آغاز هفته وحدت
1387/11/10 13:22:00
سرویس بین الملل
در ارزیابی از پاسخ دبیر کل سازمان ملل به نامه نمایندگان صورت گرفت

تاکید لاریجانی بر ظرفیت فعال و زنده مجلس شورای اسلامی برای احقاق حقوق ملت‌ها

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: : ظرفیت مجلس شورای اسلامی برای احقاق حقوق ملت در ابعاد داخلی و تحرک در بعد خارجی ظرفیتی فعال و زنده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" امروز پنج‌شنبه در دفتر خود در شهر قم در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت، گفت: نامه نمایندگان به "بان کی مون" در زنجیره کارهایی بود که پارلمان ایران در زمینه غزه انجام داد و نباید آنرا به عنوان یک عمل انفرادی در نظر گرفت.

رییس قوه مقننه در ادامه اقداماتی که از طریق بین‌المجالس آسیایی و بین‌المجالس اسلامی و همچنین تماس‌هایی که با مقامات کشورهای مختلف و همچنین سازمان‌های بین‌المللی صورت گرفت را مجموعه‌ای از تحرک لازم و ضروری برای مردم غزه دانست و خاطرنشان کرد: پاسخ دبیر کل سازمان ملل به نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که نامه نمایندگان تاثیر مناسبی داشته ‌است.

لاریجانی تصریح کرد: پاسخ بان کی مون حکایتگر این است که توجه ایشان نیز به این مسئله جلب شده است و جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی در غزه مرتکب شده است از نظر وی نیز قابل اغماض نمی‌باشد.

رییس مجلس اظهار داشت: دبیر کل سازمان ملل در این زمینه اظهار تاسف نموده‌ و قول پیگیری این مسئله را داده است.

لاریجانی تصریح کرد: ظرفیت مجلس شورای اسلامی برای احقاق حقوق ملت در ابعاد داخلی و تحرک در بعد خارجی ظرفیتی فعال و زنده است.

نماینده مردم قم همچنین در خصوص ملاقات‌های صورت گرفته در خصوص مشکلات مردم استان قم گفت: اینگونه ملاقات‌ها باعث به وجود آمدن ایده‌هایی برای شخص من می‌شود که باعث خواهد شد تا این پروژه‌ها در سطح ملی پیگیری شود.

وی با بیان اینکه برخی از پیچیدگی‌هایی که در قم وجود دارد، باید به عنوان یک پروژه ملی مورد توجه قرار گیرد، گفت: به عنوان مثال در سفرهای قبلی ملاقاتی با قالی بافان شهر قم صورت گرفت و از مشکل آنها که حق بیمه بود اطلاع یافتم.

وی افزود: پس از آن متوجه شدم که اکثر قالی‌بافان فاقد بیمه می‌باشند و این مشکل مربوط به این قشر در برخی از مناطق دیگر کشور نیز می‌باشد.

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: این مسئله تبدیل به طرحی در خصوص بیمه قالی بافان گشت که با دو فوریت در مجلس به تصویب رسید.

وی افزود: براساس مصوبه مجلس هشتاد درصد حق بیمه را دولت خواهد پرداخت و مابقی را قالی بافان.

نماینده مردم قم با تاکید بر اینکه بعضی از ملاقات‌ها به حل مشکلات در عرصه ملی و برای همه مردم کمک خواهد کرد،‌ در عین حال اظهار داشت: بعضی از امور نیز مربوط به مسایل اختصاصی استان از جمله وضعیت آب شرب و پروژه‌ها و سرمایه گذاری می‌باشد که امیدواریم این مسایل نیز حل شود و فضای منطقی‌تری برای کار و تولید در قم به وجود آید.

"علی لاریجانی" در پاسخ به سوالی در مورد مصوبه مجلس در مورد ارث بردن زنان از اموال منقول و غیر منقول و نظر علما در این زمینه اظهار داشت: جای تشکر دارد که علما و مراجع تقلید چنین ریزه‌کاری‌هایی را از نظر فقهی مورد توجه قرار می‌دهند.

رییس مجلس همچنین ضمن تشکر از نامه  یکی از مراجع تقلید د راین خصوص، خاطرنشان کرد: مجلس قصد کار تشریعی به معنای وضع قوانین اسلامی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه مجلس واضع قوانین اسلامی نیست، یادآور شد: وظیفه مجلس، وضع قوانین عرفی است و وضع قوانین عرفی نیز در چهارچوب قوانین اسلامی صورت می‌گیرد.

لاریجانی با اشاره با اشاره به مصوبه مجلس در زمینه ارث بری زنان از اموال غیرمنقول گفت: در این موضوع نیز همین مسیر طی شد که آیا زنان در اموال غیر منقول ارث می‌برند یا خیر و بحث این بود که اگر در قیمت اموال ارث می‌برند در قانون ذکر شود.

رییس قوه مقننه به استفتای شورای انگهبان از مقام معظم رهبری در رابطه با این موضوع اشاره و خاطرنشان کرد: ایشان فتوایی صاردنمودند که زنان می‌توانند به همان نسبتی که در شرع آمده است، اگر فرزندی داشته‌باشند یک هشتم و در صورت نداشتن فرزند یک چهارم از قیمت اموال غیرمنقول ارث ببرند.

وی ادامه داد: این فتوا با بعضی از آرا و فتاوی و قوانین گذشته تفاوت داشت بنابراین در چهارچوب نظرات فقهی که وجود دارد و مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند، پاسخ استفتای شورای نگهبان را متن قانون قرار دادیم.

لاریجانی گفت: در واقع ما وضع جدیدی در قانون انجام نداده‌ایم چون قوانینی که ما بحث می‌کنیم مقدار‌ی در چهارچوب همان قوانین فقهی است.

رییس مجلس با بیان اینکه  ما نظری که برخی از مراجع فرموده‌اند قبول داریم تاکید کرد:‌ مجلس در قوانین عرفی در چهارچوب قوانین فقهی که اقتباس کرده و نیز با همان مبانی اجتهادی عمل خواهد کرد و در این مورد هم همان طور عمل شده است.

وی افزود: یعنی با کسب نظری که از فتوا شده است همان متن را پاسخ دادند و در قانون لحاظ کردند.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر تفاوت‌‌های بودجه سال جاری نسبت به سال گذشته گفت: آنچه که مهم است و در کلان باید به آن توجه کرد این است که وضعیت بودجه کشور با توجه به قیمت نفت و اتکا بودجه کشور به نفت، شرایط متفاوتی را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه نباید این مسئله به کسری بودجه زیادی منجر شود،‌ افزود: اما ظاهر آن نشان می‌دهد که چنین چیزی در بطن آن وجود دارد.

رییس مجلس ادامه داد: نکته دوم این است که سیاست‌های اصل 44 در تنظیم قانون بودجه لحاظ شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اگر سیاست‌های اصل 44 در تنظیم بودجه و لایحه برنامه لحاظ نشود تفسیری در بیرون نخواهد داشت.

وی فربه بودن بخش دولتی از نظر تعداد دستگاه‌های دولتی، وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی را یکی از معضلات کشور دانست و گفت اصل 44 نیز باید در کوشا و چابک کردن این بخش‌ها به طور جد رعایت شود.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه هنوز ظرفیت‌های جدیدی در بودجه ندیده‌ایم گفت: توصیه من به کمیسیون بودجه و سایر کمیسیون‌ها این است که در اجرای اصل 44 و سیاست‌های مقام معظم رهبری و قانونی که مجلس تصویب کرده است مصر شوند.

وی افزود: به عنوان مثال در سیاست‌های اصل 44 ضوابطی ابلاغ شده که ر اساس آنها در بودجه عمرانی که نباید هر پروژه‌ای را بپذیریم بلکه باید پروژه‌هایی متناسب با اصل 44 که مربوط به بخش خصوصی و تعاونی می‌باشد را بپذیریم.

لاریجانی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا کاستی‌ها در بودجه به استقراض نیانجامد تصریح کرد: اگر سیاستهای اصل 44 اجرا می‌شد امروز ما با کسری بودجه مواجه نبودیم در واقع سیاست‌های اصل 44 با تاخیر انجام شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet