنا باشد نمی تواند خود را دولت تدبیر بنامد و تدبیر و عقلانیت عکس این را اقتضا می کند.
ملاک‌های معرفی کابینه روحانی به مجلس چیست؟ مشاور پارلمانی روحانی می گوید:دکتر روحانی در دولت خود می خواهند افراط و تفریط را به حاشیه برانند و اعتدال و عقلانیت را مبنا کنند،‌ همه آنچه را که رسانه ها و مطبوعات انعکاس می دهند برایند افکار عمومی است و اگر دولتی بخواهد به برایند افکار بی مهری نشان دهد و بی اعتنا باشد نمی تواند خود را دولت تدبیر بنامد و تدبیر و عقلانیت عکس این را اقتضا می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/28170.jpg ملاک‌های,معرفی,کابینه,روحانی,به,مجلس,چیست؟ Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ادامه گفت و گوی حجت الاسلام علی عسکری معاون پارلمانی دکتر روحانی با اعتدال؛

س: اقای دکتر روحانی تا یک ماه دیگر دولت را تحویل خواهد گرفت. تا آن زمان تقریبا نیمی از سال سپری شده است. بودجه امسال نیز به تازگی تصویب شده است و مسئول اجرای آن نیز در تخصیص ها از قانون تبعیت نمی کند. آیا در تیم اقتصادی آقای روحانی فکری در مورد بودجه شده است؟

یکی از خبرهای نگران کننده که برخی دوستان مجلس مطرح می کردند این بود که آقای احمدی نژاد بیش از حد نصاب خرج کرده و برای ماه های نیمه دوم دولت جدید را در تنگنای بودجه قرار خواهد داد. پی جویی های لازم در این مورد انجام شد و اعداد و ارقام تا حدودی به دست آمده است که نگران کننده است.

 به دست اندرکاران بودجه نیز عرض کردم که شاید نیاز باشد با دو فوریت نمایندگان طرحی را بدهند و در این زمینه شفاف سازی کنند و دولت را ملتزم کنند که ولخرجی در مدت زمان باقی مانده دولت دهم انجام نشود چرا که این موضوع می تواند معضلی برای دولت جدید باشد. باید با نظرات کارشناسی و دلالت دولت به قانون و بودجه مصوب سالانه از عواقب این مساله جلوگیری شود و اگر لازم باشد اطلاع رسانی به افکار عمومی با سند و مدرک و با نظر کارشناسی منظور نظر قرار گیرد.

در دولت های گذشته نیز سابقه داشته است که برای اینکه عدم رضایت کارمندان و برخی اقشار را برگردانند دست و دلبازی کنند اما در این دولت به این دلیل که به ریخت و پاش و ولخرجی معروفیت داشته ظاهراً اتفاقاتی در حال انجام بوده که پیش از این باید از آن پیشگیری می شد.

بهترین راه در شرایط فعلی تعامل با مجلس و پی جویی مساله از راه قانونی و از راه مجلس است چرا که مجلس بجز قانون گذاری وظیفه نظارتی دارد و چه بسا زمانی که نظارت در مجلس ضعیف باشد، قانون به مسلخ برده خواهد شد؛ بخصوص قانون بودجه که اثرگذاری عینی و آشکاری در جامعه دارد و باعث نابسامانی اقتصادی در جامعه خواهد شد.

س: آقای احمدی نژاد چنین عنوان کرده بود که نه شرق می خواند و نه کیهان و هیچ وقت با رسانه های داخلی میانه خوبی نداشت. دولت جدید در ابتدای راه است. آیا دولت جدید رویکردی متفاوت از این دولت خواهد داشت و جایگاه رسانه ها در دولت جدید چه خواهد بود؟

هر مجموعه ای با تجربه گذشته، نگاه به وضع موجود و آینده نگری می تواند تمهیداتی را برای روزهای پیش روی خود بیاندیشد. تجربه گذشته و وضع موجود این دلالت را می دهد که اگر دولتی بخواهد سرانجامش آبرومند باشد از همان آغاز باید موظبت کند خطاهایی را که در دولت های گذشته باعث ناکارآمدی و عدم رضایت شده است، تکرار نکند. در ارتباط با بحث افکار عمومی و نقش اثرگذار رسانه های مکتوب و مجازی در افکار عمومی مسلم است که در عصر ارتباطات، رسانه به عنوان ضرورت و اولویت باید مورد توجه قرار بگیرد.

دکتر روحانی در دولت خود به این دلیل که می خواهند افراط و تفریط را به حاشیه برانند و اعتدال و عقلانیت را مبنا کنند،‌ اقتضای امر این است که از این ابزار با تمام ظرفیت آن  حداکثر استفاده را بکنند. همه آنچه را که رسانه ها و مطبوعات انعکاس می دهند برایند افکار عمومی است و اگر دولتی بخواهد به برایند افکار بی مهری نشان دهد و بی اعتنا باشد نمی تواند خود را دولت تدبیر بنامد و تدبیر و عقلانیت عکس این را اقتضا می کند.

دکتر روحانی بر این موضوع تاکید داشته اند و سعی خواهند کرد از تشکیل انجمن های صنفی حمایت کنند. بدترین دولت دولت تصدی گری است و دولت تسهیل گرا است که می تواند موفق باشد. در حوزه سیاست طبیعی است که فضای بسته سیاسی انفجار و انشقاق و سرپیچی را در جامعه پدید خواهد آورد و آقای روحانی بر آزادی های تصریح شده در قانون اساسی تاکید کرده اند و این آزادی ها به عنوان یکی از برنامه ها و مبناهای عمل مورد نظر دولت جدید خواهد بود.  الگوی فکری و سیاسی آقای روحانی همانند بزرگانی است که واضع قانون اساسی بوده اند.

اینگونه نیست که با فضای بسته بتوان نظام مردمسالاری دینی را استقرار و حیات سیاسی داد.  همین موضوع می تواند در تمامی زمینه ها و بخصوص در حوزه فرهنگ مبنا باشد. رسانه و مطبوعات و کسانی که در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی تولید و عرضه فکر می کنند، طرح سوال می کنند و دولت را وادار به پاسخگویی می کنند. طبیعی است که همگرایی و هم افزایی می تواند برای دولت گره گشا باشد تا غفلت و بی مهری.

س: شما سالها مشاور و رابط پارلمانی آقای روحانی بوده اید. مجلس کنونی مجلسی اصولگرا است و موضع آقای روحانی نیز اعتدال و عقلانیت است.  مجلس تا چه اندازه در بحث کابینه با رئیس جمهور منتخب همراهی خواهد کرد؟


شعار و مرام آقای روحانی و آنچه را تبلیغ کرده و وعده داده است چیزی نیست که فرد و یا جمعی بخواهد با آن به نوعی مقابله کند و یا رفتار ستیزه جویانه داشته باشد. ما با بسیاری از دوستان از جمله دوستان جبهه پایداری صحبت کرده ایم و همگی اذعان دارند که اگر همین صحبت ها و شعارها مبنای عمل دولت جدید باشد همراه دولت خواهند بود. مصاحبه مطبوعاتی  آقای روحانی بازخورد بسیار مطلوبی در بین نمایندگان و همچنین منتقدین داشت.

فراکسیون اکثریت از آقای لاریجانی گرفته تا دیگر نمایندگان همگی همراه دولت خواهند بود. در یک مجلس زنده و پویا قطعا انتقاد از دولت باید وجود داشته باشد و ما نیز طالب نقد هستیم. برداشت ما این است که تعامل دولت و مجلس تعامل بی نظیری خواهد بود. نظام از عدم تعاملی که دولت احمدی نژاد با مجلس داشت زیان های بسیاری کرد.

نوع برخوردی که آقای احمدی نژاد با مجلس داشتند به بیان رهبری برخوردی خلاف اخلاق و قانون بود و شاکله نیروهای آقای روحانی به دنبال چنین مواضعی نیستند. شعارهایی که ما دادیم مطالبه مردم و نمایندگان آنهاست و قطعا این شعارها را دنبال خواهیم کرد و به دنبال این هستیم که با مجلس و سایر نهادها همگرایی و هم افزایی داشته باشیم.

از نظر کابینه و دولت فراجناحی سعی ما بر این است که نیروهای مستقل کارآمد و اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل در چیدمان نیروی کاری دولت منظور نظر قرار بگیرند.

س: آیا آقای روحانی همانند احمدی نژاد از افراد ناشناخته و گمنام را به کار خواهد گرفت؟

نمی توان از هم اکنون در مورد کابینه اظهار نظر کرد. تمام تلاش ما این است که در درجه اول بانک اطلاعات نیروی انسانی چهره ها و سرمایه های انسانی نظام را گردآوری و نیروهای کارآمد را شناسایی کنیم و در مورد کابینه نیز  لازم می دانیم کسانی به مجلس معرفی شوند که با رای قاطع انتخاب شوند که هم برای مجلس مفید است و هم برای دولت اعتدال و این موضوع امید و سرزندگی مردم را استمرار خواهد داد. با چهره های اثر گذار مجلس و کمیسیونهای تخصصی و فراکسیونها نشستها و صحبتهایی انجام شده و فضای تفاهم و همگرایی حکمفراست .

آقای لاریجانی و روحانی و نیروهای نقش آفرین شرایط جامعه را به خوبی درک کرده اند و چالش ها و اولویت ها را به خوبی می دانند و الان مطالبه جدی مردم از دولت و مجلس پایان دادن به نابسامانی های اقتصادی است و اینکه راه روند مخربی که با سوءمدیریت به وجود آمده، سد شود و برای برون رفت از وضع موجود خصوصا در زمینه اقتصاد و رفاه مردم چاره اندیشی درستی صورت بگیرد. مشترکات زیاد است و ما به دنبال این نیستیم که حاشیه سازی های پررنگ تر از متن پدید آیدو مجلس نیز از این موضوع پرهیز دارد.

برداشت ما این است که دولت جدید دولتی از نوع دولت آقای هاشمی در شرایط پس از جنگ باشد. آن زمان آقای هاشمی گفت که " من خودم به اندازه کافی سیاسی هستم و پاسخگوی مسائل سیاسی خواهم بود و دولت باید دولتی کارآمد باشد" و ما اگر دولت را به عنوان دولت کار در نظر بگیریم و چهره های کارآمد و گره گشا و توانمند به کار گرفته شوند، نمایندگان مجلس هم آنها را خواهند پذیرفت. چهره های افراطی علی القاعده می تواند در اولویت نباشد چرا که باید تعامل مجلس با دولت جدید تعاملی معقول باشد و در فضایی معقول تصمیم سازی صورت بگیرد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet