هدر اصلی
1386/06/25 17:27:00
سرویس سیاسی
نطق پیش از دستور:

احمدی: متجاوزین به عراق باید در یک دادگاه عادلانه بین‌المللی محاکمه شوند

نماینده مردم تهران خواستار محاکمه همه متجاوزین به عراق و در وهله اول آمریکا و بعد هم‌پیمانان او شد.

احمد احمدی،‌ چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه 25 شهریور مجلس شورای اسلامی گفت: در این ماه واقعاً جا دارد که ما از این اخلاق ائمه معصومین و این اخلاق اسلامی بویژه از نهج‌البلاغه استفاده کنیم. اگر بارها و بارها این کتاب بزرگوار خوانده شود، باز هم وقتی مراجعه می‌کنیم می‌بینیم آنقدر مسائل عمیق اخلاقی و تربیتی در این وجود دارد که گویی تازه داریم به اینها برمی‌خوریم. دستورهایی که مخصوصاً برای ما و برای کسانیکه دست‌اندکار مسائل اجرایی هستند و نشان دادن جایگاه مسؤولیت و اینکه حاکم و مسؤول نباید فریفته مقام خودش شود، این واقعاً برای ما آموزنده است. رسیدگی به مستمندان،‌ آنکه حضرت می‌فرمایند: «آیا به همین اکتفا کنم که به من بگویند امیرالمؤمنین ولی با مردم در گرفتاریها شریک نباشم» و یا می‌فرمایند: «من سیر بخوابم و شاید در حجاز کسی باشد که گرسنه بخوابد». اینها همه برای ما درس است و باید خودمان را در سطح متوسط مردم بلکه فروتر از متوسط نگاه داریم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر ادامه داد: همه ما می‌گوییم عدالت، خود امیرالمؤمنین هم می‌فرماید که به زبان آوردن عدل یا عدالت آسان است ولی عمل کردن آن دشوار است. اگر قرار باشد عدالتی اجراء شود و ما دیگر در این کشور ننگ بر زبان آمدن میلیونها نفر زیر فقر را نداشته باشیم که گاهی در رسانه‌ها هم این گفته می‌شود، با این درآمد، با این تلاشی که مجلس و دولت دارد، این نیاز به برنامه‌ریزی دارد. در همین قوانینی که ما وضع می‌کنیم گاهی وقتی آدم به مرحله عمل می‌رسد می‌بیند این قوانین واقعاً مشکلات فراوانی دارد و دولت هم اگر قرار باشد کاری برای مردم کند، باید یک آمارگیری از معیشت مردم داشته باشد تا این سهام عدالتی که دارد تقسیم می‌شود عادلانه تقسیم شود یعنی به کسانیکه نیازمندترند بیشتر برسد وگرنه انباشته شدن ثروتی بر روی ثروتی خواهد بود و فساد آن بیشتر خواهد شد.

احمدی اظهار داشت: مسأله دیگر، این دموکراسی غربیها و آمریکاییهاست که ملاحظه می‌کنید در عراق چه فاجعه‌ای به بار آورده و من نمی‌دانم چرا یک بانگ رسایی از یکجایی برنمی‌خیزد و اینهمه آدمی را که در اینجا هر روز دارند تکه و پاره می‌شوند، با اینکه در دستور اسلامی ماست که «من سمع رجل ینادی یا للمسلمین ولم یجده فلیس من مسلم»، هر کس صدای هوار کسی را بشنود و به او جواب ندهد مسلمان نیست ولی متأسفانه گویی کشورهای منطقه و دنیا در یک خواب عمیقی فرو رفته‌اند و هیچ به داد این مردم نمی‌رسند. گاهی یک بانگی از کشور ما برمی‌خیزد و رهبر انقلاب فریادی می‌کشد اما این کافی نیست.

نماینده تهران افزود: مسأله دیگر این است که این رفتاری که پاره‌ای از مدعیان مسلمانی مثل سلفیها، تکفیریها، القاعده و امثال اینها بنام اسلام انجام می‌دهند، این در کشورهایی مثل ژاپن و چین و بعضی کشورهای غربی که بهرحال آلوده این استکبار نیستند، اینها واقعاً اسلام را بد معرفی می‌کنند، اینها خیال می‌کنند که این تعلیمات برخواسته از اسلام است و حال آنکه اینچنین نیست. ما باید با بانگ بلند به مردم دنیا بگوییم که این رفتار، رفتار مسلمانی نیست و اینرا به پای اسلام نگذارند.

احمد احمدی در پایان گفت: آخرین سخن این است که رهبر بزرگوار انقلاب پریروز فرمودند که باید یک دادگاهی این متجاوزین را محاکمه کند. بنده پیشنهادم این است که از همین مجلس و از همین دولت آغاز شود و یک محاکمه بین‌المللی برای همه متجاوزین به عراق تشکیل شود و در وهله اول آمریکا و بعد هم‌پیمانان او را تا وقتیکه خود همین دولت بوش بر سرکار است، در یک دادگاه عادلانه بین‌المللی محاکمه کنند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet