عید سعید غدیرخم
1392/08/15 09:01:00
سرویس صحن
لاریجانی در نطق پیش از دستور:

مرحوم عسگراولادی نقش پیشرو در ساماندهی نیروهای انقلاب داشت

رئیس مجلس با یادآوری اینکه عسگراولادی یکی از حکیمان مجاهد انقلاب بود، گفت: او ضمن تشکیلاتی بودن رهیده از بازی‌های خردگروهی بود و نقش پیشرو در ساماندهی نیروهای انقلاب داشت.
مرحوم عسگراولادی نقش پیشرو در ساماندهی نیروهای انقلاب داشت رئیس مجلس با یادآوری اینکه عسگراولادی یکی از حکیمان مجاهد انقلاب بود، گفت: او ضمن تشکیلاتی بودن رهیده از بازی‌های خردگروهی بود و نقش پیشرو در ساماندهی نیروهای انقلاب داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/43161.jpg مرحوم,عسگراولادی,نقش,پیشرو,در,ساماندهی,نیروهای,انقلاب,داشت Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت علی لاریجانی در نشست علنی امروز چهارشنبه 15 آبان‌ماه در نطق پیش از دستور ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت حبیب‌الله عسگراولادی افزود: روز گذشته باخبر شدیم که در آغاز دهه عزای حسینی صدیق مکرم، یار وفادار انقلاب حضرت آقای عسگراولادی دار فانی را وداع گفتند و به دیار باقی شتافتند؛ رحلت این یار انقلاب و مبارز را به نمایندگان و ملت عزیز و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عسگراولادی حسینی زیست و در ایام عزای حسینی بار سفر دیار حق را بربست. سال‌ها مبارزه با رژیم ستم‌شاهی و تحمل بیش ار یک دهه زندان دژخیمان دیکتاتوری آمریکایی از او استوانه‌ای در استواری در مبارزه و پایداری در مسیر حق ساخت.

وی تصریح کرد: اوایل پیروزی انقلاب که تقریباً همزمان با آزادی او از زندان بود، زندگی خود را وقف حمایت از مستضعفان و یاری رساندن به مستمندان نمود و کمیته امداد امام با همت این مردم الهی شکل گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: عسگراولادی در همه صحنه‌های سیاسی مبارزات ملت ایران مجاهدانه و رهیده از دنیا یکسره در حمایت از آرمان‌های امام (ره) و رهبر معظم انقلاب و در طریق روحانیت عمل نمود؛ اقدامات سیاسی وی سازمان‌یافته بود اما هیچ رنگی از گروه‌گرایی و وابستگی حزبی در آن دیده نمی‌شد.

لاریجانی تاکید کرد: عسگراولادی ضمن تشکیلاتی بودن، رهیده از بازی‌های خرد‌گروهی بود و با داشتن این نگاه متعالی به حرکت انقلاب، آرمان‌های بزرگی که بر دوش انقلاب تکاملی اسلام قرار دارد، او را به فراسوی درگیری‌های جناحی سوق می‌داد.

نماینده مردم قم در مجلس نهم افزود: نگاه مرحوم عسگراولادی به مسائل مختص انقلاب همیشه طبیبانه و در راستای حکمت انقلابی بود. بارها دیده می‌شد وی در بحث‌های انتخاباتی با گذشت از خواستگاه تشکیلاتی در بسیاری از مواقع که به حق نیز بود، مسیر را برای همگرایی بیشتر طرفداران انقلاب هموار می‌کرد، به همین جهت نقش او در ساماندهی نیروهای انقلاب بسیار پررنگ بود.

وی ادامه داد: از عناصر مهم نگاه نافذ او به حرکت انقلاب اصالت دادن به مشی روحانیت در این راه بود. از دوران نوجوانی که به حرکت آیت‌الله کاشانی دل بسته بود تا آغاز حرکت بیداری نهضت امام (ره) همواره یار و یاور ایشان در مبارزه بود و پس از پیروزی انقلاب نیز حرک‌های تشکیلاتی را با راهنمایی روحانیت مقرون به توفیق می‌دانست.

لاریجانی گفت: عسگراولادی حکمت انقلابی را در این نکته می‌دانست که اصالت فکری در مبارزه نباید تحت‌الشعاع احساسات زودگذر قرار گیرد، به نظر او صدق و صفا در مبارزه زمانی اثربخش است که با اصالت فکری همراه باشد و او به درستی این مهم را در همنوایی و پیروی از روحانیت می‌دانست، لذا برای وصول به این راهبرد عمیق در تاکتیک‌ها پرگذشت بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه عسگراولادی در دوره‌ای که نسیم جوان‌گرایی آبادگران را به صحنه آورد و عده‌ای حتی از ذکر اسامی چند نفر از تشکیلات موتلفه ابا داشتند وی با گذشت انقلابی مسیر را باز کرد، افزود: وی با دوراندیشی به مسائل انقلاب می‌نگریست و در طریق مسیر حق و ارائه نظر خود شجاع بود و از قیل و قال سیاسی نمی‌هراسید.

وی گفت: در مکاتبات سیاسی عسگراولادی چه در دوران دوم خرداد و چه در سال گذشته ماموریتی حق‌طلبانه برای خود قائل بود؛ سال گذشته که مکتوباتی در حوادث سیاسی کشور داشت روزی به مجلس تشریف آوردند و در فلسفه کار خود نکاتی بیان داشتند و فرمودند من روزهای چندی از عمرم باقی نمانده، احساس می‌کنم ماموریتی برای نیروهای انقلاب دارم.

رئیس مجلس افزود: در سیمای عسگراولادی حق‌طلبی، شجاعت، گذشت و فضیلت موج می‌زد. به راستی وی در راه انقلاب حکیمی مجاهد بود و زندگی او یکسره داستان راستان انقلاب بود و به روح پاک این مبارز و مجاهد خستگی‌ناپذیر درود می‌فرستیم و از خداوند منان علو درجات برای آن عزیز سفر کرده آرزو می‌کنیم. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet