هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

به منظور حفظ مالکیت دولت، سهم سرمایه گذاری دولت در فعالیت های اقتصادی صدر اصل 44 نباید بیش از 20 درصد باشد

سرویس اقتصادی
با تصویب مجلس و به منظور حفظ سهم بهینه بخش دولتی در فعالیتهای اقتصادی مذکور در صدر اصل 44 با توجه به حفظ حاکمیت دولت، استقلال کشور، عدالت اجتماعی و رشد و توسعه اقتصادی، دولت باید به میزانی سرمایه گذاری نماید که سهم او از 20 درصد ارزش این فعالیت ها در بازار بیشتر نباشد.
سه‌شنبه 27 شهریور 1386 ساعت 16:09

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان همچنین در بند ب ماده 2 لایحه اصل 44 دولت را مکلف کردند: 80 درصد از ارزش مجموع سهام بنگاه های دولتی در هر فعالیت که مشمول گروه دو ماده 2 این قانون می شود را به بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیر دولتی واگذار نماید.

مجلس در ادامه دولت را مکلف کرد تا در حد مقابله با بحران در نگهداری ذخائر راهبردی از کالاها مانند گندم و سوخت و ارائه خدمات ضروری اقدام نماید.

در بند ج ماده 2 این لایحه مجلس سرمایه گذاری مالکیت و مدیریت در فعالیت ها و بنگاه های مشمول گروه سه این قانون مانند فعالیت شرکت ملی نفت و شرکت های استخراج و تولید نفت خام و گاز را منحصرا در اختیار دولت گذاشت.

با تصویب مجلس شورای اسلامی خرید خدمات مالی، فنی، مهندسی و مدیریتی از بنگاه های بخش های غیر دولتی در فعالیت های گروه سه ماده 2 این قانون به شرط حفظ مالکیت صد درصد دولت طبق آیین نامه ای که ظرف 6 ماه به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی با هماهنگی دستگاه های ذی ربط به تصویب هیات وزیران می رسد مجاز می باشد.

همچنین آیین نامه مربوط به کالاها و خدمات نظامی، انتظامی و امنیتی نیروهای مسلح و امنیتی به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و تصویب هیات وزیران با تنفیذ فرماندهی کل نیروهای مسلح اجرایی خواهد بود.

نمایندگان مجلس در ادامه مقرر کردند: سهم بهینه بخش های دولتی و غیر دولتی در فعالیت های راه و راه آهن با حفظ حاکمیت دولت، استقلال کشور، رشد و توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی مطابق آیین نامه ای خواهد بود که به پیشنهاد مشترک وزارت راه و ترابری و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 خواهد رسید.

این گزارش می افزاید: ادامه رسیدگی به مواد لایحه اصل 44 قانون اساسی به جلسه صبح چهارشنبه موکول شد.

 

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000