هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
گزارش خانه ملت از بررسی صلاحیت وزیر وزیر علوم،تحقیقات و فناوری

اظهارات مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی علوم/میلی منفرد:دانشگاه محلی برای اعمال مقاصدحزبی نیست

سرویس صحن
خبرگزاری خانه ملت:در سومین روز از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم؛"جعفر میلی منفرد" وزیر پیشنهادی حجت الاسلام حسن روحانی برای وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری به پاسخگویی به مخالفان و موافقان و تشریح بخش هایی از برنامه خود پرداخت.
پنج‌شنبه 24 مرداد 1392 ساعت 12:36
اظهارات مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی علوم/میلی منفرد:دانشگاه محلی برای اعمال مقاصدحزبی نیست خبرگزاری خانه ملت:در سومین روز از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم؛"جعفر میلی منفرد" وزیر پیشنهادی حجت الاسلام حسن روحانی برای وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری به پاسخگویی به مخالفان و موافقان و تشریح بخش هایی از برنامه خود پرداخت. http://cdn.icana.ir/d/019/42888.jpg اظهارات,مخالفان,و,موافقان,وزیر,پیشنهادی,علوم/میلی,منفرد:دانشگاه,محلی,برای,اعمال,مقاصدحزبی,نیست Icana

به گزارش خبرنگارخبرگزاری خانه ملت؛اظهارات مخالفان و موافقان و درنهایت "جعفر میلی منفرد" وزیر علوم،تحقیقات و فناوری در زیر آمده است:

 

کارخانه:برنامه وزیر پیشنهادی علوم بیشتر به یک متن توصیفی شبیه است

ابراهیم کارخانه عضو کمیسیون انرژی مجلس در نشست علنی (پنجشنبه 24مرداد) مجلس شورای اسلامی،در جریان بررسی صلاحیت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن مخالفت با وی تصریح کرد: صحبت در وزارتخانه‌ای است که به عنوان مغزابزار نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح است؛ اگر وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، نفت و جهاد کشاورزی با آب و خاک و سرزمین سر و کار دارند، این وزارتخانه‌ها با قلب‌های تپنده نخبه و بالنده هزاران جوان سر و کار دارند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی افزود: این وزارتخانه در حکم وزارتخانه مادر تخصصی است که نیروهای مورد نیاز همه وزارتخانه‌ها از طریق این وزارتخانه تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه علت مخالفت استکبار جهانی با ایران شتاب پرافتخار علمی کشور ما است ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه فرمودند دشمن درصدد است که جلوی پیشرفت علمی کشورمان را به جنجال‌آفرینی و کشاندن آن به مسائل سیاسی ضربه بزند و باید در این وزارتخانه کمال دقت صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم به بررسی علمی برنامه پیشنهادی میلی‌منفرد، وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و گفت: برنامه‌های وی بیشتر به یک متن توصیفی علمی شبیه است تا یک برنامه عملیاتی؛ متن پیشنهادی بسیار کلی و فاقد چارچوب‌های مشخص و راهبردهای عملیاتی است.

کارخانه ادامه داد: در صفحه 7 برنامه پیشنهادی میلی‌منفرد به افزایش رهاسازی، خصوصی‌سازی، واگذاری، نوسازی، برون‌سپاری، هدف‌گذاری، چابکی، شفافیت و ... اشاره شده است. به طوری که واقعا این یک برنامه عملیاتی نیست و من خط به خط این برنامه را دقیقا مطالعه کرده‌ام.

وی تصریح کرد: این در حالی که برنامه پیشنهادی باید دارای راهکارها و راهبردهای شفاف عملیاتی و نقشه راه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: علی‌رغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب در رابطه با جایگاه علوم انسانی و علی‌رغم اینکه یک ماده از 5 ماده برنامه پنجم توسعه در حوزه علم و فناوری به علوم انسانی اختصاص دارد اما در برنامه وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری هیچ توجهی به علوم انسانی نشده است.

کارخانه گفت: همچنین در رابطه با نقشه جامع علمی کشور که نقشه راه پیشرفت علمی کشور است، در این برنامه به آن اشاره نشده است. به طوری که برخی برنامه‌هایی که ارتباطی به برنامه پنجم توسعه ندارد، در برنامه‌ وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری آمده است.

وی در توضیح مطلب فوق افزود: به عنوان مثال در اولین بند برنامه وی به مساله مدیریت و دانشگاه اشاره شده به طوری که بر اساس آن تشکیل هسته‌های عملیاتی در دانشگاه‌ها که مدیر گروه‌های آموزشی و پژوهشی، هسته‌های عملیاتی را تشکیل می‌دهند و مدیریت دانشگاه را نیز تعیین می‌کنند؛ این در حالی است که این موضوع در طی 30 سال گذشته اصلا قابل اجرا نبوده و این به معنای تضعیف مدیریت دانشگاه‌ها است.

عضوکمیسیون انرژی  خاطرنشان کرد: مساله مهم و اساسی دیگر که به آن اشاره نشده است، ارتباط صنعت و دانشگاه است.

دهقان :سوابق مدیریتی میلی منفرد حکایت از التهاب آفرینی دارد

محمد دهقان ،عضو هیأت رئیسه مجلس در جریان بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت یازدهم درمخالفت با جعفر میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات گفت: اول اینکه در سال 1414 باید به رتبه اول علمی دست یابیم که آن مستلزم رویکرد علمی متولیان وزارت علوم است و نکته بعد ایجاد آرامش و ثبات در دانشگاه ها نکته ای مهم است.

نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس شورای اسلامی افزود:‌ دغدغه ما این است که در محیط های دانشجویی که جوانان در آن به سر می برند تندروی های سیاسی و التهاب‌های اجتماعی آنها را از وظیفه اصلی دور کند و با توجه به وضعیت خاصی که در دنیا به لحاظ تحریم ها و فشارهای اقتصادی هستیم اگر فشارهای اقتصادی با التهابات سیاسی آمیخته شود برای نظام خطرناک است.

وی ادامه داد:‌ درباره آقای میلی منفرد باید بگویم که از سال 76 و زمانی که ایشان معاون وزیر علوم بودند با وی آشنایی دارم که نقطه ضعف شخصی درباره ایشان سراغ نداریم اما ما به سابقه ایشان اشاره می کنیم به طوری که ایشان سیاسی ترین معاونت وزارت علوم را بر عهده داشتند ولی در دوره ایشان اتفاقاتی رخ داد که نقد ما به این اتفاقات است.

دهقان یادآور شد: قبل از اینکه تیم ایشان بر وزارت علوم حاکم شود دفتر تحکیم وحدت از مدافعان نظام و انقلاب بود اما با آمدن این تیم و شخصیت دکتر میلی منفرد به تدریج عناصر افراطی و بی اعتقاد به نظام اسلامی به درون دفاتر تحکیم وحدت نفوذ کردند و نیروهای معتدل و مذهبی به تدریج از درون دفاتر تحکیم وحدت اخراج شدند و در بین دفاتر این گروه افراطی ترین و تندرو ترین دفتر تحکیم انجمن آن زمان امیرکبیر بود و وزیر پیشنهادی علوم علناً و رسما از آن گروه حمایت می کردند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصریح کرد: آقای میلی منفرد آقای علی افشاری را می شناسد که دبیر آن انجمن بود که برخی از عناصر تندرو آن زمان از جمله علی افشاری مورد حمایت وزیر پیشنهادی بودند و حتی برخی از آنان 9 ترم مشروطی داشتند اما از دانشگاه اخراج نمی شدند و حتی برخی در دانشگاه امیرکبیر که زیر مجموعه میلی منفرد بودند در کمیته انضباطی محکوم شده بودند اما ایشان در وزارتخانه خودشان رأسا و بدون اینکه محکومیت آنان را در کمیته انضباطی ببرد حکم دانشگاه را لغو کردند.

وی افزود: اتفاقات و جریانات سیاسی که در آن زمان حاکم بود با برنامه حمایت های افراطی را از این گروه ها می کردند و این برنامه فشار از پایین و چانه زنی از بالا بود که اوج این سیاست را در سال 78 دیدیم وزیر علوم که باید آن زمان منشأ آرامش بود استعفا داد اما عناصری که در زیر مجموعه معاونت دانشجویی آن زمان بودند نقش مؤثری ایفا کردند در 5 روز التهاب در کشور در تیر 78 که منافقین از آن سوء استفاده کردند و آشوب های خیابانی به پا شد.

دهقان گفت: عناصری که در آن زمان در این وزارتخانه حاکم بودند نه تنها کمک به پایان دادن این بحران نکردند بلکه به این التهابات می افزودند و این سیاست فشار از پایین و چانه زنی از بالا اثر خود را گذاشت و حتی برخی تئوری فتح سنگر به سنگر را که ارائه دادند به موفقیت رسیدند و توانستند به سنگرهای بعدی دسترسی پیدا کنند.

وی ادامه داد:‌ اما انتظار داشتیم که از این اتفاقات عبرت گرفته می شد و آقای علی افشاری را در آن زمان آقای میلی منفرد می شناختند آیا نمی توانستند امثال علی افشاری را به گونه ای مدیریت کنند که در کشور بمانند و در فضای وطن تنفس کنند نه اینکه اینها امروز تنفس در فضای وطن را کنار بگذارند و خود را وابسته به لجن زار سرویس های سیاسی و رسانه های سیاسی کنند.

نماینده مردم در مجلس نهم گفت: کاش آنان را اداره می کردید و در همین کشور نگه می داشتید و کاش برخی مدیران را نگه می داشتید که دچار افراط نشوند و گذارشان به زندان ها نیافتد اما شما نتوانستید این کار را انجام دهید.

دهقان یادآور شد:بعد از انتخابات سال 88 انتظار می رفت که شما به عنوان قائم مقام وزیر و به عنوان سرپرست وزارتخانه و مسئول نظام جور دیگری رفتار می کردید که البته شما در آن زمان در تحصن ها شرکت کردید که فیلم آن موجود است و زمانی که 150 دانشجو که به دنبال آن بودند که امتحانات پایان ترم سال 88 برگزار نشود و تحصن کردند در مقابل ساختمان خیام شما به میان دانشجویان رفتید و برخی اخبار رسمی می گوید که شما از این مسئله حمایت کردید.

عضو هیأت رئیسه مجلس تأکید کرد: من به شخصیت آقای میلی منفرد احترام می گذارم اما ایشان با توجه به سوابق مدیریتی که هست التهاب آفرین و آشوب و درگیری های دانشجویی را مشاهده کردیم و این فضای ناآرام نمی تواند زمینه پیشرفت علمی کشور را فراهم کند.

مطهری:میلی منفرد در قضایای سال 88 هیچ نقشی نداشته است

 علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت یازدهم به‌عنوان موافق جعفر میلی‌منفرد وزیر پیشنهادی علوم با بیان اینکه مخالفان ابتدا وی را فردی اصلاح‌طلب فرض کردند که آثاری را بر این مطلب مترتب کردند، گفت: البته حساسیت‌های مخالفان را ارج می‌نهیم و برای انتخاب وزیر علوم قطعاً باید دقت‌ها و حساسیت‌های لازم اعمال شود.

حساسیت‌های مخالفان را ارج می‌نهیم

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم با بیان اینکه به طور کلی اصولگرایان در ارتباط با دانشگاه‌ها معمولاً دو نگرانی از ناحیه مدیریت اصلاح‌طلبان دارند، افزود: اول ترویج سکولاریسم و در نتیجه ایجاد تنش در دانشگاه‌ها، دوم تفاهم و تساهل فرهنگی در دانشگاه‌ها که هر دو نگرانی هم بجا و درست است.سابقه دوره اصلاحات این مطلب را نشان می‌دهد، زیرا برخی از اصلاح‌طلبان تندرو در آن دوره این دو کار را انجام می‌دادند.

وی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان نیز معمولاً دو نگرانی از اصولگرایان در مورد دانشگاه‌ها دارند، ادامه داد: یکی محدود شدن آزادی بیان و بی‌اعتنایی به حقوق شهروندی به نام دین و اسلام و دوم سختگیری‌های فرهنگی و محدود شدن آزادی‌های اجتماعی. بنابراین باید بدانیم که این نگرانی طرفینی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه ترویج سکولاریسم در دانشگاه‌ها که مخالفان نگران این موضوع هستند به این معنی که برای من مطرح می‌شد که حکومت دینی و دموکراسی با یکدیگر سازگاری نداشته و یک تناقض و پارادوکس و مناقشه است و اصل ولایت فقیه با دموکراسی سازگار نیست، ادامه داد:‌ این مسائل در این دوره گاهی از طرف تندروها وجود داشت، اما در مورد مسئله تساهل و تفاهم فرهنگی نیز به معنای بی‌توجهی به فضای اخلاقی دانشگاه‌ها و مثلا برگزاری اردوهای مختلف دانشجویی که گاهی توجه لازم به این مسائل صورت نمی‌گرفت.

مطهری با بیان اینکه با شناختی که از میلی منفرد دارم هیچ یک از این دو نگرانی موجه نیست، گفت: من طی تماسی با حجت‌الاسلام محسن قمی نماینده وقت ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها در دوره معاونت دانشجویی میلی منفرد درباره نظرش نسبت به وزیر پیشنهادی علوم سوال کردم که وی پاسخ داد شخصیتی مودب، منضبط، پرکار و متدین با خانواده‌ای متدین و در آن مدت هیچ مشکلی با وی نداشتیم.

میلی منفرد فارغ از اشرافی‌گری است

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه بنابراین آن تصویری که عده‌ای از میلی منفرد ترسیم کردند، تصویر درستی نیست که عنوان می‌کنند در صورت وزارت وی تنش‌های سیاسی و ابتذال فرهنگی در دانشگاه‌ها رواج پیدا می‌کند، گفت: از نظر من در واقع میلی منفرد یک حزب‌اللهی،‌ معتدل و روشن‌بین است.

مطهری با اشاره به برخی از ایرادهای وارد شده به میلی منفرد همچون بورسیه دانشجویان توضیح داد: عنوان می‌شود که وی در دوره مدیریت خود در معاونت دانشجویی وزارت علوم افراد مسئله‌دار همچون اصلاح‌طلبان تندرو را بورسیه کرده است که بعد از تحقیق‌های انجام شده از وی و برخی منابع وزارت علوم متوجه شدیم که بسیاری از افراد متدین و حزب‌اللهی و اصولگرا بورسیه شده‌اند که یکی از آنها دکتر توکلی، دیگری رئیس اساتید فعلی است، بنابراین این اظهارات درست نیست.

وی با اشاره به ایراد دیگر مطرح شده نسبت به میلی منفرد مبنی بر تندرو بودن وی و نقش میلی منفرد در وقایع 18 تیر سال 78 ادامه داد: برخی می‌گویند میلی منفرد آن زمان در میان دانشجویان معترض رفت و آمد داشته است. بدیهی است که این کار از اقتضائات مسئولیت وی بوده است. اگر امروز چنین اتفاقی رخ دهد و در یکی از خوابگاه‌های دانشجویی اعتراض و شورشی برپا شود، معاونت دانشجویی وزارت علوم نباید به آنجا رفته و با دانشجویان معترض صحبت کرده و تلاش کند که این مسئله مدیریت و کنترل شود؟ بنابراین وی به وظیفه خود عمل کرده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش شورای عالی امنیت ملی و دستگاه‌های امنیتی حاکی از نقش موثر میلی منفرد در حل و فصل قضایای تیر 78 است، افزود: این اقدام میلی منفرد مشابه کار محمدعلی نجفی است که ما باید از این افراد تشکر کنیم، اما متاسفانه این مسائل را نکته منفی می‌دانیم. بالاخره ممکن است در بین مسئولان رده‌های مختلف خطاهایی رخ دهد اما باید آن را جمع کنیم و کاری کنیم که مبادا آسیب‌دیدگان جذب مخالفان و سلطنت‌طلبان شوند.

مطهری با بیان اینکه میلی منفرد در قضایای سال 88 هیچ نقشی نداشته است، ادامه داد: صورت درست مسئله قبلا بحث شد و واقعاً محل نزاع این است که اگر کسی بعد از اعلام نظر شورای نگهبان یا بعد از فتوای رهبر معظم انقلاب اگر همچنان بر اعتراض خیابانی پافشاری کرد، قطعاً فتنه‌گر است، اما پیش از این را قبول نداریم. ما قبول نداریم کسی به نتیجه انتخابات اعتراض داشته بگوییم قطعاً فتنه‌گر است و یا اگر از مقابل ستاد میرحسین موسوی رد شده وی نیز فتنه‌گر است و به این معنی نه تنها منفرد بلکه هیچ کدام از وزرای پیشنهادی هیچ نقش منفی در قضیه 88 نداشتند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازداشت میلی منفرد در سال 88 گفت: این مسئله‌ای است که وی در جلسات خود با نمایندگان توضیح داده است و من هم در متن این جریان هستم. دکتر توکلی حبیبی که رئیس انجمن اسلامی مدرسین در دانشگاه تهران هستند، آن زمان این موضوع را برای ما توضیح دادند و گفتند که ما جلسات ماهانه یا هفتگی داشتیم. جلسه برگزار می‌شد و در آن فضای هیجانی حدود 60 الی 70 نفر حضور داشتیم که آمدند همه ما را یکجا دستگیر کردند و بردند و بعداً هم عذرخواهی کرده و به ما شأن دادند. بنابراین این امر مسئله‌ای نبوده است که مربوط به شخص میلی منفرد باشد، بلکه باید به دستگیرکنندگان اعتراض کنیم که چرا 70-60 مدرس دانشگاه را یکجا دستگیر کردند.

این نماینده موافق با وزیر پیشنهادی علوم با بیان اینکه بنابراین میلی منفرد در مسائل سال 88 هیچ نقشی نداشته، ادامه داد: اما برخی اقدامات ویژه یا برخی خصوصیات منفرد یکی ایجاد اولین معاونت جنگ در دانشگاه‌ها، برگزاری 4 دوره تقویتی و امتحان سراسری برای ارتقای رزمندگان به دوره کارشناسی ارشد، فراجناحی بوده، رشد تدریجی مدیریتی و پله‌پله بالا آمدن که مطلب بسیار مهم است که در کشور ما در بسیاری از موارد رعایت نشده و مشکلاتی را برای کشور به‌وجود می‌آورد، مشارکت فعال در جنبش علمی کشور، ایجاد معاونت فناوری در وزارت علوم، تاسیس پارک‌های علم و فناوری، تاسیس کانون اسلامی دانشجویان در پاریس در سال‌های 56 تا 63، مسئولیت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، سابقه مدیریت گروه و رئیس دانشکده، معاونت آموزشی دانشگاه، معاون پژوهشی دانشگاه، معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت علوم، معاون فناوری وزارت علوم، قائم‌مقام وزیر و سرپرست وزارتخانه دارد که این مسائل از نکاتی است که باید در مورد میلی منفرد در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه مقام علمی میلی منفرد استاد تمام مهندسی برق با پایه 32 است، ادامه داد: وی رساله‌ها و مقالات متعددی دارد و سیر انتخاب وی در کابینه دکتر روحانی بدین صورت بوده که از 8 نفر از افرادی که خودشان در معرض قضاوت و از روسای دانشگاه‌ها بودند برای انتخاب وزیر علوم نظرخواهی شد و آنها دکتر میلی منفرد را معرفی کردند.

مطهری با بیان اینکه برنامه ارائه شده از طرف میلی منفرد براساس بررسی‌های انجام شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس بیش از 90 درصد از برنامه‌های ارائه شده توسط وی با 88 تکلیف وزارت علوم در برنامه پنجساله پنجم توسعه منطبق بود، گفت: برنامه میلی منفرد از برنامه‌هایی است که انطباق فوق‌العاده‌ای با اسناد بالادستی دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه فرصت کوتاهی تا بازگشایی دانشگاه‌ها باقی مانده است و باید تکلیف وزارم علوم به سرعت مشخص شود والا مشکلاتی پیدا خواهد شد، ادامه داد: دانشگاه‌ها امروز نیاز به مدیریت فردی همچون میلی منفرد دارند زیرا در چند سال اخیر آسیب‌هایی در دانشگاه‌های کشور پدید آمد. دخالت‌های همه‌جانبه در فرایند جذب هیات علمی، مداخله در پذیرش دانشجویان دکترا، اخراج و بازنشستگی اجباری برخی اساتید، محرومیت‌های بی‌سابقه دانشجویان از تحصیل، حاکم شدن فضای رخوت و یأس در دانشگاه‌ها و مسئله آزادی بیان در دانشگاه‌ها از مسائل مهمی است که نیاز به یک مدیریت قوی دارد.

وی با بیان اینکه در اول انقلاب نیز به بحث آزادی بیان توجهی جدی شد، گفت: آن زمان به برقراری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها تاکید جدی داشتند و این مسائل باید به طور جدی پیگیری شود، بنابراین از نمایندگان می‌خواهم که فارغ از نگاه سیاسی و براساس اتمام حجت شرعی و عقلی برای انتخاب وزیر پیشنهادی اقدام نمایند.

بشیری :برنامه میلی‌منفرد محورهای لازم را برای توسعه آموزش و پژوهش ندارد

"فرهاد بشیری"عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهدی علوم، تحقیقات وفناوری با اشاره به بیانات علی (ع) خطاب به مالک اشتر گفت: حضرت علی (ع) در نامه خود به مالک می‌فرماید: ای مالک در بکارگیری کارگزاران هیچ شفاعتی را مپذیر جز امانتداری.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: آنچه در برنامه‌های ما مطرح است، بحث کفایت و امانتداری است و باید تصمیم‌گیری در مورد وزرای پیشنهادی این موارد مورد توجه جدی باشد.

بشیری درنقد برنامه‌های میلی‌منفرد، وزیر پیشنهادی علوم تصریح کرد: ایشان چیزی در حدود 14 مورد از موارد اساسی وزارت علوم را مورد عنایت قرار نداده است.

وی ادامه داد: توسعه و ارتقاء کیفی رشته‌های علوم انسانی و حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضا محور مشترک موارد بسیار مهمی است که در برنامه‌های میلی‌منفرد دیده نمی‌شود.

بشیری تاکید کرد: موضع‌گیری استکبار جهانی علیه ما به خاطر پیشرفت علمی کشور ما است و با توجه به پیش‌بینی مراجع علمی معتبر، طی 8 سال آینده ما به رتبه‌های چهارم علمی دنیا می‌رسیم بنابراین باید مدیریت این دستگاه بر دست فرد درست و مدیر و مدبری صورت گیرد.

وی افزود:حمایت مالی از پژوهش‌ها و تامین و پرداخت هزینه ثبت اختراعات نیز مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

بشیری تصریح کرد: تامین و پرداخت بخشی از هزینه‌های ثبت جواز امتیاز علمی برقراری بیمه تامین اجتماعی و بیمه پایه سلامت نخبگان و نوآوران علمی نیز در برامه‌های میلی‌منفرد مورد عنایت نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: کسی که تحقیق و پژوهش می‌کند فرصت رسیدگی به خانواده ندارد که در برنامه‌های ایشان عنایتی به این مساله نشده است.

وی ادامه داد: تاسیس دانشگاه یا شعبه از دانشگاه در مناطق آزاد و صنعتی، توسعه علمی و اقتصادی، توسعه کرسی‌های آزاداندیشی، در دانشگها‌ها، سوق قشر ایده‌آل جوان به سمت حقیقت و تدبیری برای ممانعت از تبدیل شدن وزارتخانه به شرکت سهامی در برنامه‌های آقای میلی‌منفرد تدبیری انجام نشده است.

بشیری در خصوص برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم تصریح کرد: در صفحه 4 بند 28 در مورد احزاب و جمعیت‌های سیاسی اعلام شده است که آزاد هستند.

وی با بیان اینکه مردم جامعه ما شهید داده هستند، افزود: دقت کنید دانشگاه‌ها اتاق جنگ نیستند و آزادی بی‌منطق دانشگها تهران را اتاق جنک کرده بودند به شکلی که جلوی دانشگاه‌ها چادر زده بودند و کمک‌های مالی جمع می‌کردند و به ضد انقلاب می‌رساندند و همان ضد انقلاب جوان‌های نازنین ما را سر بریدند.

وی درباره کارنامه شخصی میلی‌منفرد نیز گفت: در انتخابات سال 1388 آقای روحانی نسبت به فتنه موضع گرفتند و آن را خیانتی به نظام دانستند اما آقای میلی‌منفرد خودشان نقش محوری در تحصن دانشجویان داشتند.

وی ادامه داد: در دانشگاه امیر کبیر آقای میلی‌منفرد از موافقان شرکت در تحصن اساتید و هدایت دانشجویان بودند و در ایجاد التهاب نقش مهمی داشتند و فیلم ایشان موجود است.

بشیری تاکید کرد: آقای مطهری مطرح کردند که بازداشت آقای میلی منفرد مساله جدی نبوده اما شخصی که به وی استناد شد نیز در زمان فتنه کوچک‌ترین موضعی نگرفته و آنچه باعث آزادی میلی‌منفرد وساطت نماینده ولی فقیه آقای محمدیان بود.

در این بخش از سخنان بشیری، به درخواست وی فیلم کوتاهی از اظهارات میلی‌منفرد پخش شد.

بشیری در ادامه اظهارات خود پس از پخش فیلم تصریح کرد: امضای اعلامیه مبنی بر اینکه انتخابات مهندسی شده است نیز از جمله دیگر رفتارهای ایشان است.

وی تاکید کرد: ایشان شخصیت بسیار دقیقی دارند اما مدیر باید بتواند در مواقع لازم نه بگوید و گرایش‌های سیاسی افراطی را مدیریت و مانع از گرفتار شدن مراکز فرهنگی به مسائل سیاسی شود.

بشیری سابقه سیاسی میلی‌منفرد را بسیار پررنگ توصیف و تصریح کرد: رهبری عنایت فرمودن که با توجه به اینکه ماشین علمی کشور به سرعت پیشرفت می‌کند همه باید دقت و نگرانی در مورد این حرکت داشته باشند.

وی با اشاره به اظهارات رهبر انقلاب مبنی بر انتخاب وزیر صالح، در بازخوانی بیانات بنیانگذار انقلاب اسلامی گفت: حضرت امام (ره)خطاب به مجلس می‌فرمایند که اگر مطلبی را در مجلس بگذارید و متخلف باشد نمی‌توانید از اسلام عذری را برای خود پیدا کنید.

فیاضی:دغدغه های دینی کمترین سهم را در برنامه های میلی منفرد دارد

همچنین عبدالوحید فیاضی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ،در جریان بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت یازدهم در مخالف با وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: معیار انتخاب یک وزیر شایسته برنامه و کارنامه ای مناسب است در حالی که میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری فاقد برنامه ای مناسب و سازنده است.

نماینده مردم نور و محمود آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: میلی منفرد 52 بند برنامه کاری ارائه کرده اما در این نوع برنامه های ارائه شده ارزش های الهی و دینی به فراموشی سپرده شدند و کمترین سهم برای آن در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: بنده با این برنامه ارائه شده توسط وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری نگران ایجاد یک نوع سکولاریسم آموزشی و آغاز انحرافات جدید در دانشگاه ها هستم.

فیاضی اظهار کرد: برنامه های ارائه شده توسط میلی منفرد منطبق با معیارهای اصلی انقلاب اسلامی نیست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از این گفته میلی منفرد که رؤسای دانشگاه ها با معیارها و هنجارهای حرفه ای انتخاب می شوند خاطرنشان کرد: اگر رؤسای دانشگاه ها با هنجارهای حرفه ای انتخاب می شوند پس معیارهای انقلاب اسلامی در این بین چه خواهد شد؟

پزشکیان :در انتخاب کابینه یازدهم باید بت های نفاق و حزب بازی شکسته شود

مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،در جریان بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت یازدهم در موافقت با جعفر میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم و تحقیقات تصریح کرد: حزب، گروه،‌ دسته بت هایی است که بر خود ساختیم و باید این بتکده را زیر و زبر کرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه امروز به عنوان دین، مذهب و وحدت باید در جامعه داشته باشیم نباید به این شکل لوث شود که دیگران در وضعیتی که در آن قرار گرفته ایم به ما بخندند.

وی تصریح کرد: حماسه سیاسی خلق شد و امروز باید حماسه دیگری خلق شود که باید همه دست به دست هم دهیم و زنده کردن همه اختلافات و عمیق تر کردن وهمچنین دوباره به یاد آوردن آن جز آب در آسیاب دشمن ریختن هیچ فایده دیگری ندارد.

پزشکیان با اشاره به وصیت نامه حضرت علی(ع) گفت: وصیت نامه هر فردی چکیده زندگی است و این علی است که با 63 سال مبارزه برای اسلام در یک ورق کاغذ حرف می زند و می فرماید وصیت می کنم به حسن و حسین و خانواده ام ای کسی که این کاغذ به دستش می رسد که تقوا را پیشه کنید ونظم داشته باشید و اختلافات خود را حل کنید من از رسول خدا شنیدم حل اختلافات از سال ها نماز و روزه بالاتر و مهمتر است.

وی تصریح کرد: ملامت می کنید و همه گناهان مال یک دسته بود و دسته دیگر بی نقش بودند بیایید این اختلافات را کنار بگذارید و اگر حمد می کنید فقط خدای خود را حمد کنید و اگر ملامت می کنید خود راملامت کنید چرا که همه ما اشتباه کرده ایم و باید این اشتباهات را بپذیریم نه اینکه بگوییم همه تقصیرها متعلق به یک طرف بود وجسارت اینکه بگوییم اشتباه کردیم را باید داشته باشیم.

نماینده مردم در مجلس نهم گفت: الان وقت آن نیست که بگوییم کدام طرف مقصر بود بلکه الان وقت آن است که دست به دست هم دهیم ودر برابر هجمه ای که بیگانگان وارد کردند بایستیم و بگوییم که با هم متحد هستیم نه اینکه به یکدیگر برچسب بزنیم.

وی یادآور شد: از امام موسی کاظم(ع) نقل است که می فرماید یک شخصی پیش ایشان می آید و می گوید من از مسلمانی راجع به مسلمان دیگری شنیدم که بد می گفتند اما از خودش پرسیدم و تکذیب کرد حال چه کنم؟ گفت اگر 50 مؤمن پشت سر یک مسلمان حرف بزنند وقتی او تکذیب کرد حرف آن یک نفر را بپذیر و حرف 50 نفر را نپذیر.

پزشکیان گفت: در جنگ احد حضرت رسول(ص) وقتی در جنگ مغلوبه شدند و فقط 8 نفر ماندند و بقیه فرار کردند رسول خدا وقتی برگشتند با آنان چه معامله ای کرد؟ در آن جنگ حمزه را با چنان وحشی گری کشتند و از گوشت و پوستش گوش آویز ساختند اما رسول خدا وقتی مکه را فتح کرد با آنان چه کرد؟ در جنگ احدین به معاویه و ابوسفیان 100 شتر داد اما به مهاجرین و انصار یک شتر داد که باید از این آیات عبرت گرفت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد:‌ حرفهایی که در رابطه با وزارت علوم می گویند و در رابطه با وزرای دیگر می گویند به نظرم جز ایجاد ضعف، اختلاف و مشکل در جامعه نتیجه ای ندارد و به جای اینکه به اختلافات دامن بزنیم باید دست در دست هم مشکلات را حل کنیم.

وی گفت: وزیر می گوید کاری را نکردم اما به زور می گویید که این حرف را زده اید و چه کسی گفته معاون دانشجویی یک وزارتخانه جو دانشگاه و  جو فرهنگی آن را این معاون مخدوش می کند و آیا نهادهای مقام معظم رهبری و گروه های فرهنگی در دانشگاه ها در خواب بودند و فقط با یک حرف معاون وزیر درگیری ایجاد شد.

پزشکیان تصریح کرد: کسی که مدیریت و ساختار را می شناسد امکان ندارد بگوید که یک معاون یا 100 معاون وزیر بتواند جو یک دانشگاه را با حرف زدن عوض کند و این حرف ها چیست که به اسم مدیریت می زنید. مدیریت از نظر علمی برنامه ای است که ارائه می شود و اگر می خواهیم مخالفت کنیم با وزیر باید بحث علمی و با ادله باشد و نه اینکه بگوییم چون فتنه گر هستید و فلان حرف را زدید شایستگی وزیر شدن را ندارید.

وی یادآور شد: من رئیس دانشگاه بودم و پس از پایان دوره ریاست مرا به دادگاه اظهار کردند که در زمان شما یک نفر را کشته اید در حالی که من رئیس دانشگاه بودم و در جایی یک فردی کس دیگری را عمل کرده بود و شخصی در این جریان مرده بود حال سؤال من این است که این قضیه چه ربطی به من دارد و اگر قرار باشد در جامعه هر اشکال و اتفاقی می افتد به مسئول ارشد جامع ارتباط داشته باشد پس مشکلات جنایت، قتل ها، غارت ها و فسادها نیز باید به مسئولان ربط داشته باشد.

پزشکیان گفت:به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم دست در دست هم دهیم و با وحدت و انسجام در مسیر حل مشکلات قدم برداریم و بر مبنای توصیه های رهبر معظم انقلاب که فرمودند توصیه من به مسئولان و نخبگان سیاسی و دینی و کسانی که نفوذ کلام دارند این است که تا جایی که می توانند بر روی اتحاد و انسجام ملت ایران تکیه کنند و انسجام فقط یک حزب و دسته نیست.

نماینده مردم در مجلس نهم گفت:‌ در ایران مذاهب در کنار یکدیگر و گروه های سیاسی در مسائل مختلف با وحدت و همدلی حرکت کردند و توطئه اختلاف افکنی های مذهبی، قومی و سیاسی در برابر ایمان و وحدت ملت بی اثر شده است و ایمان به خدا اتحاد کلمه دو عامل تولید قدرت و مقاومت و پایداری ملت ها در مقابل تیرهای زهرآگین اختلاف است و ای کاش مسئولان کشورهای اسلامی به این امر توجه می کردند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: راه خلاصی از مشکلات کنونی این است که ملت ها با حکمت نخبگان و هدایت عقلای خود تصمیم بگیرد و دخالت بیگانگان و تزریق نفاق و همچنین دو دلی بین مردم را متوقف کنند و هر حرکت و حرفی که باعث نفاق شود را باید جلویش را بگیریم و هر پیامی که باعث عمیق تر شدن اختلافات شود را مانع شویم و کسی که ادعا می کند من رهبر معظم انقلاب را قبول دارم و می خواهم به کشور خدمت کنم را بپذیریم چرا که مخالفت با او به ضرر کشور و نظام است.

میلی منفرد:دانشگاه ها محلی برای اعمال مقاصد حزبی و گروهی نیست

در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم،"جعفرمیلی‌منفرد" وزیر پیشنهادی علوم،تحقیقات و فناوری در دفاع از خود با اشاره به اینکه هدف اصلی برنامه من حرکتی پرشتاب‌ترو همه‌جانبه در روند تقویت تولید علم و رشد علمی در محیطی بانشاط، باثبات، آرام، بدون تنش و به دور از حاشیه‌های غیرعلمی است.

وی ادامه داد: برنامه‌های من ترجمان علمی سه ضرورت پیش روی کشور یعنی ضرورت علم در خدمت توسعه و پیشرفت و علم در خدمت اقتدار و کرامت ملی و علم در خدمت گفتمان اعتدالی است.

وزیرپیشنهادی علوم،تحقیقات و فناوری در ادامه افزود: ضرورت توسعه همه‌جانبه و پایدار کشور در صورتی محقق می‌شود که علم در خدمت توسعه و پیشرفت باشد و به صورت بخشی و فرابخشی در این زمینه تلاش می‌کنم.

برنامه‌های من ترجمان علمی سه ضرورت پیش روی کشوراست

وی ادامه داد: تلاش می‌کنم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با برطرف کردن گام به گام چالش‌های کنونی، راه دستیابی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز فناوری را به پیشرفت بیش از پیش علم و فناوری و رشد معنوی، اخلاقی هموار شود و سهم خود را برای موفقیت دولت یازدهم برای انجام این مسئولیت دینی و علمی به خوبی ایفا خواهم کرد.

میلی منفرد افزود: برنامه من افزون بر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب بر پایه 8 سند بالادستی کشور یعنی قانون اساسی، سند چشم‌انداز، سیاست‌های کلی نظام، قانون برنامه پنجم توسعه، قانون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سند نقشه جامع علمی کشور و سند دانشگاه اسلامی تنظیم شده است و در همین جا تاکید می‌کنم سند جامعه اسلامی مصوب شده است و آن را در دانشگاه‌ها به قدرت به پیش خواهم برد.

در عصر اطلاعات،تولید دانش‌ محور می‌شود

وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: صنعت کشاورزی با کمک فناوری اطلاعات بازسازی می‌شود و تجارت و بازرگانی جهانی و بدون مرز می‌شود؛ پژوهش و تحقیقات مبنای مدیریت و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد و علم و دانش نیز همگانی می‌شود.

میلی‌منفرد تصریح کرد: ما در شرایطی به سر می‌بریم که تعداد کل دانشجویان دولتی و غیردولتی بالغ بر 4/4 میلیون نفر دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعم از کارشناسی ارشد و دکترا بالغ بر 400 هزار نفر و دکترای تخصصی بالغ بر 45 هزار نفر است و برنامه‌های اینجانب نیز ارتقاء کیفیت آموزشی و بهبود وضعیت موجود خواهد بود.

وی تاکید کرد: برای توسعه آموزش عالی در مناطق در حال توسعه و بسط عدالت آموزش در استان‌ها و کیفیت دانشگاه شهرستان‌ها تلاش خواهم کرد.

وزیر پیشنهادی علوم،تحقیقات و فناوری گفت:در دوره 68 تا 72 در زمان حضور من در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 20 دانشگاه به ویژه در شهرستان‌ها راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از زیرساخت‌های اصلی در آن زمان شکل گرفت و این مسیر را ادامه خواهم داد، افزود: در حال حاضر 31 پارک علم و فناوری، 115 مراکز رشد و واحدهای مستقر در این مراکز که بالغ بر 2700 شرکت دانش‌بنیان است، ‌وجود دارد.

میلی‌منفرد ادامه داد: یکی از برنامه‌های من در توسعه فنی و اشتغال دانشجویی افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان راه‌حلی برای اشتغال دانش‌آموختگان است که براساس قانون برنامه پنجم باید تعداد این واحدها به حدود 20 واحد برسد.

وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه یکی از افتخارات رشد مقالات علمی کشور است که زیرساخت‌های آن به تعبیر رهبر معظم انقلاب از 13 سال پیش آغاز شده است گفت: در 7 ماهه 2012 جایگاه ما از این لحاظ به رتبه 16 در جهان رسیده است که باید آن را نهادینه کرد.

وی گفت: در حال حاضر 310 مرکز آموزش عالی و 406 مراکز دانشگاه آزاد و در نگاهی کلان نیز دانشگاه پیام نور و علمی- کاربردی و همچنین مراکز آموزشی زیر نظر دستگاه‌های اجرایی فعالیت می‌کنند.

میلی منفرد با اشاره به هم‌افزایی بین مراکز دولتی و غیردولتی و هدایت برای تولید دانش کاربردی از جمله برنامه‌های من است افزود: بهره‌گیری از نتایج تحقیق و فناوری مورد توجه قرار می‌گیرد و ارتباط صنعت و دانشگاه‌ها را در پیش خواهم گرفت.

علم در خدمت قدرت ملی ازجمله برنامه‌های من خواهد بود

وزیر پیشنهادی علوم،تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه در زمانه ما علم به سرعت به فناوری و فناوری به سرعت به قدرت تبدیل می‌شود گفت:توسعه علم و فناوری سرچشمه قدرت ملی در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی، فرهنگی، فرامرزی، فضایی و سرزمینی برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی به ضرورت سوم اشاره کرد و افزود:ضرورت بین علم و اعتدال ضرورتی است که در دستور کار خود قرار داده‌ام به طوری که اعتدال امروز ترجمان رای مردم در 24 خرداد است.

میلی‌منفرد تصریح کرد:نگرش،اعتدال و عقلانیت،اخلاق علمی از ثبات مدیریت و همچنین افزایش مشارکت دانشگاهیان در محیط‌های علمی از جمله‌ اهداف بنده در این وزارتخانه بر مبنای نگاه اعتدال و تواضع است.

اهدافم در این وزارتخانه بر مبنای نگاه اعتدال و تواضع است

وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه اعتدال یعنی توازن بین حرف و عمل، توازن بین اعتماد و کنترل، توازن بین همکاری و رقابت، توزان بین ظرفیت‌های محیطی و تلاطم‌های محیطی و توازن بین استقلال و وابستگی است، گفت: من بر اساس این اهداف در شرایط کنونی قبول مسئولیت کردم به دلیل اینکه اطمینان دارم می‌شود در این راستا کاری انجام داد.

وی گفت: در صحبت حضوری با دکتر روحانی، دغدغه‌های وی در این حوزه را دغدغه‌های خود دیدم که در رأس آن توسعه علمی و علم در خدمت اقتدار ملی است که این از طریق دانشگاهی آرم و بانشاط میسر می‌شود. به طوری که دانشگاه بانشاط انسان و جامعه بانشاط می‌سازد.

وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه نگاه من دانشگاهی علم‌پرور همراه با نظم ملی، منطق عقلانی، اعتدال علمی، باثبات، قانونمند و آرام، نقد اختلاف‌سلیقه‌ها و آراء سیاسی در فضای گفت‌وگو خواهد بود ادامه داد: دانشگاه محلی برای اعمال سلیقه‌ها و محدودیت‌های سیاسی یا پیشبرد مقاصد حزبی و سیاسی نخواهد بود.

تحقیر استاد و دانشگاه به هر بهانه‌ای تحقیر مقام علم است

وی ادامه داد: تحقیر استاد و دانشگاه به هر بهانه‌ای تحقیر مقام علم است و دل‌نگرانی و دلشوره دانشگاهیان از هر نوع که باشد سبب ناتوانی کار علمی و ناکارآمدی اثربخشی اجتماعی دانشگاه است.

میلی منفرد تصریح کرد:‌ دانشگاه محل اجتماعی شدن و رشد سیاسی دانشجویان است نه میدان بازی سیاسی آنها.

وی درباره تفکر و سابقه سیاسی خود گفت: فرزند انقلاب هستم و هنوز بالاترین افتخارم را خدمت به جبهه‌های دفاع مقدس می‌دانم.

میلی منفرد تصریح کرد: در سال 63 تا 68 معاون جنگ دانشگاه سراسر کشور بوده‌ام و خانواده شهدا و ایثارگران افتخار دارم بالاترین خدمات را به جبهه و جنگ و خانواده شهدا و ایثارگران انجام داده‌ام.

وی ادامه داد: همیشه بدون شعار و تظاهر در پی تحقق عملی اندیشه‌های حضرت امام (ره) رهنمودهای رهبری در دانشگاه و بیرون آن کوشیده‌ام و همیشه دغدغه مصالح نظم و رعایت قانون را داشته‌ام.

میلی منفرد تاکید کرد:هرگز خود را عین انقلاب و نظام ندانسته‌ام و بسیاری از نمایندگان محترم منتقد را که از قدیم می‌شناسم مومن و انقلابی و دلسوز نظام می‌دانم.هرگز عضو هیچ حزبی نبوده‌ام اما عضویت دانشگاهیان را در احزاب یا نهادهای مدنی عیب نمی‌دانم.ظرفیت انقلابی که من و امثال من در آن بودند و نظامی که از دل این انقلاب برآمد تا این اندازه که برخی دوستان امروزی خوانند، تنگ نبود.

وی افزود: وقتی به شهیدان سرافراز دانشگاه نگاه می‌کنم از محدود کردن اسلام و انقلاب به سلیقه‌های خاص سیاسی تعجب می‌کنم.

با صراحت و افتخار می‌گویم فرزند انقلاب هستم

وزیر پیشنهادی علوم در این راستا تصریح کرد: یکبار دیگر به تفکر اساتید شهید مطهری، باهنر، بهشتی و دکتر نجات‌اللهی نظر بیاندازیم و ببینیم آیا با برخی تفکرات امروز که هر کس را متقاوت با خود غیرمسلمان و غیرانقلابی می‌دانند، سازگار است؟

وی ادامه داد: با صراحت و افتخار می‌گویم فرزند انقلاب هستم و یک اخطار و یک اخطار و برگ تذکر از نهادهای ناظر، امنیتی و سیاسی برای اقدامی خلاف مصالح نظام نداشته‌ام.

میلی منفرد تاکید کرد:همه جا بودم بودن اعمال هیچ گرایشی کار کرده‌ام و با مدیران از چپ و راست کار کرده‌ام و اولویت من تعهد و تخصص علمی بوده است.

وی با بیان اینکه برای سیاسی‌ترین سمت‌ها به دنبال مدیران برجسته علمی بوده‌ام، گفت: شاهد این مدعا مسئولیت شهید سرفراز، دکتر مجید شهریاری است که در دوران مدیریت من مسئول کمیته مرکزی انضباطی دانشجویان بود.

میلی منفرد تاکید کرد: بیش از آنکه من سیاسی عمل کنم مخالفان من سیاسی عمل می‌کنند و آنها حتی پیش از آن که برای وزارت مطرح شوم در رسانه‌ها فضایی را به وجود آوردند که گویا نباید کسی با رای مردم و دانشگاهیان در این وزارت باشد.اما من می‌گویم که براساس مشی اعتدال آمده‌ام و با خدای خویش عهده بسته‌ام که برای دانشجویان و دانشگاهیان همراهی انتقادپذیر و مسئول باشم.

میلی منفرد در ارتباط با فیلم پخش شده در صحن علنی مجلس به خواست تصریح کرد: سه روز بعد از انتخابات بعد از فاجعه 18 تیر به کوی دانشگاه تهران حمله شد و صبح شنبه اساتید در دانشگاه دل نگران بوده و در مسجد جمع شده و نگران تکرار فاجعه 18 تیر بود که کل این جلسه 2 ساعت در مسجد طول کشید.

وی ادامه داد: آیا در این فیلم من حرفی یا سخنرانی کردم؟ جرم من نشستن در این جمع برای کم کردن التهاب است. آیا این باید به‌عنوان جرم برای من نگاشته شود؟

منظم‌ترین فرد در برگزاری کلاس‌های درس هستم

وزیر پیشنهادی علوم با بیان اینکه من در عمرم یک کلاس درس را تعطیل نکرده و یک امتحان را عقب نینداخته‌ام، گفت:‌در سال 64 و 65 در زمان معاونت جنگ دانشگاه که روزی 4 تا 7 موشک به تهران اثابت می‌کرد، تمام فعالیت‌های دانشگاهی را به زیرزمین انتقال دادیم تا کلاسی تعطیل نشود،‌ آن وقت چطور کلاسی را تعطیل کرده و امتحانی را عقب انداخته‌ام؟

وی با بیان اینکه در ماجرای مطرح شده اعلام کردند که دانشگاه دچار التهاب است، آزاد هستید که امتحانات را در شهریور برگزار کنید، افزود:‌ اما من همه امتحانات را در تیر برگزار کردم که تمام سوابق موجود است.

وی با بیان اینکه در وقایع سال 88 جلسات بسیاری در شورای عالی امنیت ملی برگزار و از عملکرد وزارت علوم و تحقیقات و فناوری در کنترل و خاموش کردن آن وقایع تشکر کردند، افزود: این مسائل نقطه قوتی است اگر مخالفان مدرکی پیدا کردند که آن زمان منفرد حرفی زده که بهتر بود نمی‌زد، جایی رفته که بهتر بود نمی‌رفت و با کسی نشست و برخاست کرده که بهتر بود نشست و برخاست نمی‌کرد، ارائه کند.

در طول عمرم عضو هیچ حزبی نبوده ام

این وزیر پیشنهادی کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه در طول عمرم عضو هیچ حزبی نبودم، البته عضو حزب بودن جرم نیست، توضیح داد: در سال 88 در هیچ ستادی شرکت نکردم و به هیچ وجه درگیر انتخابات نبودم.

وی با بیان اینکه در زمان معاونت خود در وزارت علوم کمیسیون موارد خاص رسیدگی به معضلات دانشجویان وجود داشت، ادامه داد: در این کمیسیون هزاران پرونده برای رفع معضلات دانشجویان ایجاد شده بود که همه آنها قانونی بود. در مدت 20 سال فعالیت خود بازرسی یک‌بار هم پرونده، بورسیه و تصمیمی را خلاف قانون اعلام نکرد.

میلی منفرد با طرح این سوال که آیا در صورت سفر نماینده مجلسی به آمریکا شما انگشت اتهام را به سمت رئیس مجلس می‌گیرید، گفت: من یک بار نیز با افشاری رودررو صحبتی نداشتم.

وزیر پیشنهادی علوم با بیان اینکه از سال 59 تا 63 در پاریس فعالترین فرد در ارتباط با فعالیت‌های دانشجویی و تاکید و ایستادگی نسبت به انقلاب و ولایت فقیه بودم، توضیح داد‌: آن زمان در رأس صدها دانشجو در خیایان برای دفاع از انقلاب، اسلام و ولایت و رزمندگان تظاهرات می‌کردند، من بودم. وقتی الله‌اکبر می‌گفتم زمین و زمان به لرزه درمی‌آمد. امروز نیز با همان اعتقاد آمده‌ام.

باید به روند توسعه علمی کشور را جانی تازه بخشیم

وی با بیان اینکه بالاترین و پرمحتواترین بیان در ارتباط با توسعه علم و فناوری در بیانات رهبر معظم انقلاب است،گفت: آمده‌ام که این بیانات را با قوت و قدرت دولت یازدهم در جامعه علمی دانشگاهیان به پیش ببرم. در این شرایط حساس دانشگاه را آرام و در خدمت دولت و نظام قرار دهیم تا ذهن مقامات بالا و دکتر روحانی از دانشگاه راحت شده و به مسائل اصلی کشور و معیشت مردم به طور جدی رسیدگی کند.

میلی منفرد با بیان اینکه آمده‌ام تمام ظرفیت دانشگاهیان را با کمک آنها در خدمت دولت و نظام قرار دهم ادامه داد:‌ شرایط کشور حساس و خطیر است و باید با تمام توان و انگیزه به میدان آییم.

وی با بیان اینکه باید به روند توسعه علمی کشور را جانی تازه بخشیم، گفت: باید تمام توان دانشگاهیان و نیروی جوان دانشجویی را در شرایط دیگری به کار بریم.

وی با اشاره به بازداشت خود در جریان سال 88 گفت: در آن روزها من و 70 استاد دیگر توسط مسئولان 3 ساعت بازداشت شدیم که بعداً عذرخواهی کرده و با ما شام خوردند و به منازل خودمان فرستادند./

 

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000