هدر اصلی
1386/06/25 17:20:00
سرویس فرهنگی
نطق پیش از دستور:

ذوالانوار: فاصله گرفتن از قرآن، دلیل بسیاری از چالش‌هاست

نماینده مردم شیراز دلیل بسیاری از چالش‌های اجتماعی، ‌فرهنگی و سیاسی را کریم دانست و خواستار توجه بیشتر نهادهای جامعه به قرآن و معرفت دینی شد.

سیدحسین ذوالانوار، اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه 25 شهریور مجلس شورای اسلامی گفت: مدتهاست رهبر معظم تأکید و حاج‌آقای قرائتی از مهجوریت  قرآن بشدت در عذاب هستند. بر آن شدم از خودم و همکاران عزیزم بویژه جناب آقای دکتر حداد و علمای عزیز مجلس و دولت سؤال نمایم و جواب بخواهم که پیشاپیش از جسارتم عذرخواهی می‌کنم.

وی ادامه داد: مگر قرآن خود را «هدی لناس» و «بیانات من الهدی و الفرقان» نخوانده است؟ مگر قرآن کریم خویش را نور و کتاب المنیر، مبارک، موعظه، «یهدی للتی هی اقوم» و «ذکر» و «موعظه» و «احسن القصص» و « احسن الحدیث» و «شفا» معرفی نفرموده است؟ آیا قرآن عظیم تجلی خدای تعالی نیست که به کوه تجلی فرمود و کوه متلاشی و حضرت موسی بی هوش شد. و اگر قرآن نیز به کوه نازل شود کوه متلاشی خواهدشد.

ذوالانوار اظهار داشت: حال که خداوند قرآن را اینچنین معرفی می‌فرماید، چرا ما مجلسیان و دولتیان باید غفلت کنیم تا دچار انواع و اقسام چالش‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شویم. آیا فقط تصور 6 میلیون پرونده قضایی در سال شکننده نیست؟ تعداد بسیار زیاد افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بعلاوه هزاران خیره سراسر کشور، وجود خیل عظیم جوانان بیکار، جمعیت میلیونی معتادان، 9 میلیون نفر زیر خط فقر و چالشهای بزرگ دیگر، واقعاً دلیل فاصله گرفتن از قرآن کریم نیست؟ آیا باید هدایت بلاتردید «یهدی للتی هی اقوم» قران را با احترام به کناری بگذاریم و علوم انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و تحقیقات و سایر بخشها را از غرب و شرق بگیریم؟‌ به قرآن و صاحب او اعتقاد نداریم که داریم پس چرا دست تمنا و چشم امید به سمت قرآن سراسر نور نمی‌چرخانیم؟ و شفای دردها را از او نمی‌خواهیم؟

نماینده مردم شیراز گفت: در میان قوای سه‌گانه، سپاه و ارتش و بسیج تحت امر ولی فقیه یعنی حضرت امام (رحمه‌الله علیه) و آیت‌الله العظمی آقای خامنه‌ای، تمسک و تبعیت از قرآن کریم کرده‌اند و هم خود فاتح شده‌اند و خوش درخشیدند و هم ملت بزرگ ایران را سرافراز کردند. پیروزی در تداوم انقلاب و در دفاع مقدس و مفاد قطعنامه 598 و قدرت‌مندی روزافزون نیروهای مسلح و امنیت کشور حاصل فرماندهی ولی‌فقیه است که تابع قرآن و اهل بیت است. بعلاوه اگر نور قرآن تا اینجا پهنه کشور را روشن کرده از برکت وجود رهبر معظم است. چرا ما یاد نمی‌گیریم؟ چه مانع و اراده‌ای در کار دولت و مجلس یا مجلس و دولت وجود دارد که حاضر نیستیم در کتاب خدا و عترت کنکاش کرده و راحت پیدا کنیم؟

ذوالانوار افزود: از طرف دیگر قرآن کریم بر اشرف آدمیان بلکه اشرف و افضل موجودات هستی نازل شده تا به بشر ابلاغ فرماید. سراسر وجود پیامبر اکرم مبارک و معصوم است. چشم و دید او، دل نور او بدون ذره‌ای خطا، زبان راستگوی او «ما ینطق عن الهوی» صحت و امانت کامل کلام الهی را اثبات می‌کند. خداوند تبارک و تعالی خواستار رضایت حبیب و پیامبر عزیر خود و رسول گرامی خواهان رضایت حضرت رب‌العالمین است. آیا اقرار ملاصدرا، فیض کاشانی و امام خمینی‌(رحمه‌الله علیهم) برای ما کافی نیست؟ مرحوم ملاصدرا در اواخر در مقدمه سوره واقعه حدود یک صفحه از غفلت خودش از قرآن شدیداً اظهار ندامت می‌کند. مرحوم فیض کاشانی در رساله انصاف ‌خویش، و اسفا عمرم در درس و نوشتن کتب گذشت و از قرآن که داروی همه دردهای بشر است، غافل شدم و در واپسین روزهای عمر دست به دامن تدبر در قرآن عظیم شدم.

سیدحسین ذوالانوار در ادامه نطق پیش از دستور خود گفت: مرحوم امام خمینی (رحمه‌الله علیه) در جلد بیستم صحیفه نور صفحه (20) می‌فرمایند: «بجد می‌گویم نه تعارف از اینکه تمام عمرم را صرف قرآن نکردم تأسف می‌خورم». بعد به طلاب و دانشگاهیان می‌فرمایند: «ای فرزندان اسلام بپا خیزید، قرآن را از مهجوریت نجات داده و آنرا مقصد اعلی قرار دهید تا مبادا در آخر عمر همچون من پشیمان شوید».

وی افزود: تعداد کلمات قرآن کریم (78) هزار است که (11) هزار کلمه آن تکرار دارد. از این (11) هزار کلمه حدود (1000) کلمه کلیدی است و بیشترین تکرار را دارد. آیا آموزش و پرورش، وزارت علوم، صدا و سیما از آموزش تدریجی و کلیدی این هزار کلمه اباء دارند یا عفلت؟ تکلیف حوزه‌های علمیه روشن است که بحمدالله در سالهای اخیر بیشتر به قرآن کریم پرداخته‌اند. تکلیف وزارت ارشاد و ریاست جمهوری بویژه جناب آقای برقعی چیست؟

نماینده شیراز اظهار داشت: شما را به خدا آیا معرفت دینی بزرگترین مزیت نسبی و اصلی‌ترین ادعای ما در دنیا نیست؟ پس چرا نظام بخصوص مجلس و دولت از این مزیت نسبی که سرچشمه آن قرآن کریم و پیامبر اکرم و عترت است بدینگونه که می‌بینیم، محدود و بی‌اعتنا استفاده می‌کند؟ آیا سزا و پاداش جوانی با شور و شوق به سمت طلبگی و دین می‌رود این است که باید در سختترین شرایط با شهریه ماهی حدود 20 هزار تومان و اگر متأهل شد با 40،50 هزار تومان شهریه زندگی کند؟ ای مجلس اصولگرا و این دولت عدالت‌محور این پاداش دین‌خواهی است؟ با کمیته امداد و بهزیستی هم چنین نمی‌شود که با طلاب می‌شود. واقعاً پوشیدن لباس دین مستوجب این عقوبت سخت است؟‌ حتی کرایه آمد و شد آنها به نماز مدارس هم مورد اشکال است. جناب آقای دکتر برقعی لابد می‌فرمایید که در دوران دولت نهم و مجلس هفتم چنین و چنان شده است. بله قبلی‌ها این درخت طیبه و بالقوه پرثمر را با یک استکان آب می‌خواستند سیراب کنند و شما و ما می‌خواهیم با چند استکان سیراب نماییم.

ذوالانوار افزود: ای مجلس! ای کمیسیون برنامه! کمیسیون تلفیق! دولت محترم، آقای برقعی! نباید بگوییم وا اسفا بر همه ما. لابد همه ما خیال می‌کنیم که نگاه قرآن کریم و نگاه رسول عزیز اسلام در دنیا و در آخرت یک نگاه رضایتمندانه است و لااقل شفاعت آنها شامل حال ما می‌شود. البته این یک آرزو و تمناست که از حضرت رحمت للعالمین و قرآن کریم داریم و از خدا می‌خواهیم. اگر وجود گرامی امام و رهبر عزیز و گرانقدر نبود آنوقت واقعاً چه می‌شد؟ آنوقت آتش حسرت سراسر وجود ما را فرا نخواهدگرفت؟ و سر ندامت به زیر نخواهم انداخت؟

چگونه سر ز خجالت برآورم از بر دوست                     که خدمتی بسزا برنیامد از دستم

هفت ماه بیشتر به پایان عمر مجلس هفتم باقی نمانده که مثل برق خواهدگذشت.

ای که دستت می‌رسد کاری بکن                            پیش از آنکه از تو نیاید هیچ کار

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet