هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
پورابراهیمی در نشست خبری مطرح کرد:

جزئیات طرح پیشنهادی آزادسازی سهام عدالت/ آزادسازی سهام عدالت کلید خروج از کسری بودجه

سرویس صحن
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری کسری بودجه دولت که اخیراً در صحن علنی در قالب لایحه اصلاح قانون بودجه سال 92 کل کشور نیز در حال بررسی است، گفت: ایجاد صندوق قابل معامله در بورس درخصوص سهام عدالت کلید رفع کسری بودجه دولت و همچنین مشکلات فعلی سهام عدالت است.
چهارشنبه 8 آبان 1392 ساعت 12:52
جزئیات طرح پیشنهادی آزادسازی سهام عدالت/ آزادسازی سهام عدالت کلید خروج از کسری بودجه عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری کسری بودجه دولت که اخیراً در صحن علنی در قالب لایحه اصلاح قانون بودجه سال 92 کل کشور نیز در حال بررسی است، گفت: ایجاد صندوق قابل معامله در بورس درخصوص سهام عدالت کلید رفع کسری بودجه دولت و همچنین مشکلات فعلی سهام عدالت است. http://cdn.icana.ir/d/019/42823.jpg جزئیات,طرح,پیشنهادی,آزادسازی,سهام,عدالت/,آزادسازی,سهام,عدالت,کلید,خروج,از,کسری,بودجه Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی در حاشیه نشست علنی امروز (چهارشنبه 8 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نشست خبری گفت: دولت در اجرای اصل 44 قانون اساسی با واگذاری بخش عمده ای از سهام شرکت های مشخص شده دولت به عموم در قالب سهام عدالت در پی اهداف اقتصادی کلان از جمله پیشبرد روند خصوصی سازی و کاهش تصدی گری همه جانبه دولت در اقتصاد است.

نماینده مردم کرمان در راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند واگذاری ها و عدم آزادسازی سهام عدالت موجب عدم تحقق اهدافی چون پیشبرد روند خصوصی سازی، کاهش تصدی گری همه جانبه دولت در اقتصاد، افزایش شفافیت فرآیند تامین مالی و اختصاص منابع بخش واقعی اقتصاد، توسعه فرهنگ مشارکت پذیری جامعه در سرمایه گذاری مولد شده است، ادامه داد: در همین راستا طرح پیشنهادی آزادسازی سهام عدالت با موافقت بسیاری از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس مطرح شده است.

وی با تاکید بر اینکه تصویب طرح آزادسازی سهام عدالت کمک به رفع کسری بودجه دولت و همچنین از بین بردن مشکلات فعلی سهام عدالت در کشور می کند، تاکید کرد: متاسفانه دولت در قالب سهام عدالت اقدام به ایجاد تعاونی هایی کرده است که عموماً افراد غیرکارشناس در آن وجود دارند و رانت های بسیار زیادی را در آن ایجاد کرده اند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه دولت بخشی از 44 هزار میلیارد تومانی را که در قالب سهام عدالت به مردم و بخش های خصوصی واگذار کرده است، در قالب سنوات سال های گذشته برداشت کرده است و بخشی دیگر را نیز به برخی سازمان ها از جمله کمیته امداد امام (ره) تخفیف داده است، گفت: اکنون خالص مطالبات دولت از سهام عدات 34 هزار میلیارد تومان است که 10 هزار میلیارد تومان آن سود برگشتی و تخفیفی است که خود قبول به دادن آن کرده است.

وی با انتقاد از تصدی گری دولت در سهام عدالت و وکالتی که ازمردم برای اداره این سهام گرفته است، یادآور شد: سهام عدالت در حال حاضر صددرصد در اختیار دولت قرار دارد.

پورابراهیمی وجود مشکلات مربوط به رانت ها و سوءاستفاده ها در شرکت های تعاونی سهام عدالت که حدود 342 تعاونی شهرستانی و 30 شرکت سرمایه گذاری استانی هستند را یکی از مشکلات فعلی سهام عدالت خواند و تصریح کرد: عدم امکان نقدشوندگی قیمت سهام عدالت برای 41 میلیون نفر از مردم ، بنگاه های اقتصادی را نیز به علت عدم ارزش وجودی اینگونه سهام ها دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: بسیاری از بنگاه های اقتصادی در حال حاضر به علت عدم امکان نقدشوندگی سهام عدالت در افزایش سرمایه با مشکل مواجه شده اند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس نهم با بیان اینکه تشکیل صندوق قابل معامله در بورس برای تسویه بدهی دولت و آزادسازی سهام عدالت به مردم پیشنهاد من و برخی از نمایندگان کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه است، گفت: هم اکنون ارزش روز سهام عدالت در حدود 90 هزار میلیارد تومان برآورده می شود و دولت بابت واگذاری سهام شرکت های خود به سهام عدالت 34 هزار میلیارد تومان از شرکت های سرمایه گذاری استانی طلبکار است. براساس طرح مذکور دولت مکلف می شود 34 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت های واگذار شده را بابت مطالباتش به فروش برساند.

وی ادامه داد: در صورت فروش سهام شرکت های واگذار شده از سوی دولت در قالب سهام عدالت ارزش خالص سهم مردم در سهام مذکور را در قالب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بازار سرمایه به ارزش روز حدود 56 هزار میلیارد تومان محاسبه می شود.

پورابراهیمی گفت: در صورتی که طرح مذکور تصویب شود میانگین ارزش سهام عدالت هر خانوار 5 نفره ایرانی حدود 7 میلیون تومان برآورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در صورت فروش پتروشیمی های متعلق به سهام عدالت بدهی‌های دولت پرداخت شده و کسری بودجه آن نیز مرتفع می شود، افزود: با تشکیل صندوق سرمایه گذاری در بورس بخش عظیمی از بدهی های دولت که اولویت آن تسویه بدهی پیمانکاران است، پرداخت می شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری مزایای طرح پیشنهادی مذکور گفت: ایجاد 34 هزار میلیارد تومان منابع جدید برای دولت که می تواند فقط برای اجرای طرح های عمرانی در استان ها و تهاتر بدهی دولت با پیمانکاران وزارتخانه های نیرو، راه و شهرسازی و ... اختصاص دهد، یکی از مهمترین مزایای طرح مذکور در صورت تصویب است.

وی ادامه داد: خروج کامل دولت از تصدی گری در سهام عدالت، حذف رانت های خاص مدیریت شرکت های تعاونی سهام عدالت کشور، آماده معامله و فروش شدن سهام عدالت در بازارهای سرمایه ای ، جذب نقدینگی بازار به واسطه عرضه سهام عدالت و تاثیر مثبت آن بر کاهش تورم و کمک به درمان بیماری هلندی و وصول مطالبات دولت و حل مشکلات بدهی به پیمانکاران طرح های عمرانی از دیگر مزایای تصویب طرح مذکور است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000