هدر اصلی
1392/04/17 14:41:54
سرویس سیاسی
جلالی: آمار ۱۳ تا ۲۰ میلیارد دلاری قاچاق در کشور

مشکلات ساختار اقتصادی، از عوامل قاچاق کالا به کشور است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه در بخش اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید همه دستگاه‌ها همکاری کنند، افزود: بخشی از قاچاق به دلیل مشکل ساختار اقتصادی است که با اصلاح آن آمار قاچاق کالا و ارز کاهش پیدا می‌کند.
مشکلات ساختار اقتصادی، از عوامل قاچاق کالا به کشور است رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه در بخش اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید همه دستگاه‌ها همکاری کنند، افزود: بخشی از قاچاق به دلیل مشکل ساختار اقتصادی است که با اصلاح آن آمار قاچاق کالا و ارز کاهش پیدا می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/35872.jpg مشکلات,ساختار,اقتصادی،,از,عوامل,قاچاق,کالا,به,کشور,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه 17 تیرماه) در برنامه گردهمایی مسئولان کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور، گفت: بررسی قاچاق کالا و ارز در گذشته مهم بود اما اکنون که در پیچ تاریخی انقلاب اسلامی و در زمان اقتصاد مقاومتی قرار داریم، بررسی این موضوع بسیار مهم‌تر از گذشته است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با تشکر از افرادی که در مسیر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تلاش می‌کنند، افزود: یکی از سوالات مهمی که در حوزه قاچاق کالا و ارز وجود دارد این است که چرا قاچاق کالا یا به نوعی اقتصاد پنهان با این حجم بالا بر اقتصاد کشور تاثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه آمار میزان قاچاق کالا و ارز قابل تامل است، تصریح کرد: از سویی بررسی آمارها در این زمینه نشان می‌دهد که به میزان کل مالیات پرداختی کارمندان دولت، قاچاق کالا فرار مالیاتی به همراه دارد و از سوی می‌توان با جلوگیری از قاچاق اشتغال بسیار در کشور ایجاد کرد.

 جلالی با تاکید بر اینکه زمینه‌های ایجاد قاچاق در اقتصاد ناسالم بیشتر بروز پیدا می‌کند،ادامه داد: باتوجه به اینکه قاچاق کالا و ارز یک مشکل اقتصادی است باید راه حل آن را هم در اقتصاد جست وجو کرد.

 وی تاکید کرد: تردیدی وجود ندارد که ما برای سلامت اقتصادی تلاش می‌کنیم اما هنوز نتوانسته‌ایم آسیب شناسی دقیقی از اقتصاد ایران داشته باشیم.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره آسیب شناسی دلایل قاچاق کالا و ارز در اقتصاد ایران توضیح داد: به نظر می‌رسد در تقسیم بندی کلی بخشی از قاچاق کالا و ارز به دلیل کسب منفعت مالی است به دلیل آنکه ورود برخی کالاهای قاچاق به ایران ممنوع است که در این زمینه می‌توان به کالاهای دارای حرمت شرعی اشاره کرد که در این مسیر یگانه راه برخورد با قاچاق کالا و ارز مبارزه است که نباید چنین کالایی وارد کشور شود.

 وی یادآور شد: بخش دیگری از قاچاق کالا و ارز به دلیل فرار از پرداخت حقوق ورودی یا پرداخت مالیات بر واردات است که می‌توان بر روی این موضوع کار کرد چرا که در این موضوع دو نظریه وجود دارد که یکی بیان می‌کند برای حمایت از تولید ملی باید حقوق ورودی را باید افزایش دهیم اما با کمی تامل باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا با بالاتر بردن دیوارها توانسته‌ایم جلوی ورود کالای قاچاق را بگیریم؟ که اگر آن گونه که آمار و ارقام نشان می‌دهد موفق نشده‌ایم پس باید درباره پرداخت مالیات کالاهای ورودی فکری کنیم.

جلالی تصریح کرد: آمار قاچاق در حال حاضر بین 13 تا 14 میلیارد دلار است البته برخی هم آمار 20 میلیارد دلار داده‌اند.

 رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس، با بیان اینکه آمار و ارقام مربوط به قاچاق پایه دقیق و علمی ندارد، گفت: من هم اعتقاد دارم که باید از تولید ملی حمایت کرد ولی اگر نتوانستیم مبارزه با قاچاق را به درستی انجام دهیم باید درباره حقوق ورودی تجدیدنظر کنیم.

 وی افزود: حقوق ورودی نباید آنقدر کم شود که به تولید ملی ضربه بزند ولی باید کاری کرد تا از قاچاق کالا و فرار مالیاتی به دلیل این عامل جلوگیری شود.

 رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برخی از افرادی که دست به قاچاق می‌زنند می‌خواهند از مقررات تنظیمی پیچیده و زمان‌بر در سیستم گمرکی کشور که گاه به چند ماه طول می‌کشد، فرار کنند و وقتی که این مصیبت را بر سر وارد کننده می‎‌آوریم او هم برای دور زدن و کوتاه کردن زمان و فرار از بوروکراسی اداری به سمت قاچاق حرکت می‌کند که امید است به مرور زمان این مشکلات اصلاح شود که البته بخشی از آن به سیستم قانونگذاری کشور برمی‌گردد.

 وی با بیان اینکه قانون مربوط به قاچاق مربوط به سال 1312 بود، تاکید کرد: مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره قاچاق کالا و ارز هم مربوط به سال 1374 است، البته در مجلس ششم مصوباتی در صحن مجلس درباره قاچاق کالا و ارز تصویب شد اما تشکیک شد و نیمه تمام باقی ماند و مجلس هشتم اینکار را با همکاری دولت به سرعت انجام داد و اتفاق دیگری که افتاد این بود که شورای نگهبان به این استناد کرد که چون این مصوبه یک مصوبه قضایی است باید دستگاه قضا درباره آن نظر داد و پس از یکسال از بررسی قوه‌ قضاییه، مجلس به مرکز پژوهش‌ها ماموریت داد تا اصلاحات را انجام دهد که امیدوارم تصویب آن به سرعت در مجلس انجام بگیرد تا اولین قانون منظم در بحث مبارزه با قاچاق کالا در مجلس شورای اسلامی با لایحه دولت و حضور دستگاه قضا به خوبی تنظیم شود.

 جلالی با بیان اینکه باید خلاء قانونی در زمینه قاچاق کالا و ارز جبران شود، یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برای این کار قانون وقت و زمان زیادی را صرف کرد و باید این قانون را تجربه کنیم چراکه ممکن است در این قانون هم خلاء‌هایی وجود داشته باشد که باید از بین برود.

 وی درباره کد رهگیری کالا جهت جلوگیری از قاچاق، توضیح داد: این کد رهگیری که اقدام خوبی است و با مصوبه دولت انجام گرفته که می‌تواند به شکل جامع‌تر و کامل‌تری اجرا شود.

 نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس با بیان اینکه تا ساختار اقتصاد کشور اصلاح نشود قاچاق خواهیم داشت، گفت: بخشی از قاچاق به دلیل مشکل ساختار اقتصادی است که با اصلاح آن آمار قاچاق کالا و ارز کاهش پیدا می‌کند.

 وی ادامه داد: می‌توان گفت تا کنون قانون جامعی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور نداشتیم و قانون 80 سال پیش نمی‌توانست پاسخگوی مشکلات ناشی از ورود کالای قاچاق به کشور باشد که با نوشته شدن قانون جدید می‌توان بخشی از مشکلات ناشی از این امر را برطرف کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در بخش اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید همه دستگاه‌ها همکاری کنند و ستاد مبارزه با قاچاق کالا آسیب شناسی کند که عیوب مبارزه با ورود غیرقانونی کالا به کشور در کجا قرار دارد که آنها را برطرف کنیم.

 وی با بیان اینکه میزان ورود سیگار قاچاق به کشور از 32 میلیارد نخ در سال 88 و 24 میلیارد نخ در سال 89 و 18 میلیارد نخ سیگار در سال 90 به  8 میلیارد نخ سیگار در 91 سال رسیدیم، افزود: این آمار نشان می‌دهد در بخش‌هایی در زمینه مبارزه با قاچاق دستاوردهایی خوبی داشته‌ایم.

جلالی درباره طرح "شبنم" تصریح کرد: در مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش آسیب شناسانه‌ای تهیه شده که نقاط قوت این طرح را زیاد دانسته و این طرح می‌تواند کالا را از مبدا ورود تا مصرف مورد شناسایی قرار بدهد که البته این طرح ایراداتی هم در زمینه نهاد متولی آن دارد.

 وی با بیان اینکه مردم باید با طرح‌هایی چون طرح "شبنم" آشنا شوند، تاکید کرد: همانگونه که علامت استاندارد برای مردم نهادینه شد کد رهگیری هم باید برای مردم تعریف شود که بخشی از ظرفیت رسانه‌ای کشور باید برای این کار فعالیت کنند که البته اقداماتی خوبی در این زمینه درحال انجام است.

 رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اگر به مردم اطلاع رسانی کنیم که با جلوگیری از ورود کالای قاچاق زمینه اشتغال کشور فراهم می‌شود زمینه خوبی برای تبلیغات رسانه‌ای در زمینه مبارزه مردمی با قاچاق کالا انجام می‌پذیرد تا از این طریق مبارزه جامعی را با قاچاق کالا و ارز در کشور راه‌اندازی کنیم و با تجربیات چندساله در مبارزه با قاچاق کالا و تدوین قانون در این حوزه فصل جدیدی را در این زمینه در کشور شروع کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet