هدر اصلی
1392/08/17 10:43:06
سرویس اجتماعی
مسجد جامعی در گفت وگو با خانه ملت مطرح کرد؛

انتقاد از کم توجهی به پروژه‌های عمرانی جنوب تهران/ بلاتکلیفی خطوط راه آهن منطقه 17 هشت ساله شد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در تشریح اولویت های بودجه سال ۹۳ شهرداری گفت: تسری عدالت، ارتقا کیفی و کمی سلامت شهروندان و افزایش مشارکت های مردمی سه رویکرد مهمی هستند که از سوی اعضای شورا در راهبردهای کلی سیاست های بودجه سال آینده شهرداری لحاظ و بر تحقق آن تاکید شده است.
انتقاد از کم توجهی به پروژه‌های عمرانی جنوب تهران/ بلاتکلیفی خطوط راه آهن منطقه 17 هشت ساله شد رئیس شورای اسلامی شهر تهران در تشریح اولویت های بودجه سال 93 شهرداری گفت: تسری عدالت، ارتقا کیفی و کمی سلامت شهروندان و افزایش مشارکت های مردمی سه رویکرد مهمی هستند که از سوی اعضای شورا در راهبردهای کلی سیاست های بودجه سال آینده شهرداری لحاظ و بر تحقق آن تاکید شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/51443.jpg انتقاد,از,کم,توجهی,به,پروژه‌های,عمرانی,جنوب,تهران/,بلاتکلیفی,خطوط,راه,آهن,منطقه,17,هشت,ساله,شد Icana

احمد مسجد جامعی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه تسری عدالت یکی از سه اولویت شورا در تصویب بودجه سال آینده شهرداری است، افزود: وقتی حرف از تسری عدالت زده می شود یعنی شهرداری باید بکوشد همزمان با ساخت وتکمیل پروژه صدر که در شمال شهر واقع شده، پروژه های نیمه تمام همچون خطوط راه آهن منطقه 17 که هشت سال است در بلاتکلیفی به سر می برد، به سرانجام برساند.

وی ادامه داد: بارها دیده شده ساخت یک پروژه عمرانی در مناطق شمالی شهر در اولویت برنامه ریزی های عمرانی شهرداری قرار می گیرد درحالیکه مناطق جنوبی پایتخت درگیر انواع محرومیت ها هستند که تکمیل یک پروژه نیمه تمام در این مناطق به تسری عدالت در این مناطق می انجامد.

وی تامین نیازهای فرهنگی، آموزشی، اجتماعی، خدماتی و فضای سبز در پهنه جنوبی تهران را ضروری خواند و تاکید کرد: مناطق جنوبی پایتخت به دلیل مشکلات ناشی از ریزدانگی با انواع کمبودهای بودجه مواجه هستند از این رو اعضای شورا بر تسری عدالت در تمامی مناطق شهر تهران به صورت یکپارچه، تاکید جدی دارند.

مسجد جامعی در تشریح یکی دیگر از رویکردهای مهم بودجه سال93 شهرداری که به تامین نیازهای حوزه سلامت شهروندان اختصاص یافته، گفت: هم اکنون تهران به لحاظ وسعت و گستردگی با انواع مشکلات زیست محیطی هوا، آب، صدا و غیره دست به گریبان است از همین رو ارتقا شاخص های سلامتی پایتخت نشینان بیش از هر زمان دیگری ضروری بوده و از سوی اعضای شورا بر لحاظ این رویکرد مهم در بودجه سال آینده شهرداری تاکید شده است.

عضو کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای چهارم شهر تهران، افزود: زمانیکه سلامت در مقیاس وسیعی تامین شود، عدالت نیز بین تمامی شهروندان به طور یکسان تحقق می یابد و در نتیجه دغدغه و نگرانی های پایتخت نشینان مبنی بر نبود برابری در شمال و جنوب یا غرب و شرق شهر، رنگ می بازد.

مسجد جامعی بکارگیری روش های تشویقی که منجر به شراکت بخشی شهروندان در پروژه های شهری می شود را سومین رویکرد مهم بودجه شهرداری خواند و افزود: اعضای شورا معتقدند شهرداری باید بکوشد زمینه های مشارکت مردم در کنار دولت، بخش خصوصی، دستگاه های اجرایی، بانک ها و نهادها را به شکلی مشارکتی فراهم کند و این مهم نیز در بودجه سال آینده شهرداری تهران در اولویت نخست قرار گرفته است.

 

سنگینی هزینه های تحمیلی پایتخت نشینی بر دوش تهرانی ها

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از تخصیص نیافتن اعتبارات ویژه مجلس به پایتخت نشینان در بودجه سالیانه کشور، تصریح کرد: همواره در اعتباراتی که مجلس برای شهرها پیش بینی می کند، تهرانی ها محروم می مانند در حالیکه شهروندان تهرانی علاوه بر هزینه های شهرنشینی، هزینه های پایتخت نشینی را نیز می پردازند و این هزینه های تحمیلی زندگی در پایتخت را بسیار دشوار کرده است.

وی شورا را نهادی مختص برای احقای حقوق شهروندان تهرانی خواند و افزود: هر ساله در حین بودجه بندی شهرها در مجلس شورای اسلامی، شاهد تخصیص نیافتن اعتبارات ویژه به پایتخت نشینان هستیم در صورتیکه تامین هزینه های پایتخت، متوجه دستگاه های مجری سیاست های کلان است نه مردم، از همین رو شورای چهارم در تلاش است اعتبارات پایتخت نشینی را برای تهرانی ها تامین کند.

 

تعامل دولت و شورا رو به رشد است

مسجد جامعی از تعامل رو به رشد دولت یازدهم و شورای چهارم خبر داد و گفت: در هشت سال گذشته بارها شاهد کم لطفی و بی توجهی های دولت به مصوبات شورا و به تبع آن، تامین نشدن اعتبارات پروژه های شهری به ویژه در زمینه  توسعه مترو بوده ایم اما به نظر می رسد این موانع رفع شده و تعاملات دولت و شورا رو به فزونی گذاشته است.

عضو کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای چهارم با بیان اینکه هم اکنون تعاملات شورای چهارم با وزرای بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه های اجرایی بیش از گذشته است، هم اکنون اعضای شورای چهارم با بدنه برخی وزارتخانه ها در بحث های مختلف همچون سلامت، فرهنگ و توسعه کشاورزی تعاملات اثرگذاری دارند.

وی با یادآوری اینکه در تهران خدماتی ارائه می شود که فراتر از حریم شهر است، یادآور شد: هم اکنون توسعه حمل ونقل عمومی در حریم شهرک های اقماری متوجه مدیریت شهری است درحالیکه توسعه خطوط مترو خارج از حریم پایتخت، در حوزه عملکرد مدیریت شهری تهران نبوده و نیاز به تخصیص بودجه های ویژه دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم حمایت های مجلس از شورا در زمینه تببین درآمدهای پایدار شهری تاکید کرد و افزود: با توجه به شیب تند شاخص های توسعه شهر تهران، نیاز به تعریف و طراحی درآمدهای پایدار شهری بیش از هر زمان دیگری احساس می شود که این مهم نیاز به حمایت های قانونی مجلس دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet