هدر اصلی
1392/04/17 11:35:46
سرویس دیگر رسانه‌ها_
امامی:

قیمت تمام شده کالاهای اساسی همانند گذشته خواهد بود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره اعلام نرخ جدید ارز از سوی بانک مرکزی گفت: با وجود افزایش قیمت ارز مرجع، نباید افزایش قیمتی در بازار ایجاد شود چراکه در مورد کالاهای اساسی یارانه‌ای در نظر گرفته شده و ارز مورد نیاز سایر کالاها هم از چندی قبل با ارز اتاق مبادلات ارزی محاسبه می‌شد.
قیمت تمام شده کالاهای اساسی همانند گذشته خواهد بود عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره اعلام نرخ جدید ارز از سوی بانک مرکزی گفت: با وجود افزایش قیمت ارز مرجع، نباید افزایش قیمتی در بازار ایجاد شود چراکه در مورد کالاهای اساسی یارانه‌ای در نظر گرفته شده و ارز مورد نیاز سایر کالاها هم از چندی قبل با ارز اتاق مبادلات ارزی محاسبه می‌شد. https://cdn.icana.ir/d/019/20152.jpg قیمت,تمام,شده,کالاهای,اساسی,همانند,گذشته,خواهد,بود Icana

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ عیسی امامی اظهار کرد: قانونگذار تعیین نرخ ارز را به بانک مرکزی واگذار کرد و بانک مرکزی نیز با توجه به وضعیت عرضه، تقاضا و قیمت تمام شده نرخ را اعلام می‌کند. در این صورت اگر ارز نوساناتی داشته باشد، روی اقلام دیگر تاثیر می‌گذارد اما آنچه که مهم است، توانایی دولت در تامین منابع ارزی است تا زمانی که بنگاه‌ها نیاز ارزی دارند، از طریق بانک مرکزی این ارز تامین شود.
وی اضافه کرد: آنچه که در این میان اهمیت دارد این است که آیا با وجود نرخ ارز جدید، قیمت کالاها هم به اعتبار آن افزایش می‌یابد یا نه؟ به نظر می‌رسد این افزایش قیمت از پیش خود را نشان داده زیرا در گذشته دولت چندان در تامین ارز موفق نبود و نیاز ارزی واحدهای تولیدی و صنعتی در مرکز مبادلات و براساس نرخ این مرکز تامین می‌شد بنابراین به نظر نمی‌رسد افزایش قیمت دیگری اتفاق بیفتد.
عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 92 یادآور شد: در کمیسیون تلفیق این بحث مطرح بود که وقتی قرار است کالاهای اساسی با قیمت ارز مرجع محاسبه شوند، منظور قیمت ارز مرجع چه سالی است، اگر بخواهیم مبنا را ارز 1226 تومانی بگیریم و آن را نسبت به قیمت ارز 2470 تومان در نظر بگیریم این تفاوت لحاظ نمی‌شود و قیمت تمام شده کالاهای اساسی با همان ارز 1226 محاسبه می‌شود.
امامی ادامه داد: باید دید که بانک مرکزی برای تامین نیازهای اولیه بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی ارز را با چه قیمتی به آنها واگذار می‌کند، به نظر می‌رسد این موضوع قدری ابهام دارد اما تحلیل من این است که اگر منظورمان از ارز مرجع ملاک بودن ارز 2470 تومانی است، قطعا این موضوع روی کالاهای اساسی هم تاثیرگذار است، اما به سبب حمایت از کالاهای اساسی یارانه‌ای در بودجه پیش‌بینی شده تا قیمت آنها افزایشی نیابد و به قیمت ارز مرجع جدید محاسبه نشود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: براین اساس نباید افزایش قیمتی در رابطه با کالاهای اساسی وجود داشته باشد زیرا یارانه‌ای برای آنها در نظر گرفته شده و سایر اقلام هم با توجه به اینکه با ارز مبادله‌ای محاسبه می‌شدند، افزایشی نخواهند داشت.
به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ وی اضافه کرد: اگر تامین ارز براساس همین روالی که گفته شده و فرآیند آن در قانون پیش‌بینی شده انجام شود و بانک مرکزی ارز را با قیمت 2470 تومان تامین کند، نباید هیچ افزایش قیمتی داشته باشیم بنابراین قیمت تمام شده کالاهای اساسی هم مثل گذشته خواهد بود و مابه‌التفاوت آن را دولت پرداخت می‌کند./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet