خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1392/04/13 13:26:24
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

تحولات اخیر مصر معلول عملکرد نادرست اخوانی‌ها در این کشور است

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تحولات اخیر مصر را معلول عملکرد نادرست اخوانی‌ها در این کشور دانست و تاکید کرد که نتیجه‌ نهایی این اتفاق به ضرر اسلام‌گرایان و تمامی بانیان تحول در مصر خواهد بود.
تحولات اخیر مصر معلول عملکرد نادرست اخوانی‌ها در این کشور است رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تحولات اخیر مصر را معلول عملکرد نادرست اخوانی‌ها در این کشور دانست و تاکید کرد که نتیجه‌ نهایی این اتفاق به ضرر اسلام‌گرایان و تمامی بانیان تحول در مصر خواهد بود. https://cdn.icana.ir/d/019/33349.jpg تحولات,اخیر,مصر,معلول,عملکرد,نادرست,اخوانی‌ها,در,این,کشور,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ علاءالدین بروجردی در ارزیابی از تحولات اخیر مصر و به دنبال آن بازداشت محمد مرسی رییس‌جمهور این کشور اظهار کرد: آن‌چه در مصر اتفاق افتاد، معلول عملکرد نادرست اخوانی‌ها در این کشور است.

وی توضیح داد: وقتی رژیم خودفروخته‌ای مانند مبارک سقوط می‌کند این رژیم تنها یک فرد نیست که با برکناری‌اش رخدادی به نام انقلاب در آن کشور محقق شود. طبیعتا در پس یک فردی مانند مبارک، تشکیلات گسترده سیاسی اطلاعاتی و امنیتی نهفته است؛ بنابراین اولین اشتباه اخوانی‌ها این بود که فکر کردند با برکناری یک فرد و نگهداشتن همه‌ بدنه‌ امنیتی و اطلاعاتی و نظامی این کار به سرانجام خواهد رسید. در واقع آن‌ها مار در آستین پروراندند.

وی افزود: قابل پیش‌بینی بود که روزی این بدنه از چنین ظرفیتی استفاده کرده و ورق را به نحو خود برگرداند. اخوانی‌ها اشتباه اولشان در محاسبات‌شان بود. از طرف دیگر آن‌ها نتوانستند به قول‌ها و وعده‌های‌شان به مردم مصر در خصوص حل مشکلات معیشتی و اقتصادی و ایجاد یک تحول در عرصه‌ سیاست خارجی عمل کنند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: رژیم مبارک سیاستی وابسته به آمریکا را دنبال می‌کرد که انتظار می‌رفت با روی کارآمدن مرسی تغییر اساسی در این سیاست‌ها داده شود، اما همچنان مشکلات قبلی خودنمایی می‌کرد که می‌توان آن را در مواردی همچون استمرار بسته بودن گذرگاه رفح تا داشتن سیاست خارجی قبلی در عرصه‌ تحولات منطقه و رابطه با جمهوری اسلامی جستجو کرد. در واقع دولت جدید نیز سیاست‌های قبلی را ادامه داد.

بروجردی افزود: طبیعتا چون تیم آقای مرسی همان تیم قبلی بود این تغییرات لحاظ نشد و استمرار چنین سیاست‌هایی منجر به تحولات اخیر مصر شد.از طرفی دیگر بسیاری از گروه‌ها و احزاب و شخصیت‌ها که با آقای مرسی و اخوانی‌ها همراه بودند از چند ماه گذشته‌ به دلیل عدم نگاه فراگیر آن‌ها به دیگران در جبهه مقابل قرار گرفتند که تمامی این موارد منجر به هدر رفتن زحمات طولانی انقلابیون جوان مصری و مردمی که برای ایجاد یک تحول شهید داده بودند، شد.

وی با اشاره به اتفاقات مصر و به دنبال آن صدور بیانیه‌ ارتش و بازداشت مرسی گفت: اتفاقات شب گذشته با رنگ و بوی مذهبی انجام گرفت به طوری که حزب سلفی نور، رهبر قبطی‌ها و الازهر در کنار هم بودند و این کار به دلیل فضای جامعه مصر انجام شد و منجر به کودتای نرم ارتش با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها گردید.

بروجردی با بیان این‌که «برای بررسی تحولات بعدی مصر باید منتظر ماند» در عین حال گفت: با وجودی که آقای مرسی طرفداران زیادی دارد و حتی آن‌ها اعلام کردند که امروز برای طرفداری از آقای مرسی جمع می‌شوند، ولی خوشبین نیستند که مجددا ورق به نفع آن‌ها برگردد، چون طیف عظیمی از جامعه در نقطه مقابل آقای مرسی قرار گرفتند و این‌ها فقط محدود به عوامل رژیم مبارک نیستند و گستره‌شان خیلی بیشتر از آن است.

به گزارش ایسنا،وی با بیان این‌که «این تحولات عکس‌العمل‌ها و پس لرزهایی را به دنبال خواهد داشت و باید منتظر ماند» گفت: پادشاه عربستان اولین تبریک را عنوان کرد که این نشان می‌دهد عربستان حامی این حرکت است این در حالی است که این تحولات مصر به ضرر اسلام‌گرایان و کسانی که تحول را در مصر رقم زده بودند تمام شد، ولی با این وجود نبایدتصور شود که این اتفاقات باعث شود که مصر در جاده همواره قرار گیرد./

پایان پیام

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet