ولادت امام موسی کاظم (ع)
1392/04/12 09:48:50
سرویس فرهنگی

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان کتابخانه مجلس و کتابخانه ملی

توافقنامه همکاری و تعامل سازمانی به منظور همکاری در تبادل و اشتراک منابع اطلاعاتی میان دو نهاد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به امضا رسید.
امضای تفاهم‌نامه همکاری میان کتابخانه مجلس و کتابخانه ملی توافقنامه همکاری و تعامل سازمانی به منظور همکاری در تبادل و اشتراک منابع اطلاعاتی میان دو نهاد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به امضا رسید. https://cdn.icana.ir/d/019/41048.jpg امضای,تفاهم‌نامه,همکاری,میان,کتابخانه,مجلس,و,کتابخانه,ملی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، این توافقنامه که به امضای دکتر محمد رجبی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس و دکتر اسحق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران رسیده است، همکاری‌ها میان طرفین با بهره گیری متقابل طرفین از منابع اطلاعاتی، ظرفیت ها و فرصت های پژوهشی، مطالعاتی، فرهنگی و تخصصی و گزارش اقدامات خود از طریق رایان نامه «ایمیل»، تارنما «وب سایت»، نشریات و ماهنامه را افزایش خواهد داد.

امروز سه شنبه 11 تیر ماه سال 92 دکتر اسحق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با حضور در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی تفاهم‌نامه همکاری با این مرکز را امضا کرد.

طبق این تفاهم‌نامه طرفین در انتقال اطلاعات فهرست‌نویسی، چکیده نویسی و دیجیتالی مربوط به کتب، نشریات و اسناد آرشیوی خود به یکدیگر خواهند کوشید.

بخش دیگر این تفاهم‌نامه در مورد تهیه منابع مورد نیاز است که به موجب آن طرفین لیست خرید آینده کتب و نشریات خود را به یکدیگر اطلاع می دهند تا برای صرفه جویی، دیگری نسبت به خرید سایر منابع موردنیاز خود اقدام کند و دو طرف از طریق اسکن آنها مجموعه‌های خود را تکمیل نمایند. همچنین کسری مجموعه خود را چه در زمینه کتب و چه در زمینه نشریات از طریق مبادله و اهداء یا تبادل نسخه دیجیتال برطرف می نمایند.

طرفین در تبادل نسخه رقمی منابع خطی و چاپهای سنگی خود با یکدیگر همکاری داشته و همچنین بر اساس تفاهم‌نامه امضا شده میان رجبی، رئیس کتابخانه مجلس و صلاحی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، طرفین در آسیب‌شناسی و مرمت آثار خطی، نفیس و اسناد خود همکاری می نمایند.

از سوی دیگر کتابخانه مجلس و ملی به عنوان دو کتابخانه بزرگ کشور در اجرای طرح آزمایشی سازماندهی منابع کتابی و غیرکتابی براساس FRBR  بر مبنای دستورالعمل RDAهمکاری کرده و از تجربیات یکدیگر بهره مند می شوند.

همکاری در تبادل اطلاعات و تعامل در خصوص پردازش منابع دیجیتالی و فراداده ها در نرم افزار کتابخانه دیجیتال و همچنین تعیین خط مشی دیجیتال سازی منابع و جلوگیری از انجام دوباره کاری اسکن بخش دیگر این تفاهم نامه را تشکیل می دهد.

کتابخانه ملی و مجلس در لینک نشانی و ایجاد جایگاه مشترک کتابخانه دیجیتال و کتاب الکترونیکی نیز با یکدیگر همکاری و همیاری خواهند داشت. برگزاری نمایشگاه ها، همایش ها، سخنرانی ها و کارگاه های علمی، آموزشی و پژوهشی و ارائه دوره های آموزشی تخصصی و همکاری در پروژه های پژوهشی، تحقیقاتی، تخصصی و انتشاراتی نیز بخش دیگر این تفاهم نامه است.

همکاری در تبادل موقت یا دائمی کارشناس حوزه های مختلف به صورت مأمور یا انتقال، ایجاد ارتباط با سایر کتابخانه ها و مراکز علمی، برای ایجاد تشکلی فراگیر برای کلیه کتابخانه های کشور نیز از توافقات این تفاهم نامه میان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران می باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet