ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1387/11/18 19:32:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس چهل و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ:

سیاست چماق و هویج در قبال ایران منسوخ شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست چماق و هویج منسوخ بوده و هست و هیچ کس توجهی بدان ندارد و از اساس نظریه ای غیر عاقلانه بوده و ادامه چنین روشی گام زدن در راه غلط است.

علی لاریجانی که دقایقی پیش در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی می‌کرد، در سخنان خود افزود: امریکا طی سالهای گذشته پلهای زیادی را تخریب کرده است که مسئولین جدید کاخ سفید می‌توانند آنها را بازسازی کنند. اما ساخت پلهای جدید نیازمند استراتژی نوین و عملگرا مبتنی بر احترام متقابل و رفتار عادلانه است نه حرفهای تکراری چماق و هویج گذشته !

متن کامل سخنان رئیس مجلس به این شرح است:

جناب آقای رئیس

حضار محترم

خانمها و آقایان ؛

از رئیس محترم کنفرانس و دولت محترم آلمان تشکر می‌کنم.

در آغاز سخنانم باید بگویم که در اینجا سخنانی درباره لزوم خلع سلاح جهانی مطرح شد. همه ما می‌دانیم که آمریکا تنها کشوری است که در دنیا از سلاح هسته‌ای استفاده کرده و با برخی رژیم‌هایی که دارای کلاهک‌های هسته‌ای دارند نظیر اسرائیل روابط دوستانه‌ای دارد.

چطور می‌شود انجام خلع سلاح را از زبان آمریکا باور کرد که کشورهایی را که آزمایش اتمی انجام داده‌اند، نظیر هند و پاکستان حتی تحریم نکرده‌ است. ما با هر 2 کشور مذکور روابط دوستانه‌ای داریم اما داشتن استانداردهای دوگانه در جهان مساله‌ای بسیار نگران کننده است.

من از منطقه ای می‌آیم که در طول سه دهه و مخصوصاً سالهای اخیر بیشترین جنگها در آن ظهور یافته، تحریک غرب به حمله نظامی صدام بر علیه ایران، که هشت سال بطول انجامید، و بعد دو جنگ غرب برعلیه صدام بخاطر تجاوز به کویت و همچنین اشغال عراق که بیش از 800 هزار کشته و زخمی روی دست ملت عراق گذاشت و دیگر جنگ در افغانستان و جنگ اسرائیل با برعلیه لبنان، و اخیراً جنگ اسرائیل برعلیه ملت شجاع و مظلوم غزه. البته بهانه های این جنگ ها متفاوت بود اما بهانه مبارزه با تروریسم و سلاحهای کشتارجمعی ارکان آن را تشکیل می‌داد.

سوال مهم اینست با این جنگ ها که فقط ایران بیش از 250 هزار شهید در دفاع مقدس داد، امنیت منطقه بهتر شد ؟ یا تروریسم کاهش یافت ؟ یا در عراق سلاح اتمی پیدا شد؟

در هنگام اشغال افغانستان، امریکا مدعی شد مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با تروریسم، و دستگیری سران تروریست ها هدف آنهاست، کدام محقق شد؟

تولید مواد مخدر در زمان اشغال سال 2001، 200 تن در افغانستان بود ودر سال 2008 به بیش از 8000 تن رسید. مبارزه با تروریسم که ماجرای مضحکی یافته و به مذاکرات پنهانی برخی اعضاء‌ ناتو با آنان بدل شده است که نتیجه آنرا در ماجرای زندان قندهار و فرارصدها نفر می‌توان بخوبی یافت، رهبران گروههای تروریستی هم که سرجایشان هستند، پس کدام هدف محقق شده است؟

اخیراً رئیس جمهور جدید امریکا در اعزام نماینده خود به خاورمیانه اعلام نمود:

او را برای شنیدن حرفها اعزام کردم نه دستور دادن.

 

آقایان و خانمها

این رویکرد نشانه اولیه مثبتی است که غلط بودن استراتژی گذشته را نشان می‌دهد که تئوری پردازی با توهم نسبت به مسائل منطقه خاورمیانه اضلاع مشکلات امنیتی را بیشتر خواهد نمود. باید مشخصات فرهنگی مناطق و مصائب آنها را دقیقتر دید.

اینک می‌خواهم برخی سخنان منطقه را ارائه دهم و امیدوارم شنیده شود.

-              امریکا با کودتای 28 مرداد 1332، دولت ملی مصدق را سرنگون و دیکتاتوری پهلوی را در ایران مجدداً مستقر نمود، نتیجه این دخالت عقب نگه داشتن ایران و سلطه بر منابع انرژی ایران و خفقان چند دهه و شکنجه بسیاری از مبارزین و به شهادت رساندن تعداد زیادی از مردم ایران بود.

1-            امریکا در سال 1357، با اعزام تیمی همراه ژنرال هایزر قصد کودتای دیگری داشت که با روشن بینی امام خمینی (ره)، این شگرد خنثی شد.

2-            امریکا پس از انقلاب اسلامی از طریق سفارت خود در تهران در حرکتهای تجزیه طلبی و ترور شخصیت های انقلاب طراحی و هدایت عملیاتی می‌نمود و اسناد آن موجود است.

3-            امریکا صدام را تحریک به حمله به ایران نمود و در طول جنگ 8 ساله همه گونه کمک نظامی از وی نمود.

4-            امریکا اموال ایران را در بدو پیروزی انقلاب مصادره کرد.

5-            امریکا قرارداد اتمی با ایران را در بدو پیروزی انقلاب لغو نمود. و یا حتی تعهدات خود را در تحویل سوخت راکتور اتمی تهران را نیز انجام نداد.

6-            به بهانه مبارزه با تروریسم و سلاح کشتار جمعی در عراق پس از 11 سپتامبر افغانستان و عراق را اشغال نمود که هم برای مردم این دو منطقه دردسر ایجاد کرد و هم برای نظامیان امریکا.

7-            جنگ 33 روزه اسرائیل علیه لبنان با طراحی و کمک امریکا صورت پذیرفت با تصور اینکه ریشه مقاومت حزب الله را بکنند اما این امر توهمی بیش نبود و دفاع شجاعانه حزب الله لبنان شکست جدی اسرائیل را متبلور نمود.

8-            جنگ ناجوانمردانه 22 روزه اسرائیل علیه مردم شریف غزه با همکاری همه جانبه امریکا همراه بود که یک فاجعه انسانی وسیع حادث شد، اما با همه ادعاهای طرفداری از حقوق بشر در این زمینه سخنی از امریکا شنیده نشد.

9-            درمسأله هسته ای ایران امریکا عاملی دردسر ساز و مانع اصلی حل مسأله به طریق دیپلماتیک بود.

و بسیاری از مسائل دیگر.

حال توقع دارید با تغییر ادبیات و ژست مصاحبه ای این آلام رفع گردد؟ یا نیازمند پذیرش اشتباهات و یک تغییر استراتژیک است. علت اینکه این اشتباهات فاحش به یک فاجعه فراگیرمنطقه علیه کشورهای ماجراجو بدل نگردید، حکمت رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای بود که با تدبیر شرایط را کنترل و به سوی آرامش سوق دادند.

 

آقای رئیس، حضار محترم

متأسفانه این روشهای غلط ریشه در تصوری دارد که پس از انقلاب صنعتی در اروپا شکل گرفت مبنی براینکه شرق دچار خواب آلودگی است و باید تحت استعمار درآید. لذا هژمون سلطه طلبی غرب را سامان دادند و برای حریفان نیز نسخه « توازن وحشت » را تعریف کردند. که مسابقه تسلیحاتی مخصوصاً سلاحهای هسته ای از این استراتژی برخاست. و در طول جنگ سرد به اوج خود رسید.

اینک در شرایط متفاوتی قرار گرفته ایم.

اولاً: تئوری یکجانبه گرائی که از اصل، نگاهی ارتجاعی نسبت به عالم و آدم را توصیه می‌کرد به بن بست رسیده است.

ثانیاً:‌ شرق بدلایل مختلف از چین و مالزی گرفته تا ترکیه و مصرو ایران و خاورمیانه در شرایط متفاوتی قرار دارد و ضمنا بیداری اسلامی در کشورهای خاورمیانه پدیده ای نیست که با انکار آن دردی دوا شود.

 امروز نیازمند تئوری معقول و عادلانه و واقع گرایانه برای ایجاد امنیت پایدار هستیم.

دوستان بدانید که سلطه طلبی و تروریسم دو روی یک سکه هستند و داستان مرغ و تخم مرغ است و ضمناً دوران سلطه غرب بر شرق پایان یافته و انسان شرقی، انسان درجه 2 نیست. بحث مبارزه با تروریسم در خاورمیانه و همچنین حوادث هند و پاکستان و افغانستان نشان می‌دهد استراتژی برخورد با تروریسم اشتباه بوده است و با این روشهاعملاً منطقه را تبدیل به انبار باروت کرده اند.

مگر می‌توان پذیرفت که 200 کلاهک هسته ای همراه با موشک ها و هواپیماهای پیشرفته در اختیار اسرائیل با جمعیت دو، سه میلیونی قرار دهد و به بیش از 5/1 میلیارد مسلمان بگوید حق ندارید دانش هسته ای برای تولید برق و سایر مصارف صلح آمیز داشته باشید؟

مگر کسی قبول می‌کند که 5 میلیون مسلمان فلسطینی از وطنشان اخراج شوند و آواره در جهان گردند، اما کسانی را از سایر نقاط جهان جمع کرده و در سرزمین فلسطین اسکان دهند؟

با تهمت تروریست خواندن حماس هم واقعیت را نمی‌توان تغییر داد. حماس با رای مردم و با نظارت ناظران بین المللی در انتخابات پیروز شد که با رفتار غیر عقلانی برخی از کشورهای غربی مواجه گردید، و آنها حتی در مقابل دستگیری رئیس مجلس وتعدادی از نمایندگان دولت فلسطین سکوت کرد. البته در روزهای اخیر شنیدم یکی از سیاستمداران اروپایی که پیگیر مسائل فلسطین است اعلام کرد باید حماس را به عنوان یک واقعیت بپذیریم. هرچند قدری دیرهنگام است! ولی در حد خود اقدامی ارزشمند نیز می‌باشد.

با توهین به حزب الله هم واقعیت تغییر نمی‌کند، حزب الله به عنوان بخش مهمی از حاکمیت لبنان، یک جریان عمیق فکری در قلب مردم لبنان و منطقه قرار دارد. ستم بر آن تنفر نسبت به امریکا و اسرائیل را چند برابر می‌کند.

عده ای تلاش می‌کنند از طریق رسانه ها افکار عمومی مردم در غرب را علیه اسلام و مسلمانان تحریک کنند و از آنها چهره ای خشن و جنگ طلب بسازند.

سوال اینست که آیا در دو جنگ بزرگ جهانی اول و دوم، مسلمانان کمترین نقش و دخالتی داشتند؟ به جز اینکه بخشی از قربانیان آن بودند. اسلام برای همه پیامبران، ‌موسی (ع) عیسی (ع) احترام قائل است. و همزیستی مسالمت آمیز با پیروان ادیان مختلف را توصیه می‌کند. باید نگاه عمیق تری به فرهنگ جوامع داشت.

 

حضار گرامی

تئوری توازن وحشت پس از جنگ جهانی در اروپا و امریکا طراحی شد که در جهت کنترل قدرتها و مراقبت از یکدیگر ساماندهی گردید، صرف وجود سلاحهای کشتار جمعی و آرایش آنها درمقابل یکدیگر علامت روشنی از شکست انسانیت است یعنی کمترین اعتمادی وجود ندارد،‌آیا این به زندگی گرگها شبیه‌تر نیست تا زندگی انسانها؟

تا امروز آنچه در جهت کاهش سلاحهای کشتار جمعی و یا خلع سلاح مطرح شده بیشتر جنبه موعظه داشته و هیچ اثر عملی از آن سخنان دیده نشده است. اینک دنیا دیگر نیازمند موعظه نیست، نیازمند رویت خلع سلاح چند کشور بزرگ هسته ای است. اما ایران نه سلاح اتمی را در دکترین دفاع خود دارد و نه در پی کسب آنست ما از زندگی در زیر سایه سلاحهای کشتار جمعی بیزاریم چه هنوز با نتایج این سلاحها در مصدومان شیمیائی جنگ صدام پس از بیست سال مواجه هستیم که غالباً از طریق کشورهای غربی به صدام داده شد و من با صراحت اعلام می‌کنم ایران ساخت و استفاده از هرگونه سلاح هسته ای را مخالف آیین اسلام می‌داند.

اما ماجرای هسته ای ایران از جنس دیگری است. ما در چارچوب آژانس و NPT به چنین دانشی دست یافتیم و آنهم وقتی مصمم شدیم که امریکا و برخی کشورهای اروپایی قراردادهای اتمی با ایران را لغو کردند.

من در جریان مسائل هسته ای ایران هستم و پس از مذاکرات طولانی دریافتم که مناقشه در بحث هسته ای ایران مطلقاً جنس حقوقی ندارد،‌ بلکه ذهنیت های دیگری عامل ماجراجوئی است.

گاه گفته می‌شد که ما می‌دانیم شما امروز سلاح هسته ای ندارید ولی ممکن است روزی به سوی آن بروید؟! به نظر شما این منطق جائی در عقلانیت، اداره جهان دارد؟

گاه گفته شد که ایران با تفوق بر فناوری هسته ای توازن منطقه ای را بهم می‌زند. حال آنکه هیچگاه به کشور تعرض نکرده و تعرض به کشورها را در تضاد با تفکر انقلاب اسلامی می‌داند. به فرض صحت این سخن، ‌مگر توازن منطقه ای اصلی است که همه باید بدان ملتزم باشند. همه کشورها می‌توانند در فناوریهای پیشرفته تلاش کنند. شنیدم در مورد ماهواره اخیر ایران که به فضا پرتاب شد نیز اظهار نگرانی نمودند، دیگر ‌در این زمینه چه استدلالی وجود دارد؟ اینکه دیگر سلاح کشتار جمعی نیست. از طرفی چطور بحث توازن در تئوری یکجانبه گرائی امریکا لحاظ نگردید؟

در مذاکرات هسته ای چندین بار اعلام کردیم که ایران برای رفع نگرانی ادعائی آمادگی دارد فعالیتهای هسته ای خود را در درون کنسرسیومی با مشارکت سایر کشورها سامان دهد. اگر کشوری دنبال سلاح باشد نه چنین پیشنهادهایی را مطرح می‌کند و نه NPT را می‌پذیرد. آنگونه که اسرائیل عمل کرده است. و اتفاقاً رفتار دوگانه غرب در این زمینه بدبینی را دامن زده است. در جنگ غزه اسرائیل از بمب های فسفوری استفاده نموده است. یکی از فرماندهان نظامی اسرائیل اعلام کرد ما اشتباهاً بمب فسفری استفاده کردیم، آیا دنیا این حرف را می‌پذیرد؟! در بمبارانهای وحشیانه اسرائیل برعلیه کودکان، آقای پرز در داووس اعلام کرد ما قبلاً به خانه ها تلفن می‌زدیم که می‌خواهیم حمله کنیم! کسی این حرفها را باور می‌کند؟ لابد این کودک در منزل نبود که صدای آقای پرز را بشنود! اما درمقابل این اقدامات ضد حقوق انسان موضعی گرفته نشد.

نمای دیگری از برخورد دوگانه را می‌توان در لشکرکشی امریکا به منطقه به بهانه تروریسم و کشتار وسیع مردم از طرفی و پناه دادن و کمک کردن و رسمیت بخشیدن به گروه دیگری از تروریست ها در کشورهای غربی از جانب دیگر مشاهده نمود.

گاه ادعای حل مساله در درون مذاکرات می‌شد و همزمان نظریه چماق و هویج را مطرح می‌کردند. و متوسل به شورای امنیت برای صدور قطعنامه می‌شدند.

 

خانمها و آقایان

سیاست چماق و هویج منسوخ بوده و هست و هیچ کس توجهی بدان ندارد و از اساس نظریه ای غیر عاقلانه بوده و ادامه چنین روشی گام زدن در راه غلط است.

تحولات جاری در جهان و چشم انداز قرن بیست و یکم مناسبات جدید می‌طلبد. و الگوها و مدلهای فرسوده در ساختار امنیتی گذشته منطقه نیازمند باز تعریف است و قرن بیست و یکم قرن ساختار، استراتژی ومدلهای پیشرفته و واقع گرا با بازیگران جدید است.

جمهوری اسلامی ایران آماده است و قادر است با همکاری سایر کشورها اندیشه های معقول در جهت پنجره های جدید برای صلح و امنیت فراگیردر منطقه را شکل دهد.

 ما به منافع مشترک و بلند مدت در همکاری با سایر کشورها در حوزه اقتصاد و انرژی و امنیت باور داریم.

امریکا طی سالهای گذشته پلهای زیادی را تخریب کرده است که مسئولین جدید کاخ سفید می‌توانند آنها را بازسازی کنند. اما ساخت پلهای جدید نیازمند استراتژی نوین و عملگرا مبتنی بر احترام متقابل و رفتار عادلانه است نه حرفهای تکراری چماق و هویج گذشته !

البته شرایط جهانی نسبت به تغییرات امریکا نگاه مثبت محتاطانه دارد و این یک شانس برای ایالات متحده است که از فرصت بهره جوید و استراتژی خود را تغییر دهد نه تاکتیک را.

 در این استراتژی چند مولفه پراهمیت است:‌

1-            با رویکرد چند جانبه گرائی خود را از مدار معیوب یکجانبه گرائی و اقدام پیش دستانه خلاص کنند.

2-            به جای مسابقه تسلیحات کشتار جمعی به تئوری امنیت دسته جمعی نظام بین الملل توجه نمایند.

3-            در امنیت منطقه ای به بومی سازی امنیت تمرکز نمایند. نه افزایش نیرو و پایگاههای نظامی در کشورهای منطقه که آنها را در دورباطل سلطه نظامی وتروریسم قرار دهند.

4-            به جای تحمیل الگوهای ناهمخوان با واقع گرائی نسبت به مشخصات منطقه ای اعم از فرهنگی،‌ اقتصادی و سیاسی، تئوری تعامل قدرت های منطقه و بین المللی را محترم بشمارند و دستگاری در مهندسی اجتماعی مناطق مختلف جهان و تحمیل الگوهای ناهمخوان باعث محاسبات غلط و نهایتاً عدم ثبات و امنیت می‌گردد.

متشکرم

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet