هدر اصلی
1392/04/17 12:42:02
سرویس اقتصادی
مصباحی مقدم با تشریح دلایل افزایش نرخ ارز در دو سال اخیر:

سهم بانک مرکزی در نوسانات ارزی کم نبود

رییس کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس درباره نقش بانک مرکزی در نوسانات بازار ارز که از سال گذشته شروع شد و با اعلام نتایج انتخابات پایان یافت، گفت: هرچند که تحریم ها در انتقال ارز به کشور بی تاثیر نبود اما ضعف بانک مرکزی در مدیریت عرضه و تقاضای ارز سهم بیشتری از سایر عوامل داشت.
سهم بانک مرکزی در نوسانات ارزی کم نبود رییس کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس درباره نقش بانک مرکزی در نوسانات بازار ارز که از سال گذشته شروع شد و با اعلام نتایج انتخابات پایان یافت، گفت: هرچند که تحریم ها در انتقال ارز به کشور بی تاثیر نبود اما ضعف بانک مرکزی در مدیریت عرضه و تقاضای ارز سهم بیشتری از سایر عوامل داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/8437.jpg سهم,بانک,مرکزی,در,نوسانات,ارزی,کم,نبود Icana

غلامرضا مصباحی مقدم در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، نوسانات قیمت ارز در دوسال گذشته راتحت تاثیر دو عامل تحریم و ضعف مدیریت بانک مرکزی دانست و گفت: هرچند که تحریم ها در انتقال ارز به کشور بی تاثیر نبود اما ضعف بانک مرکزی در مدیریت عرضه و تقاضای ارز سهم بیشتری از سایر عوامل داشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: ضعف مدیریت بازار ارز سبب دونرخی شدن ارزو به وجود آمدن دو تقاضای کاذب ذخیره سرمایه با تبدیل منابع سرمایه به ارزو افزایش تقاضای ارز برای دلالی شد.

وی با تاکید بر اینکه شدت تقاضای ارزناشی از عدم مدیریت بانک مرکزی بود، گفت: با پدید آمدن یک فضای روانی نرخ ارزبه 4 هزار تومان رسید و کسانی که ارز را در این شرایط خریدند ذخیره کردند و مترصد یک شوک دیگری بودند که قیمت ارز بالاتر برود تا به این وسیله ذخیره سرمایه برای خود داشته باشند.

مصباحی مقدم امیدواری مردم نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی و ارزی را در کاهش قیمت ارز و سکه موثر دانست وافزود: وضعیت پیش آمده  دربازار ارز و سکه بعد از انتخابات ناشی از دو عامل کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی که هر اونس از 1700 به 1200 رسید وامیدواری به ثبات در سیاستهای اقتصادی است.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: وفاق ملی بعد از انتخابات و آرامش خاطر در بازار و اثر مثبت جهانی آن و نگاه مثبت کشورهای منطقه و اروپا و آمریکا یک فضای روانی مثبتی نسبت به آینده در مردم به وجود آمد که تبعا اثر مثبتی را بر قیمتها گذاشت و بسیاری از کسانی که ارز را ذخیره کرده بودند به این رسیدند که اگر سریع اقدام نکنند وارزشان را نفروشند دیگر نمی توانند به قیمت دلخواه آن را بفروشند که این امردرکاهش تقاضا و قیمت بی تاثیر نبود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet