عید سعید غدیرخم
1393/05/14 10:19:27
سرویس اقتصادی
خسروی‌سهل‌آبادی تاکید کرد:

شفافیت قیمت ها با عرضه طلای سرخ در تالار نقره ای/صادرات زعفران جایگزین صادرات نفت شود

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس٬با بیان اینکه باید صندوق حمایت از زعفران به عنوان سرمایه ملی تشکیل شود٬ گفت: بورس کالا با توجه به دارا بودن تالار صادراتی، می تواند زعفران ایران را به اصلی ترین قیمت این محصول در دنیا عرضه و کل بازارهای جهانی را مدیریت کند.
شفافیت قیمت ها با عرضه طلای سرخ در تالار نقره ای/صادرات زعفران جایگزین صادرات نفت شود نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس٬با بیان اینکه باید صندوق حمایت از زعفران به عنوان سرمایه ملی تشکیل شود٬ گفت: بورس کالا با توجه به دارا بودن تالار صادراتی، می تواند زعفران ایران را به اصلی ترین قیمت این محصول در دنیا عرضه و کل بازارهای جهانی را مدیریت کند. https://cdn.icana.ir/d/019/51837.jpg شفافیت,قیمت,ها,با,عرضه,طلای,سرخ,در,تالار,نقره,ای/صادرات,زعفران,جایگزین,صادرات,نفت,شود Icana

ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت٬ با بیان اینکه باید صندوق حمایت از زعفران به عنوان سرمایه ملی تشکیل شود٬ گفت: تشکیل این صندوق به کوتاه شدن دست دلالان و سودجویان از بازار زعفران و ناتوانی آنان از خرید این محصول از کشاورز به صورت فله ای و با قیمت پایین منجر خواهد شد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی٬ با یادآوری آمارها و گزارش‌های رسیده در خصوص جایگاه ایران در تولید محصول زعفران بین سایر کشورهای جهان٬ افزود: گرچه براساس آمارهای رسمی 95 درصد تولید زعفران جهان متعلق به ایران است؛ اما متاسفانه نتوانسته ایم از این مزیت استفاده بهینه داشته باشیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با انتقاد از ثبت زعفران ایران با نام کشور اسپانیا٬ تصریح کرد: کشور اسپانیا که بزرگترین واردکننده زعفران ایران به شمار می‌رود فقط در سال پنج تن تولید دارد اما 90 تن صادرات زعفران را در جهان به نام خود ثبت کرده است.

خسروی‌‌سهل‌آبادی با بیان اینکه اسپانیا زعفران ایران را پس از بسته بندی با برند خود در بازارهای جهانی به فروش می‌رساند که این اتفاق جای تاسف دارد٬ افزود: تمام مشکلات در بازار زعفران در شرایطی رخ می دهد که به راحتی می توان با عرضه زعفران در بورس کالا زمینه ایجاد بهترین بسته بندی و استاندارد را با برند ایرانی مهیا کرد تا زعفران ایران حرف نخست را در جهان زده و اقتصاد کشور را متحول کند.

وی با یادآوری اینکه متولی اصلی بخش زعفران، وزارت جهاد کشاورزی است افزود: دلالان، با تعلل مسئولان در تعیین خرید تضمینی زعفران از شرایط بحرانی زعفرانکاران سوءاستفاده می کنند و در زمان برداشت، با خرید فله ای محصول کشاورزان سبب بی ثباتی قیمت در بازار می شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه طبق قوانین تجارت بین المللی هر کشوری که 52 درصد از محصولی را تولید و به بازار جهانی عرضه کند می تواند بورس بین الملل داشته باشد٬ گفت: در بورس بین المللی علاوه بر شفاف سازی قیمتها نسبت به عرضه، تجارت و بسته بندی محصول تصمیم گیری جهانی می شود بطوری که می توان در بازار تولید و مصرف جهانی قرار گرفت.

وی تاکید کرد: ایران با صادرات زعفران می تواند درآمدی معادل صادرات نفت داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی٬ با بیان اینکه دولت باید قیمت خرید تضمینی مناسب برای زعفرانکاران تخصیص دهد٬ تصریح کرد: طبق قانون باید صندوق حمایت از تولید محصولات کشاورزی از جمله زعفران از کشاورزان حمایت عملیاتی کند و کشور را دراین زمینه به استقلال اقتصادی برساند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet