هدر اصلی
1392/04/16 15:10:44
سرویس اقتصادی
بهارستان نشینان از مالیات به عنوان ابزاری برکنترل اقتصادو کسب درآمد می‌گویند:

مالیات اکسیر جوان سازی اقتصاد

همواره مالیات به عنوان ابزار کنترل دولت‌ها بر اقتصاد و کسب درآمد به شمار می‌رود و دولت‌ها می‌توانند از آن به عنوان ابزار سیاست گذاری اقتصادی نیز استفاده کنند.اگرچه وصول مالیات در ایران قدمتی هزاران ساله دارد، اما بررسی آن نشان می‌دهد که مالیات در هردوره وضعیت خاصی داشته و به صورت جامع و فراگیر نبوده است.
مالیات اکسیر جوان سازی اقتصاد همواره مالیات به عنوان ابزار کنترل دولت‌ها بر اقتصاد و کسب درآمد به شمار می‌رود و دولت‌ها می‌توانند از آن به عنوان ابزار سیاست گذاری اقتصادی نیز استفاده کنند.اگرچه وصول مالیات در ایران قدمتی هزاران ساله دارد، اما بررسی آن نشان می‌دهد که مالیات در هردوره وضعیت خاصی داشته و به صورت جامع و فراگیر نبوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/3888.jpg مالیات,اکسیر,جوان,سازی,اقتصاد Icana

به گزارش گروه اقتصادی  خبرگزاری خانه ملت ،در بیشتر کشورهای پیشرفته جهان بخش عمده ای از منابع درآمدی دولت، از طریق ‎‎دریافت مالیات تامین ‏می شود. سهم مالیات از کل درآمدهای عمومی در میان کشورها، متفاوت است‎‎و میزان آن بستگی ‏به سطح توسعه و ساختار اقتصادی آنها دارد. در این میان، فرار‎‎مالیاتی و گریز از مالیات در ‏کشورها باعث شده است تا درآمدهای مالیاتی کشورها،‎‎همواره از آنچه که برآورد می شود کمتر ‏باشد و تمامی کشورها تلاش خود را برای کاهش‎‎این دو پدیده به کار می گیرند یا از طریق اصلاح ‏نظام مالیاتی، به چاره جویی برمی‎‎خیزند. توجه به پیوند بین‎‎سیاست مالیاتی و دستگاه وصول مالیات در اصلاح نظام مالیاتی کشور از هر ‏حیث موضوعی‎‎مهم و قابل تامل به شمار می آید.

مقایسه عملکرد مالیاتی و ظرفیت مالیاتی‎‎کشور، توجه ویژه ای را نسبت به پایین بودن ظاهری ‏نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی‎‎در اقتصاد ایران پدید می آورد. از این رو، وزارت ‏اموراقتصادی و دارائی بایستی در کنار توجه‎‎به موضوعاتی مانند:شناسایی منابع مالیاتی، تعیین ‏میزان بهینه مالیات قابل‎‎پرداخت  و مباحثی مانند میزان مشمولیت یا اصابت مالیاتی، تمکین ‏مالیاتی و‎‎معافیتهای مالیاتی، بخش مهمی از کارایی نظام مالیاتی کشور را در پدید آوردن زمینه‎‎ها ‏و شرایطی جستجو کند که با دقت، سرعت ، کمترین میزان هزینه به ازای هر واحد‎‎مالیات وصول ‏شده و کمترین میزان سوء استفاده بتوان مالیات تعیین شده را وصول کند.در این باره، محاسبه ‏نسبت هزینه های مستقیم وصول درآمد دولت به کل درآمدهای مالیاتی‎‎نماگری را به دست می دهد ‏که هزینه بالای وصول درآمدهای مالیاتی را در اقتصاد ایران‎‎به موضوعی مهم برای حداقل ساختن ‏آن بدل می سازد.

اما باید به این نکته توجه داشت که همواره مالیات به عنوان ابزار کنترل دولت‌ها بر اقتصاد به شمار می‌رود و دولت‌ها می‌توانند از آن به عنوان ابزار سیاست گذاری اقتصادی نیز استفاده کنند.اگرچه وصول مالیات در ایران قدمتی هزاران ساله دارد، اما بررسی آن نشان می‌دهد که مالیات در هردوره وضعیت خاصی داشته و به صورت جامع و فراگیر نبوده است.

اما با توجه به تمامی فرصت‌ها و چالش‌هایی که بر سر راه برقراری نظام مالیاتی در کشور وجود دارد، نباید از این نکته غافل ماند که در تجزیه و تحلیل یک نظام مالیاتی برای ریشه‌یابی مشکلات آن و همچنین ارائه راه حل‌های مورد نیاز، باید دو جنبه اصلی این نظام؛ یعنی سیاست‌گذاری (قانون و مقررات) و مدیریت اجرایی (سازماندهی و تشکیلات) یا ترکیبی از هر دو جنبه را در نظر گرفت و امید داشت با مروری هدفمند بر عملکرد نظام مالیاتی کشور طی سال‌های اخیر و بررسی همه فرصت‌هایی که در این مدت با اجرایی‌نشدن  اخذ مالیات از دست رفت و نیز ارائه تصویری روشن از مسائل مربوط به آن در آینده، بتوان با استفاده از یافته‌های نظری و تجربیات عملی سایر کشورها، به راهکارهایی برای حل مشکلات و دستیابی به یک نظام مطلوب مالیاتی دست یافت.‏

اگرچه آثار مستقیم استقرار نظام مالیاتی افزایش درآمد و تامین قابل ملاحظه درآمد دولت به عنوان یک منبع درآمد با ثبات و انعطاف‌پذیر، گسترش پایه‌های مالیاتی، از میان نرفتن انگیزه‌های سرمایه‌گذاری و تولید و همچنین استقرار نظام مالیاتی خود اجرا و بر مبنای خوداظهاری است، که به شفاف‌سازی مبادلات و فعالیت‌های اقتصادی کمک می‌کند و موجب سهولت اعمال انواع دیگر مالیات می‌شود، اما نباید فراموش کرد که برای اجرا و استقرار چنین نظامی لازم است آثار اقتصادی آن به‌طور کامل بررسی، پیش‌بینی و آماده شود، زیرا در غیر این صورت با آثار تورمی ناشی از اعمال نظام مالیات بر ارزش افزوده، نمی‌توان مقابله کرد.16 تیرماه در تقویم به نام روز مالیات نامگذاری شده است و مسئولان در این روز دورهم جمع می شوند تا به بررسی تنگناها و مشکلات این بخش بپردازند در زمینه مشکلات و تنگناهای این بخش نظر تعدادی از بهارستان نشینان را جویا شده ایم که در پی می خوانید:

 پرداخت مالیات؛ گام نخست رونق اقتصادی

عثمان احمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ضروری است در کنار فرهنگ پرداخت مالیات به کد اقتصادی توجه جدی و نظارت ها دقیق تر شود گفت: پرداخت مالیات مهمترین عامل رشد و توسعه جامعه است و موجب رونق اقتصادی و ارتقای شاخص های آن در کشورمی شود.

نماینده مردم مهاباد درمجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه با فرهنگ سازی در پرداخت مالیات می توان فرارهای مالیاتی از سوی برخی افراد را از بین ببرد،اظهار داشت:باید فرهنگ پرداخت مالیات در کشور نهادینه شود و کسانی که درآمد دارند خود را ملزم به پرداخت مالیات کنند.

احمدی گفت : متاسفانه در کشور فرار مالیاتی وجود دارد بطور مثال برخی صرافی ها اسما صراف هستند اما در واقعیت صراف نیستند به طوری که  برخی از این صرافی ها در نوسانات ارزی میلیاردها تومان به جیب زدند و مالیاتی هم پرداخت نکردند.

وی افزود: در خصوص اخذ مالیات از خانه های خالی نیز مشکلات جدی وجود دارد بطور مثال برخی ها دو قولنامه خرید خانه دارند و برای پرداخت مالیات کمتر قولنامه  را ارائه می دهند.

این نماینده مردم در مجلس نهم  با بیان اینکه ضروری است در کنار فرهنگ پرداخت مالیات  به کد اقتصادی و پروانه اقتصادی  توجه جدی و نظارت ها دقیق تر شود گفت:پرداخت مالیات مهمترین عامل رشد و توسعه جامعه است و موجب رونق اقتصادی و ارتقای شاخص های آن، تحقق عدالت اجتماعی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشورمی شود.

احمدی با اشاره به اینکه  در اجرا قانون اخذ مالیات ضعف های بسیاری وجود دارد تصریح کرد: قرار است در‌آینده نزدیک هئیتی از کمیسیون اقتصادی به کشور مالزی سفرونحوه اخذ مالیات در آن کشور را بررسی کند تا از تجارب آنها استفاده مفید شود.

احمدی ادامه داد: در موضوع اخذ مالیات حتما باید به اقشار کم درآمد توجه شود بطور مثال یک مغازه دار ساده برای اینکه مغازه اش تعطیل نشود سریعا مالیاتش را پرداخت می کند این در حالی است که برخی ها با در آمدهای بالا مالیات نمی پردازند.

وی گفت: باید قانون برای همه یکسان باشد و همه مشمولین مالیات قانون را رعایت کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد: عدم پرداخت مالیات و فرار از مالیات بدعتی است که از سابق مانده و رسانه می تواند با تشریح عوامل عدم پرداخت مالیات، در نهادینه کردن فرهنگ پرداخت مالیات موثر باشد.

 قانون مالیات بر ارزش افزوده مانعی در برابر اقتصاد زیرزمینی

 

ایرج ندیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه اجرای مالیات برارزش افزوده می تواند جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرد، گفت: یکی از اهداف اساسی قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده جلوگیری از اقتصاد سیاه و زیرزمینی  است.

 نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده اهداف مختلفی دارد که می توان به جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف اشاره کرد.

وی گفت:دومین هدف تبدیل نظام پاییش دستی به مکانیزه و استفاده از صنوف دراخذ مالیات شود.

ندیمی ادامه داد: یکی از اهداف اساسی قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده جلوگیری از اقتصاد سیاه وزیرزمینی بود امید است که از این طریق درآمد کشور افزایش یابد و مانع فرار مالیاتی شود.

وی  افزود: با وجود اینکه در قانون مالیات بر ارزش افزوده از تجارب جهانی استفاده شده بود اما چند مشکل بروز کرد که می توان به عدم مکانیزه شدن کامل سیستم الکترونیکی و مکانیزه اشاره کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در برابر اجرای قانون مالیات برارزش افزوده  مقاومت‌ها و رفتار منفعلانه صورت گرفت بطور مثال در صنف طلا فروشان و آهن فروشان ابهاماتی وجود داشت.

ندیمی اظهار کرد: باید قانون مالیات بر ارزش افزوده را به عنوان واقعیت قبول کرد واین قانون بطور جامع در جامعه پیاده شود همچنین در اخذ مالیات قاطع باشیم و از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم.

ندیمی گفت: لازم به ذکر است در اخذ مالیات باید ازفشار حداکثری به کسانی که مالیات می پردازند جلوگیری کرد وبا کسانی که فرار مالیاتی دارند برخورد شود همچنین باید زیر ساخت ها نیز برای اجرای این قانون فراهم شود چرا که در تفسیر قانون هدف این بود مراحل اجرا با هم طی شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد: باید هم مراحل آموزشی و رسانه ای همچنین از جهت نقطه شروع و هم از جهت شمول داد وستد الکترونیک و مکانیزه هماهنگ شود.

 بررسی راهکارهای جلوگیری از فرار مالیاتی در لایحه نظام مالیاتی

سید سعید زمانیان دهکردی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه رقم فرار مالیاتی در کشور بالا است وراههای جلوگیری از فرارهای مالیاتی درلایحه جدید مالیاتی بررسی می شود،اظهار داشت: در حال حاضر متاسفانه بیشترین تمرکز اخذ مالیات بر حقوق بگیران است واز برخی ها که درآمد میلیاردی دارند کمتر از میزان واقعی مالیات اخذ و یا شاید هم بطور کلی فرار مالیاتی دارند.

 نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: نظام مالیاتی کشور در حال حاضر ساز و کار مناسبی برای اخذ مالیات ندارد و باید اصلا حات اساسی در این بخش صورت گیرد.

زمانیان دهکردی تصریح کرد:متاسفانه رقم فرار مالیاتی در کشور بالا است وراههای جلوگیری از فرارهای مالیاتی باید درلایحه جدید مالیاتی بررسی شود.

وی افزود: در قانون جدید مالیاتی که هم اکنون در دست بررسی است باید کار کارشناس بیشتری صورت گیرد و به تمام ابعاد این موضوع توجه و بر اساس واقعیات کشور تهیه شود.

زمانیان دهکردی ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه بیشترین تمرکز اخذ مالیات بر حقوق بگیران است واز برخی ها که درآمد میلیاردی دارند کمتر از میزان واقعی، مالیات اخذ و یا شاید هم بطور کلی فرار مالیاتی دارند.

وی اظهار داشت: یکی از جنبه های اقتصاد مقاوتی باید توجه به درآمدهای مالیاتی باشد که این امر مستلزم ایجاد یک سیستم جامع وکامل در نظام مالیاتی است چرا که در کشورهای پیشرفته سهم درآمد مالیاتی بسیار بالا است و باید به این موضوع مورد  توجه قرارگیرد.

زمانیان دهکردی با بیان اینکه  البته باید توجه کنیم در موضوع اخذ مالیات از افراط و تفریط پرهیز کنیم،گفت: نقش رسانه و تبلیغات در فرهنگ سازی پرداخت داوطلبانه مالیات، بسیار ارزشمند است و باید این موضوع را که به چه میزان پرداخت مالیات در آبادانی کشور نقش دارد برای مردم روشن شود البته در دو الی سه سال پیش اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته که باید پررنگ تر شود.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس  اظهارداشت: باید سیستم اطلاعاتی مالیاتی را قوی کنیم وبا برخی ها که فرار مالیاتی دارند وبه اقتصاد کشور ضربه می زنند برخورد قانونی  شود و همچنین فراموش نکنیم که استفاده از نیروی انسانی کارا ، مجرب و متعهد نیز در سیستم مالیاتی موثر است.

اقتصاد زیر زمینی ۳۰ درصداز تولید ناخالص ملی را بلعید

هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر استفاده از ابزارهای قانونی برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی،گفت: براساس روش منطق فازی که یک روش علمی برای محاسبه حجم اقتصاد غیر رسمی است مشخص شده تقریبا ۳۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور سهم اقتصاد زیر زمینی شده است.

نماینده مردم اسفراین درمجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: برای سلامت اقتصاد کشورباید درآمدهای مالیاتی را افزایش دهیم ونسبت مالیات به تولید ناخالص ملی را با کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم.

 وی افزود: نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی در کشورهای پیشرفته بالای ۴۰ درصد است در حالیکه این نسبت در ایران چیزی حدود ۶ درصد است  که رقم نسب به سایر کشورها پایین است.

قوامی ادامه داد: این نسبت نشان دهنده این موضوع است که نمی توانیم درآمد واقعی خود رااز سهم مالیاتی  به اندازه کافی وصول کنیم.

وی افزود: موضوع اساسی دیگر که در نظام مالیاتی کشور وجود دارد مسئله فرار مالیاتی است که باید پیگیری شود و با ابزارهای قانونی جلو فرارهای مالیاتی را گرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم اظهار داشت: بر اساس روش منطق فازی که یک روش علمی برای محاسبه حجم اقتصاد غیر رسمی است مشخص شده تقریبا ۳۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور سهم اقتصاد زیر زمینی شده است.

قوامی افزود: این رقم بالایی است که دراقتصاد زیر زمینی درحال گردش است و قابل شناسایی نیست و آثار منفی بر اقتصاد و جامعه دارد.

وی گفت: مقدار مالیات بر ارزش افزوده در کشور در حال افزایش است وپیش بینی شده در برنامه پنجم به ۸ درصد برسد که در توسعه زیرساختها نیز می تواند نقش بسزایی داشته باشد و در کشورهای پیشرفته به این شاخص توجه می شود.

قوامی اظهار داشت: باید به این موضوع توجه بیشتری شود که به نوعی مالیات بر ارزش افزوده گرفته نمی شود بلکه مالیات بر مصرف کننده نهایی اخذ می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس خاطر نشان کرد:باید به موضوعاتی مانند پایه مالیاتی و نرخ های مالیات توجه بیشتر شود همچنین پایه های جدید مالیاتی شناسایی شود البته در لایحه جدید مالیاتی این نکات آمده و باید بررسی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet