هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مصباحی مقدم:

دیدگاه آفریقای جنوبی همگرایی سیاسی و اقتصادی بیشتر با ایران است

سرویس سیاسی
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو در بازگشت از سفر آفریقایی هیأت پارلمانی ایران، گفت: دیدگاه مقامات آفریقای جنوبی در دیدار با هیأت ایرانی، همگرایی بیشتر در مناسبات سیاسی بود.
یکشنبه 18 اسفند 1392 ساعت 11:06
دیدگاه آفریقای جنوبی همگرایی سیاسی و اقتصادی بیشتر با ایران است رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو در بازگشت از سفر آفریقایی هیأت پارلمانی ایران، گفت: دیدگاه مقامات آفریقای جنوبی در دیدار با هیأت ایرانی، همگرایی بیشتر در مناسبات سیاسی بود. http://cdn.icana.ir/d/019/63170.jpg دیدگاه,آفریقای,جنوبی,همگرایی,سیاسی,و,اقتصادی,بیشتر,با,ایران,است Icana

غلامرضا مصباحی مقدم در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه آفریقای جنوبی یکی از کشورهای محوری در آفریقا به خصوص در منطقه نیمه جنوبی این قاره است، گفت: با توجه به سوابق مبارزاتی مردم این کشور با تبعیض نژادی که طی دهه‌های متمادی اتفاق افتاد، کشوری انقلابی نیز محسوب می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود شخصیتی همچون نلسون ماندلا که 27 سال زندان را در راستای مبارزه با تبعیض نژادی تحمل کرد و بعد ها نیز رهبر محبوب این کشور شد، افزود: ملت آفریقای جنوبی در مجموع مورد علاقه مردم ایران بوده و است و مناسبات میان دو کشور هم پس از آزادی ماندلا و از بین رفتن رژیم آپارتاید شکل گرفت.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دیدگاه مقامات آفریقای جنوبی نسبت به ایران، همگرایی بیشتر و علاقه مندی به افزایش روابط است، تصریح کرد: طبعا مقامات این کشور در شرایطی نیستند که بتوانند به راحتی با ما ارتباط برقرار کنند؛ اما به طور کلی علاقه مندی خود را در زمینه گسترش روابط اقتصادی و سیاسی و به خصوص واردات نفت از ایران نشان دادند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه استفاده رئیس جمهور و رئیس مجلس آفریقای جنوبی از واژه "استکبار جهانی" جالب توجه بود، گفت: تأکید مقامات آفریقای جنوبی بر این بود که خصوصا با توجه به شرایط جدیدی که برای ایران به وجود آمده و زمینه برای گسترش روابط فراهم شده است، نیازهای اقتصادی آفریقای جنوبی در صدر توجهات مقامات ایرانی قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به سفر هیأت پارلمانی ایران به کشور کوچک و فقیر آفریقایی کنگو، افزود: زمینه بستر کار در این کشور مهیاست؛ چرا که کشورهای آفریقایی آسیب دیده از استعمار اروپایی ها، نیازمند سرمایه گذاری ایرانیان در این کشورها هستند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و کنگو با بیان اینکه متأسفانه زبان و فرهنگ مردم کنگو به شدت تحت تأثیر کشور مسلط (فرانسه) است، تأکید کرد: بسترهای سرمایه گذاری ایرانی در آفریقا به خصوص در زمینه های انتقال دانش فنی و مهندسی، فراهم است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000