هدر اصلی
1386/06/27 14:26:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

سروری: دستیابی به اهداف چشم‌انداز جز از طریق شفاف‌سازی اقتصاد و مشارکت مردم امکانپذیر نیست

نماینده مردم تهران تصریح کرد: دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز (۱۴۰۴) جمهوری اسلامی جز از طریق بن‌بست‌شکنی، روان‌سازی و شفاف‌سازی محیط اقتصادی و مشارکت همه اقشار مردم امکانپذیر نیست.

پرویز سروری، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه 27 شهریور مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرآن حبل متین الهی و نخ تسبیح انسجام و اتحاد اسلامی است و فصل مشترک همه فرق و مذهب اسلامی که قدرت تولید و انفجار نور و معنویت و عدالت را برای همه نسلها در همه عصرها در خود تجمیع نموده است، گفت: مع‌الاسف ما مسلمانان با مهجور کردن قرآن و بسنده‌نمودن به ظاهر آن و فرار از باطن و دستورات انسان‌ساز آن، خود راه استیلاء دشمنان را بر ملل اسلامی فراهم نموده‌ایم و این امکان را به دشمن داده‌ایم که فرصتهایمان را به تهدید تبدیل نماید.

وی افزود: لذا بر مجلس هفتم که مجلس پاسداشت ارزشها لقب گرفته، فرض و واجب است در فرصت باقی مانده دین خود را نسبت به ریسمان عظیم الهی نموده و با همکاری نمایندگان محترم و پیشنهادات سازنده فراکسیون قرآن و عترت بسترها را برای توسعه فرهنگ قرآنی در جامعه فراهم نماید.

نماینده تهران،‌ ری، شمیرانات و اسلام‌شهر اظهار داشت: در آستانه هفته دفاع مقدس هستیم. هفته‌ای که یادآور رشادتها، دلاوریها، ایثارها، از خودگذشتگی‌ها  و حماسه جاوید ملتی است که (8) سال یکه و تنها و با اتکال به نیروی لایزال الهی در برابر جبهه کفر قامت استقامت برافراشت.

سروری ادامه داد: مدیریت دفاع مقدس به رهبری حضرت امام(رحمه‌الله علیه) با الگوبرداری از نهضت عاشوری حسینی، ضمن آنکه مکتب تشیع و اندیشه‌های اسلام ناب محمدی را احیاء و محرومان و مظلومان و مستضعفان را از ناامیدی و افسردگی درآورد و بذر امید را در دل آزادگان شکوفا کرد، لرزه بر اندام استکبار جهانی انداخت و مبانی فکری غرب را به بزرگترین چالش فراروی خود دعوت کرد و ادبیات جدیدی را در عرصه دکترینهای نظامی جهان مطرح ساخت.

وی افزود: تحت عنوان ادبیات مقاومت در برابر استکبار و منطق خون بر شمشیر پیروز است به گفتمان ملل آزاده و مسلمان جهان مبدل گشت. این حادثه عظیم قرن به یمن ایثار و فداکاری همه ایثارگران عزیز و به حرمت خون پاک شهیدان آثار و برکات زیادی برای ملت بزرگ ایران و امت اسلامی به ارمغان آورد که به گوشه‌ای از آنها از زبان امام عزیز اشاره می‌کنم:

«البته اگر همه علل و اسباب را در اختیار داشتیم در جنگ به اهداف بلندتر و بالاتری می‌نگریستیم و می‌رسیدیم ولی این بدان معنا نیست که در هدف اساسی خود که همان دفع تجاوز و اثبات صلابت اسلام بود، مغلوب دشمن شده‌ایم. هر روز ما در جنگ برکتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره‌ جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نمودیم. ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نمودیم. ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهان‌خواران کنار زدیم. ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناختیم. ما در جنگ به این نتیجه رسیده‌ایم که باید روی پای خود بایستیم. ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامی‌مان را محکم کردیم. ما در جنگ حس برادری و وطن‌دوستی را در نهاد یکایک مردمان بارور ساختیم. ما در جنگ به مردم جهان خصوصاً به مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرتها و ابرقدرتها سالیان سال می‌توان مبارزه کرد. جنگ ما کمک به افغانستان را بدنبال داشت. جنگ ما بدنبال فتح فلسطین را بدنبال خواهدداشت. جنگ ما موجب شد که تمامی سردمداران نظامهای فاسد در مقابل اسلام احساس ذلت کنند. جنگ ما بیداری پاکستان و هندوستان بدنبال داشت. تنها در جنگ بود که صنایع نظامی ما از رشد آنچنانی برخوردار شد و از همه اینها مهمتر استمرار روح اسلام انقلابی در پرتو جنگ تحقق یافت».

نماینده تهران افزود: امروز که 19 سال از آن واقعه بزرگ می‌گذرد ما تمامی پیش‌بینی‌های امام و مقتدای خود را محقق و حاضر می‌بینیم. شکسته شدن (قدرت) پوشالی اسرائیل و درواقع آخرین تکنولوژی تسهیلاتی و طراحان و استراتژیستهای غرب در مقابل اراده و خودباوری و روحیه شهادت‌طلبی جوانان و مسلح به تفکر و ایمان لبنان قهرمان نمونه بارزی از الگوی مقاومت دوران مقدس ماست.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ادامه داد: اکنون ما جبهه اصولگرایی را در حفظ دستاوردهای دفاع مقدس تشکیل داده‌ایم. باید دوباره آن ارزشها و روحیه‌ حاکم بر دفاع مقدس را برای خدمت به مردم فداکار و شریف کشور بازتولید کنیم و خود را با آن اصولها و ارزشها منطبق نماییم. امروز جریان اصولگرایی بشدت محتاج آنالیز عرصه‌های مختلف دفاع مقدس و الهام مستمر از فرهنگ دفاع مقدس برای استمرار خدمت‌رسانی به ملت شهیدپرور ایران می‌باشد.

وی تقدم منافع ملی بر منافع شخصی، خودباوری و خوداتکایی، خلاقیت و نوآوری، باور جوانان در عرصه‌های مختلف ازجمله مدیریت کشور، روحیه ایثار و از خودگذشتگی، حرکت بر محور عدالت با سبقه معنویت، شایسته‌سالاری را از جمله ویژگی‌هایی اصولگرایی برشمرد و تاکید کرد: آری امروز از هر روز دیگر بیشتر به فرهنگ جهاد و شهادت نیازمندیم.

پرویز سروری در ادامه نطق پیش از دستور خود اظهار داشت: در اینجا به خاطره‌ای ارزشمند از اسطوره مقاومت و شجاعت مرحوم ابوترابی در این رابطه اشاره می‌کنم. این خاطره در 23 ماه رمضان لیله‌القدر در همان سالی که ایشان به لقاء پیوستند در امامزاده عبدالعظیم مطرح شد که نوار آن در صدا و سیما موجود است. ایشان میفرمایند که در اولین 1000 شهیدی که وارد تهران شد مطلبی پیش آمد که من خود شخصاً به تنکابن رفتم و از پدر و مادر شهید سؤال کردم که موضوع را از زبان خودشان بشنوم.

پدر شهید فرمود: فرزند ما مفقودالاثری بود که از او خبری نداشتیم. چند ماه قبل از این حادثه بخواب یکی از بستگان آمد و او سؤال کرد که کجایی و چرا خبری از تو نیست؟ و مردم در ناراحتی و دغدغه بسر می‌برند. اگر شهید شدی یا به اصطلاح اسیر شدی خبری از خودت بده. این شهید عنوان می‌کند که من بزودی در روز عروسی تو خواهم آمد. مطلب می‌گذرد و بعد از مدتها وقتی که بساط عروسی آن فرد فراهم می‌شود در همان روز جنازه مطهر مفقود‌الاثر را به آن شهر وارد می‌کنند. ورود این مفقو‌دالاثر باعث برهم خوردن آن عروسی می‌شود و نهایتاً یک نفر از بستگان نزدیک عنوان می‌کند که شما نمی‌توانستید این چند تکه استخوان پوسیده را بگذارید چند روز دیگر بیاورید؟ در اینجا پدر شهید عنوان می‌کند که آنقدر من ناراحت شدم که به خانه رفتم بعد از خواب بعد از نماز صبح وقتی در به صدا درآمد و من در را باز کردم دیدم همان کسی که این موضوع را عنوان کرده بود آمد و مطلبی را عنوان می‌کند. گفتم: مطلبت چیست؟ گفت: من بعد از اینکه به منزل رفتم و خوابیدم در خواب دیدم که در باتلاقی در حال فرو رفتن هستم و دستان قدرتمندی من را از باتلاق بیرون کشید. گفتم تو که هستی که من را از این باتلاق بسیار مرگ‌آور نجات دادی؟ او فرمود: من همان چند تکه استخوان پوسیده‌ای هستم که تو دیشب عنوان می‌کردی.

مرحوم ابوترابی می‌فرمودند که ما امروز در باتلاق دنیا در حال غرق شدن هستیم و برای نجات از این باتلاق نیازمند به این هستیم که به فرهنگ جهاد و شهادت دست بزنیم و با این فرهنگ خودمان را نجات بدهیم.

نماینده مردم تهران د ر ادامه نطق خود گفت: این روزها یکی از اساسی‌ترین اقدامات اقتصادی مجلس هفتم در حال تصمیم‌گیری است. لایحه نحوه اجرایی‌کردن سیاستهای کلی اصل(44) قانون اساسی، آنچه که از آن به انقلاب اقتصادی یاد می‌شود. واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی الگوی بی‌بدیلی به مردم منطقه و بلکه به دنیا ارائه کرده است. اما علی‌رغم تلاشهای فراوان مسؤولین پس از گذشت نزدیک به سه دهه از حوزه اقتصادی اقدامات اساسی که وجه ممیزه ایران اسلامی باشد، مشاهده نشده است. شاید برخی از این معضلات به نوع تفکر سیاستگذاران اقتصادی و دستگاه برنامه‌ریزی کشور در دولتهای گذشته برمی‌گردد که تصور می‌کردند پیاده کردن نسخه‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در امر خصوصی‌سازی می‌تواند نجات‌بخش اقتصاد ایران باشد. اما عملاً مشاهده شد که به دلیل بی‌توجهی این الگوها به واقعیات اقتصاد اجتماعی و سیاسی ایران و نادید‌ه‌گرفتن اهداف عدالت‌خواهانه نظام اسلامی بزودی با شکست مواجه شد و پرونده سیاستهای تعدیل اقتصادی با تحمیل تورمهای (50) درصدی و تشدید عدم تعادلهای داخلی بسته شد.

وی ادامه داد: اینک رهبری معظم نظام با اتکاء به نظرات کارشناسی متخصصین متعهد و دلسوز داخلی به طراحی الگویی کاملاً بومی که حد و هدف کارآیی اقتصادی و عدالت اجتماعی را هدف‌گذاری کرده است پرداخته و بسته‌ای سیاستی را در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ارائه نمود‌ه است. جا دارد دولت نهم و مجلس هفتم برخوردی مناسب شأن با آن داشته باشد و خدا را بر این افتخاری که نصیبشان شده است شاکر باشند. همه‌جانبه‌نگری، پرهیز از افراط و تفریط، توجه به دقت، سرعت و جامعیت مواد تصویبی باعث خواهدشد که همه آحاد مردم طعم شیرین جهاد اقتصادی را در ذائقه حس کنند و جهشی اساسی در ابعاد اقتصادی در زندگی آنها فراهم شود.

سروری دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز (1404) جمهوری اسلامی را جز از طریق این بن‌بست‌شکنی در روان‌سازی و شفاف‌سازی محیط اقتصادی و مشارکت همه اقشار مردم امکانپذیر ندانست و تصریح کرد: هر ایرانی در هر نقطه‌ای از کشور و در هر سطح از درآمد باید جایگاه رفیع خود را در این افق روشن بیابد و همگان تلاش کنیم تا ایرانی آباد و آزاد با الگوی اقتصادی عدالت‌محور ساخته شود. بدیهی است آثار فرهنگی و اجتماعی چنین انقلاب عظیمی نباید نادیده گرفته شود تا ان‌‌شاء الله جامعه طراز اسلام و اسوه‌ای حسنه به دنیا عرضه نماییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet