هدر اصلی
1386/06/28 14:03:00
سرویس سیاسی
در واکنش به اقدام آمریکا در ایجاد پایگاه نظامی در مرز ایران و عراق

رئیس مجلس: آمریکایی ها بدنبال فراکنی شکست هایشان هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:آمریکایی ها برای حفظ آبروی نداشته خودشان بدنبال بهانه هستند و با بهانه قرار دادن ایران سعی دارند دلایل شکستشان را به گردن ایران بیندازند.

 غلامعلی حدادعادل در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری خانه ملت مبنی بر اینکه تحلیل شما از احداث پایگاه نظامی از سوی آمریکا در مرز ایران و عراق و حضور 350 نیروی نظامی انگلیسی به بهانه کنترل سلاح و نیروی نظامی از سوی ایران به داخل عراق در این منطقه چیست؟اظهار داشت: به هر اندازه ناکامی آمریکایی ها در لشکرکشی به عراق بیشتر آشکار می شود دامنه اعتراضات در داخل آمریکا نیز افزایش می یابد که در این خصوص می توانیم به تجمع یکصد هزار نفری مردم آمریکایی طی روزهای اخیر اشاره کنیم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت وی افزود: از سوی دیگر شاهد اعتراضات افکار عمومی در سطح بین المللی در ارتباط با این اقدام جنایتکارانه دولتمردان آمریکایی هستیم.

حدادعادل تصریح کرد: آمریکایی ها برای حفظ آبروی نداشته خودشان بدنبال بهانه هستند و با بهانه قرار دادن ایران سعی دارند دلایل شکستشان را به گردن ایران بیندازند.

وی افزود: اینکه گفته شده که می خواهند مانع خروج نیروی نظامی یا استفاده از سلاح از سوی ایران شوند فقط برای بازی با افکار عمومی و کاهش مخالفت هایی است که با آن مواجه هستند.

تدوین لایحه 44 نمونه ممتاز تعامل مجلس و دولت

حدادعادل در ابتدای مصاحبه با اشاره به لایحه اصل 44 قانون اساسی و بررسی آن در صحن علنی مجلس گفت: قرار گرفتن لایحه اجرای اصل 44 در دستور کار مجلس که از مدت ها پیش همه منتظر آن بودند یکی از اقدامات مهم دولت و مجلس است.

وی افزود: سیاست های اصل 44 و بدنبال آن این قانون در اقتصاد کشور سرنوشت ساز است و تعبیر انقلاب اقتصادی شایسته آنست.

حدادعادل خاطرنشان کرد: بسیاری از مناقشات و اختلاف نظرها با تصویب این لایحه به پایان خواهد رسید و فضای تازه ای در عرصه اقتصادی ایجاد خواهد شد.

رئیس مجلس تاکید کرد: این لایحه پاسخ شایسته ای است که دولت و مجلس به خواست مقام معظم رهبری دادند.

وی افزود: تاکید رهبری این بود که فاصله سیاست ها و اجرای اصل 44 هر چه سریع تر پر شود و مجلس و دولت هم تمام تلاششان را برای پر کردن این خلا به کار گرفتند.

حدادعادل خاطرنشان کرد: لایحه اصل 44 دستاورد همکاری مجلس و دولت است و این لایحه نمونه ممتازی از تعامل دولت و مجلس در یک مورد فراگیر و تعیین کننده محسوب می شود که آثار مثبت همکاری در محتوا و انسجام درونی و زمینه برای تسریع در تصویب را نشان می دهد.

وی با اشاره به نقش مجلس در تصویب و بررسی این لایحه گفت: مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه ای با کار دقیق و کارشناسی اهتمام ویژه ای برای این لایحه به خرج داد.

رئیس مجلس گفت: امیدواریم با عزم جدی مجلس و دولت نگاه تازه ای نسبت به کارآفرینی ایجاد شود و از حضور مردم در فعالیت های اقتصادی استقبال شود.

وی تاکید کرد: برای دستیابی به موفقیت کامل در اجرای این لایحه باید نگرش جدیدی در مورد فعالیت های اقتصادی در کشور بوجود آید و قطعا رسانه ها در ابعاد فضای فرهنگی جدید می توانند سهیم باشیند و وظیفه هم دارند که در این راستا گام بردارند.

بر تامین اهداف اصلی سهمیه بندی بنزین تاکید دارم

خبرنگاری از حدادعادل در خصوص انتقاداتی که به روند اجرای سهمیه بندی بنزین مطرح می شود سوال کرد و افزود: بنظر می رسد دولت در اجرای این طرح موفق نبوده است ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ که وی در پاسخ گفت: کمیته سوخت با اعتقاد به اینکه اختصاص 100 لیتر بنزین در کاهش دغدغه مردم در سفرهای تابستانی موثر باشد سهمیه بنزین سفر را به مردم اختصاص داد.

وی افزود: تاکید دارم بنحوی عمل شود که مردم نتوانند آینده را پیش بینی کنند به این معنا که همیشه این احتمال وجود داشته باشد که تخصیص سهمیه های دیگری در راه است.

وی افزود: اگر چنین تصوری شود مدیریت مصرف سوخت امکان ندارد صرفه جویی مستلزم آن است که مردم بدانند چقدر سهمیه دارند و بر مبنای آن برنامه ریزی کنند. لذا امیدوارم بعد از این شاهد اینگونه نوسانات نباشیم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: البته در کنار تاکید همیشگی برای تداوم بحث سهمیه بندی مشکلاتی هم که وجود دارد با بررسی کارشناسانه باید حل شود قطعا مواردی هست که نیاز به بررسی و تصمیم گیری دارد که دولت با واگذاری اختیارات به استانداری ها سعی کرده این مساله را حل کند.

وی اظهار داشت: به ادامه روند سهمیه بندی با خوشبینی نگاه می کنم و بر این باورم که اهداف اصلی سهمیه بندی که همان صرفه جویی و ذخیره سوخت می باشد باید تامین شود.

چتر باز برای همه اصولگرایان

خبرنگاری از حدادعادل پرسید؟ علی اکبر ناطق نوری گفته در انتخابات پیش رو، اصولگرایان باید از سیاست چتر باز استفاده کنند ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ که وی در پاسخ گفت: این گفته حرف درستی است و بنده نیز تاکید دارم گروه یازده نفره ای که در مرکز کشور برای ایجاد اتحاد و ائتلاف در بین اصولگرایان تشکیل شده نباید به سه گروه «جبهه پیروان خط امام (ره) و رهبری» ، «آبادگران» و «رایحه خوش خدمت» تعلق داشته باشد این تشکل به همه اصولگرایان تعلق دارد و لازمست از همه گروه های اصولگرا در آن نماینده حضور داشته باشد.

توافق دولت و مجلس بر به سرانجام رسیدن لایحه خدمات کشوری

وی در پاسخ به بخش دوم سوال این خبرنگار در خصوص سرانجام لایحه خدمات کشوری هم گفت: رایزنی ما با دولت دراین خصوص به نتیجه رسیده و کمیسیون مشترک رسیدگی به این لایحه در آخرین بررسی خودش با پیشنهاد دولت موافقت کرده است و ما می توانیم مجددا این لایحه را به شورای نگهبان ارسال کنیم.

حدادعادل ابراز امیدواری کرد که در این مرحله این مصوبه به تصویب شورای نگهبان برسد و طبیعی است که در غیر اینصورت راهی به جز ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت باقی نمی ماند.

اظهارات وزیر خارجه فرانسه نشان از این دارد که از گذشته درس نگرفته اند

خبرنگار دیگری در مورد اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه مبنی بر بررسی گزینه نظامی در مورد ایران سوال کرد که رئیس مجلس در پاسخ گفت: اظهارنظری که از سوی کوشنر وزیر خارجه جدید فرانسه نقل شده هم تعجب آور بود و هم باعث بروز مخالفت ها و واکنش های گسترده ای شد.

وی افزود: این واکنش ها از پارلمان فرانسه شروع شد و در اروپا و سایر نقاط جهان محکوم شد در ایران نیز همه این اظهار نظر سخیف را محکوم کردند.

حدادعادل خاطرنشان کرد: همین واکنش ها باعث پس گرفتن این گفته و تصحیح آن شد.

وی افزود: ما تصور می کنیم مردم فرانسه راضی به این نخواهند شد که دولت فرانسه دنباله رو انگلیسی ها شود و این روش وزیر امور خارجه فرانسه حکایت از این دارد که فرانسه می خواهد همان راهی را طی کند که انگلیسی ها کورکورانه آن را دنبال کردند.

وی ادامه داد: فرانسوی ها به جای اینکه ضعف دیپلماتیک خود را در خاورمیانه جبران کنند به طبل جنگ علیه ایران می کویند فرانسه در جنگ هشت ساله عراق علیه ایران با تمام نیرو از صدام حمایت کرد.

رئیس مجلس گفت: این اظهارنظر نشان می دهد دولتمردان فرانسوی نه ایران را می شناسند و نه از گذشته اشان درس گرفته اند.

از قطعنامه جدید استقبال نمی کنیم

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید علی رغم توافقات خوبی که بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای ایجاد شده اخباری مبنی بر تهیه پیش نویس قطعنامه جدید علیه پرونده هسته ای ایران شنیده می شود ارزیابی شما دراین خصوص چیست؟ گفت: در مصاحبه هایی که داشته ام بارها اعلام کرده ام سیاست ما همکاری با آژانس انرژی هسته ای در چارچوب مقررات بین المللی است که خوشبختانه پیگیری این سیاست نتایج مثبتی را هم بدنبال داشته و فضای آژانس را تحت تاثیر قرار داد و باعث شد البرادعی گزارش بهتری به شورای حکام بدهد.

وی افزود: با اقداماتی که از سوی ایران صورت گرفته و با مذاکراتی که بین طرفین انجام شده بنظر می رسد افق مساله هسته ای روشن باشد.

حدادعادل تصریح کرد: آنچه تعجب آور است برخی مخالفت ها برای حل مساله هسته ای بین ایران و آژانس بین المللی است.

وی افزود: این نشان می دهد برخی کشورهای اروپایی تمایل به حل مساله هسته ای ایران ندارند و این وضعیت در حالیست که خودشان پیشنهاد حل مشکل را از طریق مذاکره داده بودند.

وی تاکید کرد: از تصویب قطعنامه جدید استقبال نمی کنیم و اقدامات لازم را برای اینکه پرونده هسته ای ایران در آژانس حل شود را انجام می دهیم.

حدادعادل خاطرنشان کرد: اگر بخواهند پرونده هسته ای و حقوق ما را مخدوش کنند ایستادگی می کنیم و تسلیم زور و فشار نخواهیم شد.

وی افزود: رفتار ما قانونی بوده و با حسن نیت حجت خود را بر جهانیان تمام کردیم و در این راستا دلیلی نمی بینیم که عده ای از بازشدن گره جلوگیری کنند.

نباید از شیطنت آمریکایی ها غافل بود

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر انتشار اخباری در مورد اینکه تعدادی از اصلاح طلبان با جان کری سناتور دموکرات آمریکایی ملاقات کرده و از وی برای ناکامی دولت در ایران درخواست کمک کرده اند گفت: ملت ما پناه بردن به آمریکایی ها را محکوم می کنند و همه گروه های سیاسی می دانند که این تقاضای پشتیبانی از بیگانه بخصوص آمریکا به منزله ناکامی یک جریان سیاسی در داخل کشور است و بنظر می رسد که نه اصلاح طلبان و نه اصولگرایان از این خبر خوشحال نخواهند شد.

وی افزود: البته شیطنت آمریکایی ها را در این زمینه نباید از نظر دور داشت.

دفاع از عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی

خبرنگاری طی سوالی از رئیس مجلس از نحوه اطلاع رسانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی انتقاد کرد که وی در پاسخ گفت: بهتر است این سوال را از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بپرسید.

وی افزود: در پایان هر جلسه شورا دبیر شورا مصاحبه مطبوعاتی دارد و مصوبات را به اطلاع مردم می رساند.

حدادعادل خاطرنشان کرد: علت اینکه شما امواج خبری پی در پی دریافت نمی کنید اینست که شورا با توصیه مقام معظم رهبری از حیطه اجرا فاصله گرفته و به سوی سیاست گذاری سوق یافته است.

وی افزود: از جمله مصوبات این شورا موافقت با پیشنهاد وزرای بهداشت و درمان و علوم در مورد جابجایی و تغییر روسای دانشگاه هاست. اصلاح نظام نامه کرسی های نظریه پردازی دانشجویان خارجی مقیم ایران و ایجاد یک شورای راهبردی برای خدمات دهی به این دانشجویان و ایجاد بنیاد نخبگان از جمله دستاوردهای مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی در کشور است.

لایحه اصل 44 در صورت نیاز اصلاح خواهد شد

حدادعادل در پاسخ به این سوال که آیا تمهیداتی برای رفع نواقص لایحه اصل 44 اندیشیده شده است یا خیر؟ گفت: تلاش شده است که این لایحه تا آنجا که ممکن است جامع و بی نقص باشد ولی اگر در آینده معلوم شود که نقصی وجود دارد همانند هر قانون دیگری اصلاح خواهد شد.

وی افزود: اینطور نیست که ما در حال حاضر با علم به نقص این لایحه بخواهیم قانونی را تصویب کنیم. وقتی لایحه ای از کمیسیون به صحن می آید، دامنه تغییرات در صحن محدود می شود اما در چارچوب امکانات آیین نامه تا پایان بررسی این لایحه هر نوع عیب و نقص را رفع خواهیم کرد و اگر در عمل بعدا نیاز به تغییر بود آن را اصلاح خواهیم کرد.

قدردانی رئیس مجلس از رئیس جمهور برای ارائه گزارش عملکرد برنامه چهارم

رئیس مجلس در خصوص گزارش عملکرد برنامه چهارم که از سوی رئیس جمهور ارائه شده تصریح کرد: ما باید از رئیس جمهور تشکر کنیم که بعد از مدت ها به مجلس تشریف آوردند و گزارش سال 84 را تقدیم کردند.

وی ادامه داد: بنده احتمال می دهم همانطور که گزارش سال 84 دیروز تقدیم مجلس شد، گزارش سال 85 نیز مقارن با تقدیم بودجه به مجلس عرضه خواهد شد و ضرورتی نمی بینم پیشاپیش اظهار نگرانی کنیم و انتقاد را جلوتر از وعده داده شده آغاز کنیم.

حدادعادل خاطرنشان کرد: این بحث که بعضی از نمایندگان نسبت به بخش هایی از این گزارش حرف هایی دارند طبیعی است. ما همیشه در مجلس شاهد اختلاف نظر بوده ایم.

رئیس مجلس متذکر شد: اگر انتقادات کارشناسانه باشد انشاالله گوش شنوایی هم هست و اگر برای مقاصد سیاسی باشد ملت این نوع اظهارات را تشخیص می دهد.

اصل 44 بودن حوزه درمان و آموزش

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حوزه فرهنگ مشمول اصل 44 می شود یا خیر؟ گفت: امروز بحثی در مجلس بود که بعضی از نمایندگان خواهان مستثنی شدن حوزه سلامت و آموزش از لایحه اصل 44 بودند. مسئولان کمیسیون معتقد بودند فعالیت اقتصادی شامل حوزه درمان و آموزش نمی شود، بنده نیز معتقدم که بهتر است این موارد تصریح شود و اگر قرار است که حوزه های دیگری نیز از این اصل مستثنی گردند همه یکجا مطرح شوند. اگر در حوزه فرهنگ یا سایر امور ابهاماتی باشد احتمالا تا پایان بررسی در صحن رفع ابهام خواهند شد.

اصل تحول در شکل بودجه ضروری است

رئیس مجلس در خصوص چارچوب پیشنهادی لایحه بودجه 87 اظهار داشت: در اینکه شکل ارائه بودجه سال های پیش قابل انتقاد بود، شکی نیست و همه ما شاهد بودیم که در مجلس از چند هزار پیشنهاد نمایندگان تنها چند ده پیشنهاد به تصویب می رسید و این حکایت از آن دارد که یک جای کار ایراد دارد. بنابراین اصل تحول در شکل لایحه بودجه امری ضروری است.

وی ادامه داد: اما اینکه این تحول چگونه باید باشد، مجلس و دولت هنوز به تصمیم نهایی نرسیده اند اما ما تلاش می کنیم چارچوب جدید لایحه بودجه را از رهگذر همکاری مجلس و دولت تعیین کنیم.

حدادعادل با بیان اینکه ما مایلیم با دولت در شکل جدید لایحه بودجه همکاری بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: قرار است در یک جلسه ای با رئیس جمهور دیدگاه های خودمان را در مورد بودجه منتقل کنیم و امیدوارم سازوکاری تعیین شود که این موضوع هم مبدل به یکی از عرصه های همکاری مجلس و دولت گردد.

مجلس نظر خود را در مورد کاهش ساعات کار را به دولت ابلاغ کرده است

رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که آیا شما کاهش ساعت کار ادارات را خلاف قانون می دانید یا خیر؟ متذکر شد: مجلس مطابقت یا عدم مطابقت این مصوبه با قانون را بررسی کرده است و من نظر مجلس را به دولت ابلاغ کرده ام.

با اصل موضوع انحلال شورای عالی مخالف نیستم

حدادعادل در پاسخ به خبرنگاری که پرسید آیا این خبر که شما در نامه ای به مقام معظم رهبری از انحلال شورای عالی انتقاد کرده اید صحت دارد یا خیر؟ گفت: این موضوع صحت دارد و بنده نگرانی خود را به عنوان رئیس مجلس از ادغام شوراها اعلام کردم.

وی افزود: این نگرانی از دو جهت است، یکی مغایرت های قانونی و دیگری نگرانی از باب وظایفی که این شوراها برعهده داشتند. مقام معظم رهبری نیز از دولت و مجلس خواسته اند که با همکاری و همفکری، دیدگاه های کارشناسانه خود را با هم در میان بگذارند و سعی کنند به یک راه حل مرضی الطرفین برسند.

رئیس مجلس یاآور شد: من دغدغه رئیس جمهور را در کثرت شوراهایی که مسئولیت آنها با رئیس جمهور است درک می کنم و معتقدم کثرت شوراها باعث اتلاف وقت رئیس جمهور و به تاخیر انداختن تصمیم گیری ها می شود. بنده با اصل موضوع مخالف نیستم ولی در شیوه ادغام و اینکه تکلیف بعضی شوراها در آینده چه خواهد شد محتاج رایزنی های بیشتری هستیم.

آمریکا اجازه نمی دهد آژانس به وظیفه خودش بپردازد

حدادعادل در خصوص اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا که گزارش اخیر آژانس را یک کار سیاسی خوانده بود، گفت: ما هم این سخنان را حرف های سیاسی می دانیم. همه اعتراض ما تاکنون این بوده که چرا آمریکا اجازه نمی دهد آژانس به وظیفه خودش بپردازد. اظهارنظر وزیر خارجه آمریکا این است که ما تسلیم نتایج حاصل از یک دستگاه حقوقی بین المللی نیستیم و می خواهیم مستقل از مجامع بین المللی خودمان برای جهان تعیین تکلیف کنیم. این همان روحیه سلطه گری است که ما همواره با آن مخالف بوده ایم.

رئیس مجلس در خصوص درخواست اروپا برای مذاکره با حسن روحانی تصریح کرد: ایشان عضو شورای عالی امنیت هستند و در مذاکرات خود همان سیاست های روشن و قطعی نظام در پرونده هسته ای را مطرح و از منافع و مصالح ملت ایران دفاع خواهند کرد.

اگر نماینده ای نیاز به کارت سوخت ندارد آن را پس دهد

وی در خصوص توزیع کارت سوخت ویژه برای نمایندگان متذکر شد: نمایندگان وظایفی برعهده دارند و براساس این وظایف باید به حوزه های انتخابیه شان سرکشی کنند. این درخواست تصمیمی نبود که ابتدائا از جانب هیات رئیسه گرفته شود بلکه از جانب خود نمایندگان بود.

حدادعادل خاطرنشان کرد: اگر نماینده ای معتقد است که نیاز به سرکشی به حوزه انتخابیه ندارد کارت خود را پس دهد و این دیگر مناظره نمی خواهد.

گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضاییه قرائت خواهد شد

رئیس مجلس در پاسخ به خبرنگاری که در مورد گزارش تحقیق و تفحص از قوه قضاییه از وی سوال کرد اظهار داشت: وقتی تحقیق و تفحص به تصویب مجلس می رسد بعد از طی مراحل قانونی در مجلس باید قرائت شود. بنده هم باید در این جهت تلاش کنم و این گزارش نیز انشاالله بعد از بررسی و تصویب حتما در صحن علنی قرائت خواهد شد. اما اگر قبل ازتایید نهایی گزارش مطلبی تحت این عنوان جایی عنوان شود ما آن را تایید نمی کنیم.

آرمانی بودن مفهوم چشم انداز

وی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید رئیس جمهور سند چشم انداز را آرمانی توصیف کردند در حالی که بسیاری از مسئولین معتقدند این سند اجرایی است، گفت: کلمه چشم انداز در بطن خود آرمانی بودن را دارد. چشم انداز یعنی دور دست و این همان معنای آرمانی بودن است و رئیس جمهور به این معنا تاکید داشتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet