خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1392/04/13 14:01:00
سرویس سیاسی
بروجردی: اشتباهات متعدد مرسی عامل کودتای نرم ارتش شد

اخوان‌المسلمین نتوانست امانت مردم مصر را حفظ کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه متاسفانه این کودتای ارتش در مصر با چراغ سبز آمریکا و به علت اشتباهات متعدد مرسی و اخوان المسالمین عملی شد، گفت: اخوان المسلمین با تدابیر سیاسی مناسب باید دوباره وارد عرصه سیاسی مصر شود.
اخوان‌المسلمین نتوانست امانت مردم مصر را حفظ کند رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه متاسفانه این کودتای ارتش در مصر با چراغ سبز آمریکا و به علت اشتباهات متعدد مرسی و اخوان المسالمین عملی شد، گفت: اخوان المسلمین با تدابیر سیاسی مناسب باید دوباره وارد عرصه سیاسی مصر شود. https://cdn.icana.ir/d/019/22511.jpg اخوان‌المسلمین,نتوانست,امانت,مردم,مصر,را,حفظ,کند Icana

علاءالدین بروجردی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تحولات مصر و برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری تصریح کرد: آن چه که در مصر اتفاق افتاد در واقع یک کودتای نرم ارتش مصر بود که متاسفانه این کودتا به دلیل اشتباهات متعدد مرسی و اخوان المسالمین و همچنین با چراغ سبز آمریکا و برخی از کشورهای منطقه مانند عربستان عملی شد که نتیجه آن  برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری بود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: به دلیل عدم ایجاد یک تحول انقلابی در مصر، همه دستاوردهای انقلابی ساقط و وضعیت این کشور به نقط فعلی ختم شد.

وی ادامه داد: اشتباهات متعدد محمد مرسی، درون نگری حزب اخوان المسلمین و عدم توجه به گروه های متعدد و شخصیت های برجسته سیاسی که در  تحولات مصر نقش داشتند، میدان دادن به سلفی ها، ایجاد ناآرامی و نارضایتی در مردم که نمونه اخیر آن به شهادت رساندن عالم بزرگ دینی شهید شهاته بود  و همچنین تعرض به دیگر اقلیت های دینی به ویژه مسیحیان شرایطی را ایجاد کرد که بسیاری از مردم، احزاب و شخصیت های برجسته در نقطه مقابل مرسی قرار گرفتند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه شیخ الازهر رسما از اقدام ارتش حمایت کرد، گفت: اخوان المسلمین نتوانستند امانتی که مردم مصر از طریق انتخابات به آنها سپرده بودند را حفظ کنند و در نتیجه این وضعیت در مصر اتفاق افتاد.

بروجردی ادامه داد: آنچه که ارتش اعلام کرده در آینده نزدیک انتخابات زودرس برگزار خواهد شد و این فرصت مجددی در اختیار اخوان المسلمین خواهد بود تا بتوانند در این مدت با تدبیر مذاکره و ارتش نیز شرایط برگزاری انتخابات را فراهم کند و اقبال خود را البته این بار با یک آرایش سیاسی دیگر در عرصه سیاسی مصر بی آزماید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  درباره اینکه چه زمانی شاهد یک آرامش در مصر خواهیم بود یادآور شد: در حال حاضر هم طرفداران مرسی و هم اخوان المسلمین سعی می کنند با استناد به عدم مشروعیت و غیر قانونی بودن کار ارتش و از طرفی قانونی بودن به قدرت رسیدن مرسی که از طریق انتخابات صورت گرفت واکنش نشان دهند اما فکر نمی کنم شرایط اجتماعی و سیاسی مصر در شرایطی باشد که بازگشت مجدد مرسی به قدرت از طریق مسالمت آمیز را عملی کند و این عکس العمل ها طبیعتا فقط به نارآرامی ها می افزاید؛ بنابراین اخوان المسلمین باید با تدابیر سیاسی مناسب دوباره وارد عرصه سیاسی شوند و به نوعی در تحولات آینده مصر حضور داشته باشند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet