شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/06/31 12:11:00
سرویس سیاسی

قنبری: موضع گیری های فرانسه علیه ایران در راستای کسب هویت برای سیاست خارجی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس موضع گیری های اخیر دولت فرانسه علیه ایران را در راستای کسب هویت برای سیاست خارجی و کسب پرستیژ در نظام بین الملل ارزیابی کرد.

داریوش قنبری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: با توجه به اینکه دولت فرانسه یک دولت تازه شکل گرفته است، به دنبال یافتن هویتی برای سیاست خارجی خود است حتی دولت های قبلی فرانسه نیز به شکلی سعی داشتند در مناقشات بین المللی نقش آفرینی کنند تا پرستیژ بین المللی این کشور محفوظ بماند.

وی افزود: فراسنه با چنین اقداماتی قصد دارد خود را به عنوان قدرتی که منافع جهانی دارد نشان دهد و در این رابطه خود را کشوری تعیین کننده در نظام بین المللی معرفی نماید.

نماینده ایلام با اشاره به نشست روز گذشته نمایندگان پنج کشور عضو دائم شورای امنیت تصریح کرد: هدف اصلی آمریکا و فرانسه و انگلیس این است که به هر شکلی قطعنامه سوم تحریم علیه ایران صادر شود و این در حالی است که با گزارش اخیر آقای البرادعی چنین انتظار می رفت که گشایشی در پرونده هسته ای ایران پیدا شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص احتمال اجماع برای صدور قطعنامه علیه ایران گفت: اگرچه روسیه و چین به دنبال راه های مسالمت آمیزتری هستند و واکنش آنها نسبت به گزارش البرادعی مثبت بود اما نمی توان روی حمایت این کشورها حساب کرد. چون تجربه ثابت کرده است که این دو کشور اولا میزان نفوذ و تاثیرشان در شورای امنیت نسبت به دیگر اعضا بسیار کمتر است و دوم اینکه وضعیت اقتصادی روسیه و چین حساسیت پذیری بالایی دارد لذا این دو کشور بیش از آنکه به دنبال نقش آفرینی در عرصه های سیاسی نظام بین الملل باشند به دنبال حل مسایل و معضلات اقتصادی خاص خودشان هستند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر روسیه و چین برای شکل گیری یک ایران هسته ای به عنوان قدرت در خاورمیانه تمایل چندانی ندارند و در این زمینه هم نوعی اشتراک نگاه استراتژیک بین روسیه و چین و آمریکا و متحدان اروپایی آن وجود دارد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet