هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
پژویان در گفت و گو با خانه ملت:

تورم بخشی 6 مدل خودرو به شورای رقابت ابلاغ شد

سرویس اقتصادی
رئیس شورای رقابت از ابلاغ نرخ تورم بخشی دو مدل مزدا، دو مدل مگان، پیکاپ و تیانا از سوی بانک مرکزی خبر داد و گفت: نرخ تورم اعلام شده توسط کارگروه خودرو در حال بررسی است و قطعا شنبه یا یکشنبه هفته آینده رسما اعلام می شود.
چهارشنبه 12 تیر 1392 ساعت 12:39
تورم بخشی 6 مدل خودرو به شورای رقابت ابلاغ شد رئیس شورای رقابت از ابلاغ نرخ تورم بخشی دو مدل مزدا، دو مدل مگان، پیکاپ و تیانا از سوی بانک مرکزی خبر داد و گفت: نرخ تورم اعلام شده توسط کارگروه خودرو در حال بررسی است و قطعا شنبه یا یکشنبه هفته آینده رسما اعلام می شود. http://cdn.icana.ir/d/019/40612.jpg تورم,بخشی,6,مدل,خودرو,به,شورای,رقابت,ابلاغ,شد Icana

جمشید پژویان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خا خانه ملت با بیان اینکه بانک مرکزی اوایل هفته جاری نرخ تورم بخشی دو مدل مزدا، دو مدل مگان، پیکاپ و تیانا  ابلاغ کرده است، تصریح کرد: بانک مرکزی برای تعیین نرخ تورم بخشی نیازمند اطلاعاتی از آنالیز قیمتی نهاده‌های تولید وسایر موارد بود که توسط خودروسازان باید ارائه می شد.

وی با اشاره به اینکه تاخیر در اعلام نرخ تورم بخشی خودرو هم به این دلیل بود که خودروسازان به دلایل مختلف البته نه تعمدا این اطلاعات را به بانک مرکزی ارائه نداده بودند، افزود: به محض اینکه اطلاعات مربوطه از سوی خودروسازان اعلام شد بانک مرکزی نیز نرخ تورم بخشی را اعلام کرد و این نرخ را به شورای رقابت ابلاغ کرده که بعد از بررسی کارگروه خودرو در مرکز ملی رقابت در سایت شورای رقابت قرار می گیرد تا خودروسازان نسبت به قیمت گذاری این خودروها با نرخ تورم بخشی اقدام کنند.

پژویان با تاکید بر اینکه نرخ تورم بخشی خودرو قطعا تا شنبه یا یکشنبه هفته آینده بعد از بررسی کارگروه خودرو اعلام می شود، اضافه کرد: هر نرخی که بانک مرکزی اعلام کند توسط کارگروه بررسی می شود و سپس به خودروسازان ابلاغ می شود.

نتیجه عملکرد خودرسازان در اجرای دستورالعمل به زودی اعلام می شود

رئیس شورای رقابت در پاسخ به این سوال که بعد از تدوین دستورالعمل قمیت گذاری از سوی شورای رقابت، چرا عملا نظارتی بر چگونگی اجرای این دستورالعمل نمی شود؟ افزود: شورای رقابت بر این موضوع نظارت دارد و در این راستا گزارشی ازعملکرد خودروسازان برای اجرای دستورالعمل قیمت گذاری دریافت کرده ایم.

وی ادامه داد: تطبیق قیمت های فعلی خودروسازان با دستورالعمل قیمت گذاری توسط کارگروه در حال بررسی است که نتیجه آن به زودی اعلام می شود و امیدوارم بعد از جلسه یکشنبه این گزارش نیز در سایت شورای رقابت قرارگیرد تا مردم از عملکرد خودروسازان در اجرای دستورالعمل قیمت گذاری خودرو مطلع شوند.

پژویان همچنین در پاسخ به این سوال که به عنوان کارشناس اقتصادی قیمت های فعلی بازار خودرو را چگونه ارزیابی می کنید؟ با توجه با اینکه به اعتقاد مصرف کنندگان این قیمت ها مبنا ندارد؛ گفت: شورای رقابت به این موضوع ورود کرد تا قیمت ها عاقلانه و براساس مبانی اقتصاد تعیین شود که جوابگو باشیم و به همین دلیل قیمت گذاری نمی کنیم بلکه دستورالعمل قیمت گذاری را تهیه می کنیم و این دستورالعمل به گونه ای علمی تدوین شده که خودروسازان آن را قبول کرده اند البته شاید در مورد پارامترهای دستورالعمل بحث هایی داشته باشند اما خود دستورالعمل علمی است.

وی تاکید کرد: این موضوع را باید در نظر گرفت که قیمت ورق آهن، مس و سایر موارد مورد استفاده در خودرو به دو تا سه برابر افرایش قیمت داشته اند و اگر بخواهیم یک تصمیم غیر اقتصادی بگیریم و قیمت هایی تعیین کنیم که  باعث ورشکستگی خودروسازان شود، صدمه آن به اقتصاد بسیار بیش از شرایط فعلی است.

رئیس شورای رقابت در پایان خاطرنشان کرد: اینکه دستورالعملی ارائه شود که خودروسازان علاوه بر عدم سوء استفاده ، ورشکست نیز نشوند بسیار اهمیت دارد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000