خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1392/04/12 16:22:41
سرویس اقتصادی
در دیدار معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با دکتر جلالی مطرح شد:

واگذاری های حوزه برق به بخش خصوصی باید مورد بررسی قرار بگیرد

در جلسه‌ای که امروز با حضور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژیو مدیرعامل توانیر برگزار شد مشکلات بخش تولید و توزیع برق کشور مورد بررسی قرار گرفت.
واگذاری های حوزه برق به بخش خصوصی باید مورد بررسی قرار بگیرد در جلسه‌ای که امروز با حضور رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژیو مدیرعامل توانیر برگزار شد مشکلات بخش تولید و توزیع برق کشور مورد بررسی قرار گرفت. https://cdn.icana.ir/d/019/35872.jpg واگذاری,های,حوزه,برق,به,بخش,خصوصی,باید,مورد,بررسی,قرار,بگیرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد بهزاد معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی و مهندس همایون حائری مدیرعامل شرکت توانیر، امروز ( چهار‌شنبه 12 تیرماه) با کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و معاون امور زیربنایی و تولیدی و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس در محل این مرکز دیدار و گفت وگو کرد.

کاظم جلالی در این جلسه با بیان اینکه 18 سال از تاسیس مرکز پژوهش‌های مجلس می‌گذرد، گفت: شالوده قاطبه طرح‌های مطرح شده در مجلس در این مرکز تهیه می‌شود و در کنار آن گزارش‌هایی به طور نوبه‌ای در حوزه‌های مختلف در اختیار نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد که گاه این گزارش‌ها بر اساس مطالبات نمایندگان انجام می‌گیرد.

 نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با تبیین عملکرد و ساختار مرکز پژوهش‌های مجلس، افزود: لایحه‌هایی که از سوی دولت به مجلس آورده می‌شود در این مرکز مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد.

 وی ادامه داد: هرچند مسئولان مرکز پژوهش‌های مجلس از ابتدا افرادی سیاسی بوده‌اند اما کارها در این مرکز سیاسی نیست بلکه توجه ما در این مرکز به این صورت است که کارها به صورت کارشناسی پیش برود از نگاه‌های سیاسی در تهیه و ارائه گزارش‌ها پرهیز شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه به دنبال ثبات نیروهای با تجربه در این مرکز هستیم، تصریح کرد: باید سازوکاری فراهم شود تا مرکز پژوهش‌های مجلس و بدنه کارشناسی دولت هماهنگی و همکاری بیشتری به وجود بیاید چراکه این همکاری درنهایت برای کشور مفید خواهد بود، چراکه به جای فرسایش و تضعیف می‌توان با تقویت همکاری در جهت پیشرفت کشور گام برداشت.

محمد بهزاد در این جلسه با تحسین تعامل بین مرکز پژوهش‌‌ها و بخش برق و انرژی وزارت نیرو و با تاکید بر گسترش این تعاملات، گفت: این تعامل در نهایت برای نظام و مردم کشور مفید خواهد بود.

وی ادامه داد: اطلاعاتی که درباره برق کشور ارائه می‌شود بسیار شفاف است چرا که در این زمینه علاوه بر گزارش‌های هفته‌ای، گزارش‌های ماهیانه، سالانه، و چندساله از حدود 50 سال پیش تا کنون وجود دارد، از این رو خوشحالیم که آمار به صورت لحظه‌ای و شفاف در اختیار کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس قرار می‌گیرد چرا که حاصل کار برای کشور مفید است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه پتانسیل خوبی در مرکز پژوهش‌های مجلس وجود دارد، یادآور شد: پیشرفت‌های کشور در برق به گونه‌ای بوده است که در سال 2010 ایران در تولید علوم صنعت توزیع برق در دنیا پنجم شد و بالاتر از بسیار از کشورهای پیشرفته دنیا قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نیروهای متصص صنعت برق در دو سال اخیر باوجود تحریم‌ها ناعادلانه بین‌المللی با تعصب به خوبی از صنعت برق حمایت کرده‌اند، تصریح کرد: بخشی از صنایع کشور پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در پرداخت هزینه‌های انرژی برق خود با مشکل مواجه هستند و این درحالی است که امروز برق کشور 15 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران، سازندگان و تولیدکنندگان برق  و سایرین بدهکار است.

بهزاد با انتقاد از نحوه واگذاری نیروگاه‌ها به بخش خصوصی، گفت: ما به شدت به اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی احترام می‌گذاریم اما اقدامات صورت گرفته در این زمینه در حوزه برق خلاف قوانین خصوصی سازی بوده به طوری که برخی از این واگذاری‌ها در حوزه برق کشور بدون هماهنگی با وزارت نیرو صورت گرفته است.

وی ادامه داد: قبل از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تولید هر کیلووات ساعت برق بدون محاسبه سوخت مصرفی 7 تومان بود اما اکنون هرکیلووات ساعت برق 40 تومان تمام می‌شود که در بورس به قیمت 80 تومان خرید و فروش می‌شود اما پس ازهدفمند کردن یارانه‌ها قیمت برق به 4/26 تومان رسیده که از این میزان تنها 20 تومان به صنعت برق می‌رسد که با احتساب این ارقام یعنی ما 60 تومان به ازای هر کیلووات ساعت بدهکار می‌شویم.

بهزاد حوزه برق را یکی از حساس‌ترین حوزه‌های فعالتی کشور خواند و تصریح کرد: نباید در واگذاری توزیع برق به بخش خصوصی عجله کرد چراکه که تعجیل در این زمینه نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت.

وی درباره میزان مصرف و مصرف انتظاری برق در ماه‌های جاری، یادآور شد: اکنون اوج مصرف برق کشور به 44 هزار 886 مگاوات رسیده که به نظر می‌رسد این میزان به 46 هزار و 200 مگاوات برسد که ما خود را برای اوج مصرف 48 هزار مگاوات برق آماده کرده‌ایم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به عنوان مثالی از هزینه‌های حوزه برق کشور ، توضیح داد: امروز برای هر انشعاب به طور متوسط 200 هزار تومان از مشترک گرفته می‌شود که این هزینه در روستاها 70 و در شهرها 300 هزار تومان است و این مبلغ از سال 1383 تا کنون ثابت بوده که تا کنون یک ریال هم به این مبلغ اضافه نشده است در حالی که هزینه‌های لازم برای هر انشعاب حدود 2 میلیون تومان است و با این حساب تنها یک دهم هزینه‌ها از هر مشترک گرفته می‌شود.

 محمدرضا محمدخانی معاون امور زیربنایی و تولید مرکز پژوهش‌های مجلس در این جلسه با بیان اینکه صنعت برق کشور با اتکا به نیروهای برق پیشرفت خوبی داشته است، گفت: بخش برق کشور با وجود کمبودهای مالی سرویس دهی به مردم را به خوبی تامین کرده است اما واگذاری نیروگاه‌ها تولید برق به بخش خصوصی مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت که در گزارش‌های مرکز به آنها اشاره شده است.

وی با بیان اینکه نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با اشکالاتی همراه بود، تصریح کرد: در بخش آب و برق افزایش هزینه‌ها باعث شد تا پیمانکاران در وضعیت حادی قرار بگیرند.

محمدخانی با بیان اینکه در حوزه برق نیروهای متخصص توانمندی داریم، تاکید کرد: برای بالا بردن راندمان و کاهش هزینه‌ها در حوزه برق نیازمند سرمایه گذاری هستیم.

وی ادامه داد: متاسفانه شرایط به گونه‌ای است که باوجود 11 برابری مشترکان برق خانگی تهران نسبت به خوزستان میزان مصرف برق تهران در تابستان کمتر از خوزستان است یا استان تهران با دارا بودن 14 برابری مشترکان برق خانگی نسبت به استان بوشهر، این استان جنوبی کشور در تابستان بیش از یک چهارم تهران مصرف برق دارد.

همایون حائری مدیرعامل شرکت توانیر در این جلسه با تاکید بر اینکه در بخش واگذاری نیروگاه‌ها باید تعیین و تکلیف شود، یادآور شد: سعی و کوشش خواهیم کرد تا با وجود تمام مشکلات تابستان امسال را در حوزه برق بدون مشکل سپری کنیم، اما دولت آینده باید برای بخش برق تمهیدات لازم را درنظر بگیرد.

گفتنی است در این جلسه هوشنگ محمدی، هاشم خویی، فریدون اسعدی، مجتبی توانگر، از مدیران و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و علی حیدری تفرشی مشاور مدیرعامل توانیر در امور پارلمانی، اسماعل محسنی کبیر مدیرکل برنامه‌ریزی توانیر حضور داشتند که نکات و مسائلی را در حوزه مشکلات بخش تولید و توزیع برق کشور بیان کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet