شهادت امام سجاد (ع)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
قره یاضی خبر داد:

تولید برنج تراریخته غنی شده با آهن در کشور

سرویس اقتصادی
رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: تولید برنج حاوی عنصر آهن در یک پروژه مشترک بین پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه بین المللی تحقیقات برنج در حال انجام است.
دوشنبه 12 اسفند 1392 ساعت 16:42
تولید برنج تراریخته غنی شده با آهن در کشور رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: تولید برنج حاوی عنصر آهن در یک پروژه مشترک بین پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه بین المللی تحقیقات برنج در حال انجام است. http://cdn.icana.ir/d/019/56033.jpg تولید,برنج,تراریخته,غنی,شده,با,آهن,در,کشور Icana

بهزاد قره یاضی ، در نشست خبری امروز دوشنبه (12 اسفندماه)  در جمع خبرنگاران گفت: براساس این گزارش کشت محصولات تراریخته در سال 2013 حدود 175.2 میلیون هکتار بوده و این محصولات در 19 کشور در حال توسعه از جمله برزیل، آرژانتین، چین و هندوستان، آفریقای جنوبی، ارگوئه، میانمار، مکزیک، سودان، شیلی و کوبا...و هشت کشور توسعه یافته از جمله آمریکا، اسپانیا، پرتقال، استرالیا و... کشت می‌شود.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، تصریح کرد: تولید محصولات تراریخته تا 497 میلیون کیلوگرم نیاز به ماده موثره حشره کش ها و سموم شیمیایی را کاهش می‌دهد و به دلیل عدم نیاز به شخم زدن 11.8 میلیون اتومبیل با تولید این محصولات از جاده ها حذف می شود.

قره یاضی، افزود: از سال 1996 تا 2012، 123 میلیون هکتار در کشت محصولات صرفه جویی شده است و 18 میلیون کشاورز در دنیا به کشت محصولات تراریخته مشغول به کشت اند.

تولید اولین ذرت مقاوم به خشکی در جهان

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژیکشاورزی ایران، تصریح کرد: بر اساس این گزارش برای نخستین‌بار ذرت متحمل به خشکی به صورت تجاری از سوی 2000 کشاورز آمریکایی در 50 هزار هکتار کشت شده است که بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته شده اولین ذرت تراریخته مقاوم به خشکی در سال 2017 در آفریقا رها سازی می شود.

پروژه تولید برنج تراریخته غنی شده با آهن در کشور

وی ادامه داد: پروژه تولید برنج تراریخته غنی شده با آهن در حال انجام است و تا چند سال آینده شاهد تولید ورژن جدیدی از این برنج در کشور خواهیم بود.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، تصریح کرد: تولید برنج حاوی عنصر آهن در یک پروژه مشترک بین پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و موسسه بین المللی تحقیقات برنج در حال انجام است.

وی افزود: با توجه به کمبود آهن در بین بسیاری از زنان ایرانی تولید چنین برنج هایی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بذربرنج حاوی ویتامین " آ " در راه کشور

رییس پژوهشکده بیوتکنولو‍ژی کشاورزی ایران درخصوص تولید برنج حاوی ویتامین گفت: قرار است تا بذر این نوع برنج در آینده ای نزدیک در اختیار پژوهشکده بیوتکنولو‍ژی کشاورزی قرار گیرد، اما این نوع بذر به طو حتم برای کشورهای خود تولید می شود و بعد از دریافت بذر این نوع برنج باید آزمایش ها و تغییراتی روی آن انجام شود تا در کشور نیز قابل کشت باشد.

وی با بیان اینکه چهار مرحله در تولید انبوه یک محصول کشاورزی وجود دارد افزود: دوره دوساله تحقیقات آزمایشگاهی، دوره سه ساله تولید گلخانه ای، دوره دو ساله تولیدات میدانی و در نهایت مرحله رهاسازی از جمله مراحل تولید انبوه یک محصول کشاورزی است به همین جهت زمان طولانی برای تولید برنج حاوی ویتامین آ مورد نیاز است.

تولید مزرعه ای پنبه مقاوم به خشکی از سال93

قره یاضی از تولید پنبه مقاوم به خشکی تا سه سال آینده خبر داد و گفت: در سال آینده تولید مزرعه ای این نوع محصول در کشور آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: تحقیق و تفحص از عدم اجرای قانون ایمنی زیستی و واردات محصولات تراریخته در مجلس پایان یافته و مسئولان وقت در وزارت جهاد کشاورزی، محیط زیست و شورای ایمنی زیستی مقصر و محکوم شدند و پرونده این موضوع به قوه قضائیه ارسال شده است.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولو‍ژی کشاورزی ایران گفت: دستور بازنگری در آیین نامه قانون ایمنی زیستی در کشور از سوی معاون اول رییس جمهوری صادر شده است و این بازنگری از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری انجمن های علمی انجام می شود.

پایان پیام/

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000