ولادت امام موسی کاظم (ع)
1393/05/14 18:40:36
سرویس اقتصادی
علوی مطرح کرد:

نقش بانک ها در افزایش نرخ اجاره بها/نبض بازار اجاره بها در دست دلالان

عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از افزایش اجاره بهای مسکن گفت: عدم حمایت مالی بانک ها از تکمیل مسکن های مهر نیمه تمام در ماه های گذشته به کاهش عرضه و رشد تقاضای مسکن در بازار منجر شد که این موضوع رشد نرخ اجاره بها را در پی داشت.
نقش بانک ها در افزایش نرخ اجاره بها/نبض بازار اجاره بها در دست دلالان عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از افزایش اجاره بهای مسکن گفت: عدم حمایت مالی بانک ها از تکمیل مسکن های مهر نیمه تمام در ماه های گذشته به کاهش عرضه و رشد تقاضای مسکن در بازار منجر شد که این موضوع رشد نرخ اجاره بها را در پی داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/43104.jpg نقش,بانک,ها,در,افزایش,نرخ,اجاره,بها/نبض,بازار,اجاره,بها,در,دست,دلالان Icana

سید احسن علوی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت درباره قیمت اجاره بهای مسکن گفت: در حالت معمولی قیمت اجاره بهای مسکن تابع قیمت خانه در بازار است که البته این معادله در ماه های گذشته برهم خورده است.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی در تشریح افزایش قیمت اجاره بهای مسکن افزود: تکمیل بسیاری از واحدهای ناتمام مسکن مهر در کشور به حمایت مالی بانک ها نیاز دارد این در حالی است که سیستم بانکی کشور از این موضوع حمایت نکرده و باعث شده تولید مسکن مهر کاهش یابد.

علوی با تاکید بر اینکه بازار اجاره بهای مسکن از مکانیزم عرضه و تقاضا پیروی می کند، گفت: عدم حمایت بانک ها از تکمیل مسکن مهر باعث شده که دلالان مسکن اقدام به خرید این خانه ها از  مالکانشان کنند و با این کار کنترل بخشی از بازار اجاره بها در دست گیرند و بطور هماهنگ نرخ اجاره بها را بالا ببرند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر ضرورت برخورد با بازار دلالی مسکن افزود: به دلیل اینکه حجم بالایی از درآمد خانوارهای کشور صرف پرداخت اجاره بهای مسکن می شود باید با مدیریت صحیح از رونق بازار دلالی در این بخش جلوگیری شود.

علوی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از یک میلیون 600هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که اگر قانون مالیات از خانه های خالی تقویت و بطور کامل اجرایی شود زمینه عرضه این خانه ها به بازار به وجود می آید که این موضوع به افزایش عرضه مسکن در بازار منجر شده و کاهش نرخ اجاره بها وقیمت مسکن را در پی خواهد داشت.  

وی افزود: برخی از دلالان با تعیین قیمت اجاره بها در مناطق شمالی تهران موجی به راه می اندازند که نتیجه آن به رشد قیمت خانه و همچنین نرخ اجاره بها در مناطق جنوبی پایتخت منجر شده که این موضوع در نهایت قیمت مسکن را در حومه و تمامی کشور با افزایش روبرو خواهد کرد. 

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: با توجه به جمعیت بالای جوان و تاکید سیاست های کلی نظام مبنی بر ضرورت تسهیل ازدواج باید موضوع تامین مسکن در کشور آسان شود که لازمه انجام این مهم وجود برنامه ریزی عملیاتی کوتاه مدت و بلند مدت از سوی مسئولان و حمایت بانک ها است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet