وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

هدر اصلی
1392/04/16 11:13:02
سرویس اقتصادی
ندیمی تشریح کرد:

اما و اگر ها پیرامون پرداخت بدهی‌های دولتی از مابه التفاوت نرخ ارز

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به تشریح ابعاد گوناگون پرداخت بدهی های دولتی از مابه التفاوت نرخ ارز و ادعای رییس جمهور در این خصوص پرداخت.
اما و اگر ها پیرامون پرداخت بدهی‌های دولتی از مابه التفاوت نرخ ارز عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به تشریح ابعاد گوناگون پرداخت بدهی های دولتی از مابه التفاوت نرخ ارز و ادعای رییس جمهور در این خصوص پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/23283.jpg اما,و,اگر,ها,پیرامون,پرداخت,بدهی‌های,دولتی,از,مابه,التفاوت,نرخ,ارز Icana

ایرج ندیمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت در خصوص اظهارات،رییس دولت دهم مبنی بر پرداخت بدهی های دولتی و بدهی های خارجی توسط دولت دهم گفت: این بحث در ارتباط با تفاوت نرخ ارز از جانب دولت مطرح شده است.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: بیش ترین مطلب حول این محور است که اگر ارز را با دو نرخ سال جاری و سال قبل محاسبه کنیم، فاصله  بین 1226 تومان تا 2450 تومان در واقع می تواند بخش عمده ای از دارایی های  دولت را در بخش ارزی و بالتبع از لحاظ تقدم پرداخت بدهی ها پوشش دهد

ندیمی هم چنین تصریح کرد: این مبحث از جهت مدیریت اقتصادی و شرایط زمانی قابل تعبیر است چرا که برخی می گویند این مسئله فرصتی است که متناسب با شرایط باید از آن استفاده کرد و از طرف دیگر عده ای در برابر این اقدام مخالفت کرده و مطرح می کنند که نباید این پول و بدهی از طریق تفاوت نرخ ارز پرداخت می شود.

وی ادامه داد:در واقع اگر بپذیریم که دولت حق داشته است بر ارز مدیریت شناور داشته باشد و تفاوت دو نرخ هم باید منجر به پاک سازی بدهی های خارجی و داخلی دولت باشد ، این حرف از جانب رییس جمهور قابل قبول است.

ندیمی همچنین تاکید کرد: اما این که این شیوه رفع بدهی تا چه اندازه موثر است و چه اندازه قدرت پولی بانک ها افزایش داده می شود بحث دیگری است که بسیاری از کارشناسان مطرح می کنند که این شیوه رفع بدهی اثر ندارد.

وی افزود:بیشترین درآمد ارزی را خود دولت دارد و اگر نفعی نیز باشد به کل کشور و نظام بازگردد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:این نگاه که اشاره می کنند که بدهی را پرداخت کرده اند، بیشتر متاثر از مسئله مبادله ارزی دولت و بانک بر سر مسئله تفاوت نرخ ارز است که با وجود این که یک فرصت تلقی می شود اما می تواند در آینده تهدید تلقی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet