هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
جلیلی:

افزایش سود بانکی موجب افزایش تورم و فشار به بخش تولید می‌شود

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزایش سود بانکی را موجب افزایش تورم و فشار به بخش تولید دانست و گفت که بهتر است دولت برای جبران اثرات نامطلوب این تصمیم تسهیلات با سود ارزان قیمت به بخش تولید ارائه کند.
دوشنبه 19 اسفند 1392 ساعت 10:40
افزایش سود بانکی موجب افزایش تورم و فشار به بخش تولید می‌شود عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزایش سود بانکی را موجب افزایش تورم و فشار به بخش تولید دانست و گفت که بهتر است دولت برای جبران اثرات نامطلوب این تصمیم تسهیلات با سود ارزان قیمت به بخش تولید ارائه کند. http://cdn.icana.ir/d/019/57101.jpg افزایش,سود,بانکی,موجب,افزایش,تورم,و,فشار,به,بخش,تولید,می‌شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛اسماعیل جلیلی،اظهار کرد: دولت به اعتبار مصوبه دو سال پیش شورای پول و اعتبار که افزایش سود بانکی را تجویز کرده بود اما این مصوبه تا به حال اجرایی نشده بود، افزایش سود بانکی را به بانک‌ها با هدف مدیریت کردن نقدینگی ابلاغ کرده است که در این صورت هزینه تامین منابع مالی برای بخش تولید افزایش می‌یابد و می‌تواند منجر به افزایش تورم شود.

وی افزود: افزایش قیمت نهاده‌های تولید مثل هزینه تامین پول قیمت تمام شده تولید و کالا را افزایش می‌دهد و در نتیجه اثر زیان‌بار خود را در آن بخش بر بازار خواهد گذاشت مگر اینکه دولت اراده کند که به بخش‌های تولیدی تسهیلات با یارانه سود بدهد که این اثر زیان‌بار را جبران کند در غیر این صورت این اقدام می‌تواند اثر منفی بر تولید و اقتصاد داشته باشد و نهایتا بانک‌ها برای تامین بازپرداخت ناشی از سود سپرده‌هایی که دارند به فعالیت‌های سفته‌بازی و فعالیت‌های غیرمعمولی که انجام آن توسط بانک‌ها موجب نگرانی است دامن بزنند.
 
نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس ادامه داد: اگر دولت این تصمیم را با پرداخت یارانه سود بانکی و تسهیلات با سود ارزان قیمت اصلاح کند اثرات منفی آن جبران می‌شود.
 
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش سود بانکی تا به حال اجرایی نشده، خاطرنشان کرد:‌ دولت تا حالا معتقد بود با افزایش سود بانکی تورم تشدید خواهد شد و از آنجایی که به بخش تولید آنچنان که باید توجه نمی‌شد عملا عدم اجرای این مصوبه به تثبیت قیمت‌ها کمک کرده بود اما الان دولت با این هدف که نقدینگی را جمع‌آوری کند اقدام به این کار کرده که اگر این تصمیم را با ارائه یارانه تسهیلات بانکی جبران نکند اثر نامطلوبی خواهد گذاشت.
 
جلیلی تاکید کرد: پسندیده نیست در سالی که قرار است مولفه‌های اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود فشار به بخش تولید افزایش یابد.
 
وی افزایش سود بانکی را موجب افزایش تورم سال آینده عنوان و خاطرنشان کرد: ممکن است نگاه دولت این باشد که 10 هزار میلیارد تومانی که از محل هدفمندی به دست می‌آورد برای تسهیلات یارانه به بخش تولید در نظر بگیرد که این افزایش را جبران کند و عملا این کار خنثی کردن اثر کمکی است که قرار است دولت از محل یارانه‌ها به بخش تولید صورت دهد. یعنی شاید نگاه دولت این باشد که با افزایش سود بانکی اثر کمک 10 هزار میلیاردی به بخش تولید را هم خنثی کند./
پایان پیام
 
پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000