سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
ترقی:

اصولگرایان در انتخابات اخیر مامور به تکلیف بودند نه نتیجه/ رجز خوانی تبلیغاتی اصلاح طلبان با مصادره نام ناطق نوری

سرویس دیگر رسانه‌ها
جبهه پایداری یک آرمان در جریان اصولگرایی است/ تدوین برنامه های انتخاباتی اصولگرایان در کمیته های کاری/ مطالبه فعلی مردم بر طرف کردن مشکلات معیشیتی و اقتصادی داخل کشور است که به آن توجه خاصی نشده /جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین فصل الخطاب اصولگرایان هستند
شنبه 17 اسفند 1392 ساعت 11:08
اصولگرایان در انتخابات اخیر مامور به تکلیف بودند نه نتیجه/ رجز خوانی تبلیغاتی اصلاح طلبان با مصادره نام ناطق نوری جبهه پایداری یک آرمان در جریان اصولگرایی است/ تدوین برنامه های انتخاباتی اصولگرایان در کمیته های کاری/ مطالبه فعلی مردم بر طرف کردن مشکلات معیشیتی و اقتصادی داخل کشور است که به آن توجه خاصی نشده /جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین فصل الخطاب اصولگرایان هستند http://cdn.icana.ir/d/019/52233.jpg اصولگرایان,در,انتخابات,اخیر,مامور,به,تکلیف,بودند,نه,نتیجه/,رجز,خوانی,تبلیغاتی,اصلاح,طلبان,با,مصادره,نام,ناطق,نوری Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، به نقل از  جمهوریت حمید رضا ترقی عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کارنامه درون گروهی اصولگرایان را در انتخابات اخیر چگونه ارزیابی می کند، گفت: کارنامه درون گروهی اصولگرایان قابل نقد نیست و اگر نقدی وجود داشته باشد در درون اردوگاه بحث و بررسی می شود.

وی تصریح کرد: اما اگر عملکرد اصولگرایان را در انتخابات اخیر مورد ارزیابی و آسیب شناسی  قرار دهیم چند نکته قابل تامل است؛ دراین میان می توان اولین عامل را ضربه ی آقای احمدی نژاد به اصولگرایان دانست که با عملکردش دستاوردهای این جریان را ضایع و اختلافاتی بین اصولگرایان ایجاد کرد که منجر به ضربه خوردن میزان اعتماد روحانیت به این جریان شد.

ترقی افزود: موضوع دوم فقدان مرکز ثقل در اصولگرایان بود که این مورد نیز در واقع تصمیم گیری منسجم و متمرکز درمیان اصولگرایان را دچار مشکل کرد؛ و در نهایت عامل سوم که تئوری اصلی اصولگرایان بود و به هیچ عنوان مورد نقد نیست، تمرکز بر مشارکت گسترده مردم بود که با تکثر کاندیداهای اصولگرایان این تئوری به نتیجه خوب و ارزنده ای رسید.

این نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به تبع اصولگرایان به این نتیجه رسیده بودند که تکثر کاندیداها و نامزدها یک عامل افزایش و گسترده تر شدن مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم می باشد ومتمرکز کردن این نامزدها و رفع تکثر به مشارکت مردم آسیب می زند، لذا اصولگرایان تکثر کاندیداها را به جای تمرکز بر گزینه ای واحد انتخاب کردند، تا مشارکت گسترده را در کشور حفظ نمایند.

اصولگرایان در انتخابات اخیر مامور به تکلیف بودند نه نتیجه

عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی در واکنش به اظهارنظرهایی که در خصوص انشقاق درون گروهی اصولگرایان  بیان می شود، گفت: بعضی ها راجع به وجود اختلاف نظر اصولگرایان در انتخابات اخیر مطالبی را ارائه می کنند که به نظر ما تکثر آرای اصولگرایان، محل اعرابی از اختلاف نداشت، چرا که این شیوه و تئوری، تنوع و سلایق همه گروه ها و طیف های مردمی را مد نظر داشت.

وی با حذف سعید جلیلی از کاندیداهای جریان اصولگرایی در انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: نامزدهای اصولگرایان  قصد داشتند یک حرکت اعتدالی را در کشور دنبال نمایند؛ یعنی نه رفتار افراطی اصلاح طلبان در سال 88 را قبول داشتند و نه رفتار افراطی آقای احمدی نژاد را، بلکه معتقد بودند باید یک حرکت و رفتار معتدلی را در کشور کلید زنند که همه نیروهای معتقد به انقلاب در این عرصه مورد استفاده قرار بگیرند و از انرژی و توانمندی همگان استفاده شود.

ترقی ادامه داد: در این زمینه ذکر این نکته خالی از لطف نیست که دیدگاه های آقای ولایتی که نامزد اصلی اصولگرایان بود، مشابهت های زیادی به دیدگاه های آقای روحانی داشت، ولی چون اصولگرایان دیرهنگام  گفتمان اعتدال را در جریان های سیاسی دنبال کردند، آقای روحانی به پیروزی رسید.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) در خصوص جریان های سیاسی همیشه ابراز می کردند که باید مامور به تکلیف شد نه نتیجه، گفت: اصولگرایان در انتخابات اخیر مامور به تکلیف بودند و نه مامور به نتیجه و این ماموریت یعنی مشارکت گسترده مردم و ارائه ویژگی های یک عنصر شایسته مکانیزم اصلی این جریان بود، حتی اگر پیروز نشوند.

تدوین برنامه های انتخاباتی اصولگرایان در کمیته های کاری

عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر انسجام جریان اصولگرایی، از برنامه های انتخاباتی آتی اصولگرایان خبر داد و اعلام کرد: در حال حاضر شاخص ها و مکانیزم انتخاب چهره ای واحد که تمام سلایق اصولگرایان را پاسخگو و مورد تایید مردم باشد در حال پیاده سازی است و این موضوع در همه تشکل ها و طیف های اصولگرایی  دنبال می شود.

ترقی افزود: اصولگرایان همچنین در مرحله آسیب شناسی انتخابات قبل، درحال تدوین راهکارهای انسجام اصولگرایان هستند؛ در واقع مکانیزم های اتفاق نظر و راهکارهای جدید برای انسجام دراین اردوگاه مورد مطالعه واقع شده و همچنین نقطه نظرات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و روحانیت مبارزدر این زمینه گرفته شده است.

 عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: در خصوص برنامه های انتخابات آتی اصولگرایان، هر زمان که  کمیته های کاری به برنامه جامعی رسیدند، اطلاع رسانی عمومی می شود و نتایج سال آتی عملیاتی خواهد شد.

آرایش 5 ضلعی فضای سیاسی کشور در انتخابات آتی/ قابلیت جذب معتدلین اصولگرا واصلاح طلب از سوی دولت در انتخابات آتی


وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فضای سیاسی کشور در انتخابات آتی بین چه گروه هایی تقسیم می شود، اذعان کرد: در رقابت انتخابات آتی، علاوه بر 3 جریان محوری اعتدال، اصولگرا و اصلاح طلب، به تبع ورود طیف تندروی اصلاح طلبان و همچنین طیف متعصب اصولگرایان را به طورمستقل خواهیم داشت یعنی در کنار حضور سه جریان  فعلی که در عرصه سیاسی کشور پر رنگ هستند، این دو طیف نیز وارد عرصه انتخابات خواهند شد که در کل 5 جریان فوق آرایش سیاسی انتخابات آتی را شکل خواهند داد.

وی تاکید کرد: اگر دولت در حل مسائل مشیعیتی مردم و غلبه بر مشکلات سیاست خارجی موفق عمل کند دراین آرایش دگرگونی اساسی بوجود می آید، چرا که جریان اعتدال قابلیت این را دارد که خیلی از معتدلین دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا را به سمت خود جلب و جذب نماید؛ اما اگر در عرصه داخلی و خارجی کارنامه موفقی از خود ارائه ندهد و وعده های خود را عملی نسازد، با آرایش سیاسی 5 ضلعی اصولگرایان، اصلاح طلبان، اعتدالیون، تندروهای اصلاح طلب و متعصبین اصولگرا مواجه خواهیم شد.

روحانی اصلاح طلب نیست/ اعتدال یک گفتمان است تا یک جریان


ترقی با تاکید بر اینکه آقای روحانی چهره ای اصلاح طلب نیست، در خصوص گمانه زنی های شکل گیری جریان سوم گفت: اعتدال هنوز تبدیل به جریان  و تشکل نشده است، چرا که نه پشتوانه سیاسی دارد و نه شناسنامه شناخته شده ای؛ اعتدال یک گفتمان است و یک میل در بسترجامعه به این گفتمان وجود دارد؛ اما زمان زیادی باید صرف شود تا این میل به سمت و سوی جریان سازی رود.

وی تصریح کرد: جریان هایی که در کشور ساخته شده اند، ظرف مدت 30 سال شکل گرفته اند نه اینکه ظرف یک سال ساخته شوند. جریان سوم از زمان حزب جمهوری اسلامی مطرح بوده است. از ابتدای انقلاب تلاش داشته تا خود را در کشور جا بیاندازد، اما هیچ گاه در معادلات سیاسی کشور نقش موثری بازی نکرده است، لذا نمی توان اعتدال را جریانی سیاسی دانست. اعتدال گفتمانی است که هنوز به طور کامل در حوزه های مشخص تعریف نشده است و شفاف نیست.

ترقی افزود: اینکه اعتدال با سکانداری دولت فعلی، کشور را را به چه سمت و سویی می برد ، هنوز مشخص نیست و دولت باید به این گفتمان جنبه عملیاتی و برنامه ای دهد.

ثبات سیاسی در کشور با شکل گیری جریان سوم

وی با بیان اینکه تئوری پردازی گفتمان اعتدال برای دولت به دلیل حجم سنگین کاری بعید به نظر می رسد، اظهار داشت: گفتمان اعتدال شروع خوب و زیر ساخت مناسبی دارد و اگر درست پی ریزی شود جایگاه قدرتمندی در عرصه سیاسی کشور به دست می آورد. به دلیل اینکه در چند سال اخیر از افراط و تفریط در کشور آسیب دیده ایم و کشور هزینه های زیادی را متحمل شده است، چنانچه تئوری جریان اعتدال یا همان جریان سوم با کمک دولت فعلی پی ریزی شود، ثبات سیاسی و موفقیت های سیاسی خوبی در اداره کشور رقم می خورد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: همه باید به تعریف روشن اعتدال بدون غرض های درون گروهی و سیاسی کمک کنند، چرا که این گفتمان اولین بار است بدون پشتوانه تشکیلاتی به قدرت رسیده و قادر خواهد بود که این گفتمان را در کشور نهادینه نماید.

جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین تنها سران و فصل الخطاب اصولگرایان

ترقی با اشاره به جایگاه محمد رضا باهنر در جریان اصولگرایی با توجه به نشستن وی در مسند لیدر و چهره ی با نفوذ اصولگرایان _مرحوم عسگر اولادی_ گفت: باهنر در قالب جبهه پیروان  لیدری این جبهه را دارد و همچنین خود هیچگاه چنین ادعایی نداشته است؛ از سویی دیگر بحث لیدری جریان اصولگرایان متمرکز بر یک فرد نبوده است و لیدر توسط جمعی مورد پذیرش همگان انتخاب می شده است.

وی تصریح کرد: مرحوم عسگر اولادی محوری برای وحدت این جریان بودند و همچنین هیچگاه خود را لیدر این جریان معرفی نکردند. مجموعه اصولگرایان  در واقع جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین  را سران و فصل الخطاب خود تلقی می کنند.

جبهه پایداری یک آرمان در جریان اصولگرایی است

وی در خصوص سوالی مبنی بر اینکه جبهه پایداری در جریان اصولگرایی چه طور معنی می شود گفت: مبانی فکری جبهه پایداری از مبانی فقه سیاسی اسلامی گرفته شده و آنها معتقدین به حکومت اسلامی هستند و این موضوع مقداری با جمهوری اسلامی تفاوت دارد؛ لذا نگاه این جریان به مسائل اینگونه هدایت می شود که در فرایند انقلاب اسلامی بایستی به سمت یک حکومت اسلامی برویم.

ترقی افزود: جبهه پایداری یک آرمان در جریان اصولگرایی شناخته می شود، چرا که قرار دادن و یکی کردن تمام خواسته های مردم با اسلام یک کار عظیم فرهنگی می خواهد که بودجه دولت در این راه تنها 2 درصد است، لذا بعید است این آرمان به واقعیت برسد.

رجز خوانی تبلیغاتی اصلاح طلبان با مصادره نام ناطق نوری

وی همچنین در خصوص استفاده ابزاری جریان اصلاح طلب از نام ناطق نوری و همچنین روحانی که سعی دارند این دو چهره با نفوذ را در زمره اصلاح طلبان و حامیان این جریان بدانند گفت: ناطق نوری به عنوان چهره ای اصولگرا شناخته می شود و هیچگاه وی به سمت حمایت از تشکلی خاص نرفته است. و همچنین در حال حاضر، حضور و سخنرانی های گسترده ناطق نوری در محافل و برنامه های اصولگرایی، چهره اصولگرایی وی را بیش از گذشته روشن ساخته است؛ وی درمسائل انتخاباتی هیچگاه به نفع هیچ جریانی عمل نکرده است چرا که وی شخصیت مستقلی دارد.

ترقی تاکید کرد: مصادره نام و اعلام حمایت ناطق نوری از اصلاح طلبان، تنها  رجز خوانی تبلیغاتی این جریان برای فاصله انداختن ظاهری میان ناطق نوری و جریان اصولگرایی قلمداد می شود.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همچنین در خصوص حمایت ناطق نوری از روحانی در رقابت های انتخاباتی آتی اظهار داشت: ناطق نوری هیچگاه پشت سر روحانی حرکت نخواهد کرد، چرا که شان وی در این مقوله ها تعریف نمی شود، اما اینکه وی به شکل گیری جریان اعتدال اعتقاد داشته باشد، گمانه زنی درستی است، چرا که ناطق نوری به پی ریزی چنین جریانی در کشور که مسیر انقلاب و کشور را به سمت و سویی بدور از افراط و تفریط ببرد، معتقد است.

ضعف دولت در شناخت نیروها و تشکیل کابینه

ترقی در ارزیابی عملکرد 6 ماهه دولت گفت: دولت به دلیل فقدان تشکیلاتی منسجم در شناخت نیروها و تشکیل کابینه ضعیف عمل کرد، چرا که نهادینه کردن اعتدال در کابینه، استفاده از تمام نیروها و از همه جریان های سیاسی معنی می دهد.

وی تصریح کرد: دولت یازدهم درموقعیتی مدیریت کشور را به دست گرفت که تحریم ها به اوج خود رسیده بود و آثار تحریم ها کاملا مشهود شده بود، لذا تسلط پیدا کردن بر این امور نیاز به زمان دارد و باید شرایط را در تحلیل عملکرد دولت در نظر بگیریم و به دولت برای مدیریت سیاسی داخلی و خارجی فرصت دهیم.

معاون بین الملل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: دولت با بکاربستن استراتژی ای که تنها اختصاص به حل منازعه هسته ای کشور دارد، بسیاری از مشکلات داخلی مردم را نادیده گرفته است و علنا 80 درصد برنامه های خود را بر سیاست خارجی کشور معطوف کرده و تنها 20 درصد با مشکلات اقتصادی مردم روبه رو شده است؛ این ضعف بزرگی برای دولت محسوب می شود. کارهای پر زحمت دولت در این حیطه قابل تقدیر است اما مطالبه فعلی مردم بر طرف کردن مشکلات معیشیتی و اقتصادی داخل کشور است که به آن توجه خاصی نشده است.

گفت و گو از نازنین سادات معینی

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000