ولادت امام موسی کاظم (ع)
1392/04/17 13:26:50
سرویس سیاسی
دواتگری خبر داد:

نامه قوه‌قضائیه به ریاض درباره لغومصونیت ازدیپلمات‌مست عربستانی

رئیس کمیته مطالبات ملی مجلس با اشاره به آخرین پیگیری‌های ایران درباره پرونده دیپلمات مست عربستانی گفت: وزارت خارجه مامورپیگیری نامه قوه قضائیه به ریاض درباره لغو مصونیت از دیپلمات مست عربستانی شد.
نامه قوه‌قضائیه به ریاض درباره لغومصونیت ازدیپلمات‌مست عربستانی رئیس کمیته مطالبات ملی مجلس با اشاره به آخرین پیگیری‌های ایران درباره پرونده دیپلمات مست عربستانی گفت: وزارت خارجه مامورپیگیری نامه قوه قضائیه به ریاض درباره لغو مصونیت از دیپلمات مست عربستانی شد. https://cdn.icana.ir/d/019/24243.jpg نامه,قوه‌قضائیه,به,ریاض,درباره,لغومصونیت,ازدیپلمات‌مست,عربستانی Icana

مهدی داوتگری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه وزارت خارجه مامورپیگیری نامه قوه قضائیه به ریاض درباره لغو مصونیت از دیپلمات مست عربستانی شد، گفت: در راستای پیگیری پرونده دیپلمات مست عربستانی که منجر به کشته شدن یکی از هموطنان ایرانی شد با توجه به مصونیت دیپلماتیک و قابل تعقیب نبودن وی، دو راه وجود دارد و آن اینکه وزارت امور خارجه عربستان متعهد به تعقیب قضایی وی شود یا اینکه از وی سلب مصونیت کند تا این پرونده در ایران قابل تعقیب کیفری شود.

نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران به کنوانسیون های بین المللی پایبند است و دولت عربستان نیز عضو این کنوانسیون به شمار می رود، افزود: به طور طبیعی دولت عربستان باید به تعهدات بین المللی عمل کند، بنابراین از این دولت انتظار داریم با توجه به اتهامات شرب خمر، نگهداری مشروبات الکلی و قتل شبه عمد، به اتهام دیپلمات مست خود رسیدگی کند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در اقدامی دیگر از کانال وزارت امور خارجه در حال تلاش برای دریافت حقوق و مطالبات وراث یا بازماندگان هموطن ایرانی کشته شده است، ادامه داد: وزارت امور خارجه و نمایندگان مجلس در حال  پیگیری و مذاکره برای تامین حقوق بازمانگان از طریق دولت عربستان هستند.

امید چندانی به همکاری وزارت خارجه عربستان نیست

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه همکاری دولت عربستان در حل پرونده دیپلمات مست خود بستگی به پایبندی این دولت نسبت به کنوانسیون ها و پروتکل های بین المللی دارد، توضیح داد: من امید چندانی به همکاری وزارت خارجه عربستان ندارم زیرا متاسفانه در چند ماه گذشته مشاهده شد که دولت عربستان به عنوان داعیه دار خادمی حرمین شریفین به راحتی دیپلمات دارای سابقه شرب خمر را به دیگر کشورها اعزام و به جرایم وی نیز رسیدگی نمی کند.

دواتگری با بیان اینکه دولت عربستان با اعزام چنین دیپلمات هایی آبروی خود را زیر سوال می برد، گفت: انتظار داریم دولت عربستان در انتخاب کارگزاران خود دقت لازم را داشته باشد تا اعتبار و حیثیتش مورد خدشه قرار نگیرد.

رئیس کمیته مطالبات ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حال پیگیری برای برگزاری جلسه ای با حضور سفیر عربستان و بازماندگان حادثه تصادف دیپلمات مست عربستانی با یکی از هموطنان هستیم، تصریح کرد: مصونیت دیپلمات مست عربستانی مصونیت از تعقیب کیفری است اما از نظر پرداخت دیه و خسارت باید به تعهدات خود عمل کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet