هدر اصلی
1393/05/13 15:45:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
پاپی‌زاده:

پرداخت یارانه به شیر،سرمایه‌گذاری در بخش سلامت جامعه است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به افزایش قیمت شیر تاکید کرد که پرداخت یارانه به این محصول اساسی و پایین نگه داشتن قیمت آن در واقع سرمایه‌گذاری در بخش سلامت جامعه است.
پرداخت یارانه به شیر،سرمایه‌گذاری در بخش سلامت جامعه است عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به افزایش قیمت شیر تاکید کرد که پرداخت یارانه به این محصول اساسی و پایین نگه داشتن قیمت آن در واقع سرمایه‌گذاری در بخش سلامت جامعه است. https://cdn.icana.ir/d/019/59603.jpg پرداخت,یارانه,به,شیر،سرمایه‌گذاری,در,بخش,سلامت,جامعه,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایسنا؛عباس پاپی‌زاده گفت: هزینه پیشگیری در سلامت جامعه به مراتب بسیار کمتر از درمان است و در این بخش تامین کالری و مواد مورد نیاز جامعه بسیار موثر است و کمک می‌کند که هزینه‌های بخش بهداشت و درمان به شدت کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: شیر هم به عنوان غذای کامل در جوامع مختلف مورد تاکید قرار گرفته و معمولا دولت‌ها به پرداخت سوبسید به تولیدکننده یا مصرف‌کننده اقدام می‌کنند تا شیر با قیمت ارزان‌تر در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیرد و مصرف‌کننده قادر باشد این محصول را تهیه کند.
 
این نماینده مجلس با اشاره به روند افزایش قیمت شیر و تعیین عدد 1440 تومان برای هر کیلو شیر خام، گفت: متاسفانه گزارشاتی به ما می‌رسد که نشان می‌دهد که برخی از کارخانجات شیر را ارزان‌تر از دامدار می‌خرند. قدرت نگهداری شیر نیز بیش از 48 ساعت نیست و دامدار ناچار است شیر را به هر قیمتی که از او می‌خرند بفروشد.
پاپی‌زاده خاطرنشان کرد: در اینجا باید نظارتی صورت گیرد تا به دامدار جفا نشود و قیمتی که مصوب شده را به بهانه‌هایی مثل پایین بودن کیفیت یا درصد پایین چربی به دامدار نپردازند. در این صورت قاعدتا تولید ضرر خواهد کرد و ضرر تولیدکننده به معنی ضایع شدن تولید و راهی شدن دام‌های مولد به سمت کشتارگاه است. اگر این اتفاق بیفتد ظرف شش ماه تا یک سال دیگر با کاهش تولید مواجه می‌شویم که این یعنی کاهش شیر و افزایش قیمت در بازار پس باید تولیدکننده را مورد حمایت قرار دهیم.
 
وی با بیان اینکه عملا دولت در بحث حمایت یارانه‌ای از دامداران قوی عمل نکرده، گفت: دامداران ما حاضرند نهاده‌ها را کاملا آزاد بخرند، یارانه دریافت نکنند اما شیر را به قیمت آزاد بفروشند.
 
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره لزوم توجه به مصرف شیر در سطح جامعه نیز عنوان کرد: باید مشوق‌هایی را به تولیدکننده و مصرف‌کننده ارائه دهیم که یارانه می‌تواند راه‌حل مناسبی باشد در واقع این خود یک نوع سرمایه‌گذاری است یعنی به جای اینکه در درمان سرمایه‌گذاری کنیم در پیشگیری سرمایه‌گذاری کنیم.
 
پاپی‌زاده چشم‌انداز صنایع لبنی را چشم‌انداز قابل تاملی ارزیابی کرد و افزود: دامداران ما به شغل و تولیدشان علاقه‌مند هستند و راز اینکه توانستیم صنعت شیر را تا به حال حفظ کنیم اصرار تولیدکننده‌هاست وگرنه این کار سود چندانی ندارد. اگر آنها سرمایه‌شان را در بخش خدمات یا مسکن به کار ببرند، سود بیشتری می‌گیرند.
وی درباره احتمال واردات محصولات لبنی نیز گفت: قاعدتا اگر شرایط به همین صورت پیش برود و تولید کاهش پیدا کند و نتوانیم مصرف را در داخل تامین کنیم باید به بیرون از کشور مراجعه کنیم و این یک امر طبیعی است. /
پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet