سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
حکیمی:

آفت مگس و بی توجهی مسئولان 70 درصد زیتون گیلان را نابود کرد/شکل‌گیری انحصار در واردات

سرویس اقتصادی
نماینده مردم رودبار در مجلس با بیان اینکه آفت مگس طی سال گذشته 70 درصد از زیتون گیلان را نابود کرده است، گفت: وسعت فراگیری این آفت اکنون به زنجان، قزوین و گلستان هم رسیده و این روند رو به افزایش است.
دوشنبه 13 مرداد 1393 ساعت 10:29
آفت مگس و بی توجهی مسئولان 70 درصد زیتون گیلان را نابود کرد/شکل‌گیری انحصار در واردات نماینده مردم رودبار در مجلس با بیان اینکه آفت مگس طی سال گذشته 70 درصد از زیتون گیلان را نابود کرده است، گفت: وسعت فراگیری این آفت اکنون به زنجان، قزوین و گلستان هم رسیده و این روند رو به افزایش است. http://cdn.icana.ir/d/019/55707.jpg آفت,مگس,و,بی,توجهی,مسئولان,70,درصد,زیتون,گیلان,را,نابود,کرد/شکل‌گیری,انحصار,در,واردات Icana

عطااله حکیمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از عملکرد ضعیف مسئولین برای بهبود وضعیت زیتون ،گفت: شهرستان رودبار به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی بهترین مکان برای کشت زیتون است، هرچند طی 15 سال اخیر در برخی دیگر از استانها هم زیتون کشت می شود، اما در هیچکدام از این مناطق نمی توان زیتون با کیفیتی مانند رودبار را یافت.

 نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های فراوان ایران برای تولید زیتون با کیفیت بیان داشت: با این حال واردات زیتون به کشور، از اوایل دهه هشتاد آغاز شد که به دلیل عدم کنترل و قرنطینه قانونی، شاهد ورود آفات مگس زیتون همراه با محصولات وارداتی بودیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ،افزود: طول دوره تولید مثل این آفت، 21 روزه بوده و برای هربار تولید مثل، 450 عدد تخم می گذارد و جالب اینجاست که امکان تخم گذاری 2 آفت بر روی یک زیتون وجود ندارد و اینها بیانگر هوشمند بودن آفت مگس زیتون است.

وی ادامه داد: همچنین قدرت پرواز این آفت حداقل 2 کیلومتر بوده و جمیع این موارد باعث شده که شاهد رشد سریع این آفت در شهرستان رودبار باشیم.

حکیمی میزان تلفات زیتون گیلان بر اثر این آفت را طی سال گذشته 70 درصد اعلام کرد و افزود: وسعت فراگیری این آفت اکنون به زنجان، قزوین و گلستان هم رسیده و این روند رو به افزایش است، متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی هم اقدامی در راستای مهار این آفت انجام نداده، در حالی که رسیدگی به این موضوع ملی بوده و می طلبد که هرچه سریعتر به فکر یافتن راهکار بود.

نماینده مردم رودبار در مجلس در رابطه با مساله واردات زیتون نیز گفت: متاسفانه اکنون واردات زیتون برای افراد خاص آزاد است که این موضوع آسیب های جبران ناپذیری را به باغات زیتون ایران وارد خواهد کرد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000