ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1387/11/13 10:31:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس تاکید کرد

سیاست‌های اصل 44، تجلی‌گاه مردم‌سالاری اقتصادی

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انقلاب اسلامی حرکت اقتصادی کشور را به جای وابستگی اقتصادی به مردم سالاری اقتصادی رهنمون ساخت که در سیاست های اصل ۴۴ مصوب رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تجلی یافت.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در نطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه با تبریک ایام دهه فجر گفت: انقلاب جوان ما در سی سالگی خود دستاوردهای شگرف و معجزه آسایی برای کشور و بشریت داشت که دریافت صحیح از آنها، توصیه‌های مناسب برای باقی راه ارائه می‌نماید.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، ایران را از پایگاه یکه امپریالیسم آمریکا در منطقه به پیشرو مبارزات حق طلبانه بدل نمود، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی، ایران متحد رژیم صهیونیستی را به نماد برجسته مبارزه با اسرائیل تبدیل کرد که امروز اعتلای این تفکر انقلابی را در عزت‌مندی مقاومت هوشمندانه حماس در غزه مشاهده می‌کنیم.

لاریجانی گفت: انقلاب اسلامی، ایران را به کشوری با وابستگی انگلی سیاسی به استقلال غرور آفرین در نظام سیاسی تغییر داد. به طوری که آحاد جامعه با آزادی کامل در مقابل قدرتمندترین نظام‌های سلطه سخن می‌گویند و هراسی ندارند و مسئولین نظام جمهوری اسلامی در عین ارتباط سیاسی با دیگران براساس معیارهای مکتبی و انقلابی تصمیم‌گیری می‌نمایند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، نظام سیاسی و حقوقی ایران را بر تفکر اسلامی بنا نهاد و زوال غربزدگی سکولاریستی را نشان داد، افزود: انقلاب اسلامی نظام دیکتاتوری منحط شاهنشاهی را به مردم سالاری دینی بدل نمود بطوری که در همه شئونات نظام، رای مردم تعیین کننده می‌باشد.

رئیس مجلس ادامه داد: انقلاب اسلامی حرکت سازندگی و خودکفایی اقتصادی را به جای وابستگی اقتصادی توصیه و پیگیری نمود و زشتی فساد اقتصادی را گوشزد و حرکت اقتصادی کشور را بعد از فراز و فرودهای زیاد به مردم سالاری اقتصادی رهنمون ساخت که در سیاست های اصل 44 مصوب رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تجلی یافت.

وی با اشاره به اینکه اگر به درستی در علل این توفیقات نگریسته شود کلید فتوحات انقلاب را در چند ویژگی می‌یابیم، افزود: نخست اصالت آرمان‌های انقلاب که نشات گرفته از فرهنگ اسلامی بر صراط موید روحانیت است.

لاریجانی گفت: ریشه تداوم تفکر انقلابی و یکپارچگی ملی و انسجام درونی کشور در اسلامی اجتهادی است که ریشه در سنت حوزوی دارد.

وی ادامه داد: در سده پس از نهضت مشروعیت بویژه 50 سال اخیر برخی گرایش‌های فکری جدا از مسلک روحانیت حتی با ظاهر مثبت، عامل کج اندیشی و گاه خسارت عمده به توفیقات انقلابی و وحدت و انسجام ملی بوده است.

وی دومین ویژگی انقلاب اسلامی را مبنای نه شرقی و نه غربی عنوان کرد که با سفارش امام عظیم الشان (قدس سره) پارادایم مسلط تئوری‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی انقلاب اسلامی گردید.

لاریجانی این ویژگی را عامل عزت‌مندی و جایگاه مستقل و برتر ایران اسلامی در منطقه دانست و خاطرنشان کرد: اگر در ابتدای آن ابعاد آن روشن نبود امروز در مقام عمل نتایج موید اصالت آن است.

لاریجانی در ادامه تاکید کرد: سوم، ولایت فقیه بعنوان هادی و راهنما و ناظر مورد اعتماد ملت و مکتب در سی سال انقلاب اسلامی عامل صیانت انقلاب اسلامی در کژی‌ها و عامل پایداری ملی در مقابل مصائب و دشواری‌ها و عامل وحدت ملی و انسجام اسلامی بوده است و در سخت‌ترین شرایط چه در بعد خارجی و چه داخلی و چه در وجه سیاسی یا وجوه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ولایت فقیه گره گشا و حلال معضلات بود.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: هرچند کارنامه انقلاب اسلامی در همه ابعاد ستایش برانگیز می‌باشد اما باید پذیرفت سرعت توسعه اقتصادی کشور همپای ارتقا و پیشرفت سیاسی و جایگاه مترقی ایران در صحنه منطقه نبود.

وی گفت: شاید کاستی تئوری‌پردازی عالمانه در این بخش و مدیریت‌های متنوع عامل تعیین کننده باشد و علاج این نقیصه در جهت‌گیری دقیق و علمی براساس سند چشم انداز سیاست‌های کلی می‌باشد که برای ملت، دولت، مجلس و قوه قضاییه سند راهنما است و ثبات مدیریت‌های تخصصی در این برهه راهگشا می‌باشد.

لاریجانی یاد شهیدان ارزشمند انقلاب اسلامی را گرامی داشت و بر روح پر فتوح پیشوای انقلاب اسلامی حضرت آمام (قدس سره) درود فرستاد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از اقدام ارزشمند و شجاعانه "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر هوشمند ترکیه گفت: وی با سخن و عمل خود جنایات رژیم صهیونیستی را برملا نمود و با این اقدام اذهان جامعه جهان به سبوعیت رژیم اسرائیل در جنگ 22 روزه و ادامه محاصره غزه جلب نمود.

وی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی غیرت دینی و انسانی این سیاستمدار برجسته را ستایش و تحسین می‌کند.

رئیس مجلس همچنین ادامه داد: پیام داعیانه "اسماعیل هنیه" به رهبر معظم انقلاب اسلامی وجه دیگر تاثیرات عظیم انقلاب اسلامی را نشان داد.

وی گفت: امیدواریم روز سه شنبه برادر گرامی و مجاهد "خالد مشعل" دبیرکل جنبش حماس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در جریان مهمترین مسایل فلسطین قرار دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet