هدر اصلی
1386/04/05 10:55:00
سرویس سیاسی
رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نروژ در دیدار با حداد عادل:

شکاف میان دنیای اسلام و جهان غرب به نفع هیچ‌کس نخواهد بود

اولاف آکسلسن رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نروژ که در راس یک هیات پارلمانی به تهران سفر کرده است، بعدازظهر روز دوشنبه با دکتر غلامعلی حدادعادل، رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار ابتدا حدادعادل ضمن تاکید بر نقش مهم پارلمان‌ها در نظامهای مردم‌سالار از مجلس شورای اسلامی به عنوان تبلور آرمانهای مردم یاد کرده و افزود: امروز مجلس شورای اسلامی ایران جایگاه مهم، حساس و تعیین‌کننده‌ای دارد و همکاریهای پارلمانی می‌تواند نقش مهمی را در بسط و گسترش مناسبات در تمامی زمینه‌ها داشته باشد.

وی در ادامه به اشتراکات دو کشور جمهوری اسلامی ایران و نروژ اشاره کرد و اظهار داشت: ما به عنوان دو کشور مهم نفتی، علاوه بر همکاری‌های فنی و تخصصی در زمینه‌  نفت می‌توانیم در خصوص مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی نیز همکاری مفیدی داشته باشیم.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش ریشه‌ بسیاری از درگیری‌ها و تنش‌های تشنج‌زا در منطقه را ناشی از اصرار غرب برای تحمیل فرهنگ خود به ملتهای منطقه دانست و خاطرنشان کرد: اساس حقوق بشر و احترام به حقوق انسانها، احترام به عقاید و فرهنگ ملتهاست و هر نوع گفت‌وگویی باید براساس این اصل حیاتی انجام گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان با ابراز آمادگی تهران برای هرگونه همکاری و گفت‌وگو پیرامون حل مشکلات منطقه با غرب بویژه اسلو، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مهم و با ثبات و بزرگ منطقه همواره برای حل مشکلات و بحرانهای منطقه براساس احترام متقابل،‌ اعلام آمادگی کرده است.

در ادامه این دیدار، رییس کمیسیون امور خارجی مجلس نروژ ضمن ابراز نگرانی از ایجاد شکاف میان دنیای اسلام و جهان غرب، بر ضرورت گفت‌وگوهای سازنده برای حل این مشکل تاکید کرد و گفت: بدون تردید شکاف میان دنیای اسلام و جهان غرب و تعمیق آن به نفع هیچ‌کس نخواهد بود و ما می‌توانیم با گفت‌وگو این شکاف را پرکنیم.

وی در ادامه بر احترام کشورش به فرهنگ‌ها و تمدنهای مختلف اشاره کرد و خواستار احترام متقابل فرهنگها و تمدنها گردید.

وی در پایان مجددا بر آمادگی نروژ برای همکاری و گفت‌وگوهای پارلمانی با مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet