شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نطق پیش از دستور:

میرمرادزهی: اداره کشور باید در جهت رفع محرومیت از طبقات محروم باشد

سرویس کمیسیون ها
نماینده سراوان گفت: سیاست اداره کشور باید در جهت سود طبقات محروم و رفع محرومیت از آنها باشد.
یکشنبه 25 شهریور 1386 ساعت 17:24

هدایت‌الله میرمرادزهی، سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه 25 شهریور مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن تمامی شرارتها و دسیسه‌های دشمن را در استان سیستان و بلوچستان، از پیگیری مسؤولین امنیتی استان و کشور در حادثه چابهار تشکر می‌کنم و از اقدام بموقع استاندار کویته پاکستان سپاسگزاریم.

نماینده مردم سراوان گفت: سیاست اداره کشور باید در جهت سود طبقات محروم و رفع محرومیت از آنها باشد. وظیفه داریم فقر و محرومیت را در کشور از بین ببریم و به زندگی قشر محروم رسیدگی بکنیم. به تعبیر حضرت علی (علیه‌السلام) هیچ فقیری گرسنه نمی‌ماند مگر بواسطه اینکه ثروتمندان از حق او بهره‌مند شده‌اند.

میرمرادزهی ادامه داد: تورم آثار اجتماعی زیادی دارد ازجمله عدم اعتماد به آینده در افراد دامن می‌زند. افراد وقتی می‌بینند قیمتها مدام در حال تغییر است هیچ حسابی برای آینده خود نمی‌توانند باز کنند و قدرت برنامه‌ریزی برای آینده از آنها سلب می‌شود. فردی برای مسکن صرفه‌جویی و پس ‌انداز می‌کند ولی هرچه میزان پس‌انداز وی بالا می‌رود قیمت مسکن نیز افزایش می‌یابد.

عدم اعتماد به آینده باعث نوعی تشویش و اضطرار اجتماعی می‌شود که این تشویش آثار رفتاری و اجتماعی گسترده‌ای برجا می‌گذارد. ازجمله اینکه فرد سعی می‌کند خود را سریعاً به سامان اقتصادی برساند زیرا امکان دستیابی تدریجی به این سامان سلب می‌گردد.

وی یکی از پیامدهای این وضعیت را بالا رفتن تقاضا در جامعه ذکر کرد و گفت: این امر خود موجب افزایش در سطح عمومی قیمتها و بنابراین باعث تشدید تورم می‌شود.

نماینده سراوان اظهار داشت: افزایش قیمتها و تورم که بعنوان یکی از اصلیترین عوامل ایجاد فساد، اختشاش و ناامنی است باید همه مسؤولین دست به دست هم دهند و آنرا کنترل کنند.

میرمراد زهی در ادامه نطق پیش از دستور خود گفت: اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در سطح کشور در استان سیستان و بلوچستان مشکلاتی را بوجود آورده است، درخواست رفع آنها را از وزیر محترم نفت مجری طرح دارم. پراکندگی و فاصله جایگاهها از یکدیگر و همچنین بعد مسافت روستاها از جایگاهها که بعضاً تا (180) کیلومتر می‌رسد تعدادی از شهروندان جهت دریافت سوخت می‌بایستی مقدار زیادی از سهمیه دریافتی خود را صرف رفت و برگشت سوختگیری نمایند و کشاورزانی که سهمیه سوخت چاهکهای کشاورزی داشتند بلاتکلیف ماندند. درخواست رفع مشکل آنها را دارم.

تعداد زیادی از خودروهای استان بنا به دلایل مختلف تاکنون موفق به دریافت کارت هوشمند نشده‌اند، باید مشکل آنها برطرف گردد.

وی افزود: نبود جایگاه‌های عرضه سوخت CNG در استان، تاکسی‌ها و تعدادی خودروهای دولتی و شخصی دوگانه‌سوز دچار مشکل می‌باشند که می‌بایست تا زمان احداث جایگاه‌های عرضه سوخت گازی سهمیه آنها مشابه خودروهای بنزین‌سوز برقرار گردد. تعدادی از خودروهای مسافرکش شخصی که در فراخوان اول موفق به ثبت‌نام نشده‌اند و از اینطریق امرار معاش می‌نمایند شدیداً‌ به سهمیه‌بندی فعلی معترض و با مشکل مواجه گردیده‌اند. در راستای واگذاری امور نقدی به بخش خصوصی، اداراتی که با خودروهای شخصی قرارداد دارند با مشکل مواجه و امکان اجرای قرارداد با سهمیه اعلام شده برای مالکین خودروها مقدور نمی‌باشد. آژانسهای درونشهری در راستای جابجایی مردم نقش مهمی دارند. لذا سهمیه فعلی جوابگوی نیاز آنها نبوده و درحال حاضر شهروندان از لحاظ تردد درونشهری با مشکل مواجه می‌باشند.

نماینده سراوان افزود: طولانی بودن فاصله شهرستانهای استان، سهمیه اعلام شده برای خودروهای عمومی بین‌‌شهری پاسخگوی نیازهای آنان نمی‌باشد.

وی ادامه داد: (به خاطر) گرمای استان می‌بایست 9 ماه از سال کولر اتومبیل استفاده شود که باعث مصرف زیاد سوخت گردیده و سهمیه اعلام‌شده جوابگو نمی‌باشد. سهمیه اعلام شده، جانبازان، معلولان، پزشکان، دامپزشکان و غیره را که نمی‌توانند از خودورهای عمومی استفاده نمایند با مشکل مواجه نموده است. خودروهای پیمانکاران، حوزه‌ها، تعاونیها و کارخانجات تولیدی دارای پلاک شخصی می‌باشند دارای سهمیه ماهانه 100 لیتر پاسخگوی نیاز آنان نبوده و فعالیت‌های آنان را با مشکل مواجه ساخته است. سهمیه اعلام شده بدلایل دوری استان از شهرهای مرکزی کشور از جمله تهران، مشهد، اصفهان و برای کسانیکه بنا به هر دلایل اعم از درمان، زیارت، سیاحت قصد سفر دارند مشکل ایجاد نموده است.

میرمراد زهی اظهار داشت: سهمیه اعلام شده برای موتورسیکلت‌ها با توجه به پراکندگی مناطق استان سیستان و بلوچستان و تردد آنها در سطح روستاها پاسخگوی نیاز آنها نمی‌باشد. پراکندگی و بعد مسافت استان، مقدار سهمیه اعلام شده روزانه (10) لیتر بهیچ عنوان پاسخگوی خودروهای مأموریتی نبوده و باعث رکود طرحهای عمرانی و نظارتی خواهد شد.

هدایت الله میرراد زهی همچنین با بیان اینکه با توجه به وقوع حوادث از جمله سیل در سراوان و استان، خودروهای درگیر با ستاد حوادث و امدادرسانان نیاز به سهمیه اضطراری دارند و سهمیه اعلام شده برای شرکتها و ادارات، آب، برق، مخابرات، بهداشت و درمان، جهادکشاورزی، کمیته بهزیستی، اورژانس، راه و ترابری بصورت شبانه‌روزی ارائه خدمات می‌نمایند پاسخگو نمی‌باشد، از وزارت نفت و مجری طرح خواست با عنایت به موارد فوق، پیگیری نمایند با توجه به شرایط، موقعیت، وسعت، آب و هوای استان و دوری از مرکز، میزان سهمیه‌ها تجدیدنظر یا بصورت منطقه‌ای تعیین گردد.

وی ادامه داد: توضیحاً اضافه می‌نماید علی‌رغم کنترل قیمتها در امر حمل و نقل و جابجایی مسافران متأسفانه باعث افزایش هزینه‌ها را فراهم نموده است. فرودگاه شهرستان سراوان، مصوبه ریاست محترم جمهور در سفر استانی بوده تاکنون پرواز نگذاشته‌اند. درخواست دارد هرچه سریعتر نسبت به جابجایی مسافر اقدام نمایند. خسارات سیل اخیر سراوان به قنوات، چشمه‌ها، چاهها و زمینهای کشاورزی،‌ نخیلات مسکونی خسارات زیادی وارد کرده، هرچه سریعتر ازطریق صندوق برآورد شود.

جذب و استخدام حق‌التدریسان استان سراوان در دستور کار قرار گیرد.

نماینده سراوان گفت: ایجاد اشتغال در استان از طریق راه‌اندازی و تولید قطعات یدکی خودروسازان ایران در استان سیستان و بلوچستان، راه‌اندازی کارخانه‌های سیمان سراوان، ایرانشهر، زابل،‌ چابهار، ایجاد اشتغال،‌ رفع بیکاری جوانان در شهرستان سراوان، کمک به بخش کشاورزی در اجرای کشت پنبه، دو بانده کردن جاده خاش، سراوان تا کوهک که جاده خاکی است. راه‌اندازی کارخانه صنایع تبدیلی فرآوری خرما توسط وزارت صنایع و معادن، قبلاً‌ مصوب شده است. احداث بیمارستان متناسب با جمعیت، شروع بکار سد .... که رودخانه مرزی می‌باشند. لوله‌کشی آب و برق روستاهایی که باقی مانده‌اند از مزایای برق و آب بهره‌مند شوند.

وی در پایان از ریاست جمهور، احمدی‌نژاد، وزیر کشور، مدیر کل تقسیمات کشوری و همکاران آن، استاندار و مدیرکل تقسیمات استانداری، معاون سیاسی ـ امنیتی استان تقدیر و تشکر کرد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000