هدر اصلی
1393/05/15 11:38:35
سرویس اقتصادی
عراقی در گفت وگو با خانه ملت:

مذاکره ایران و عمان برای صادرات گازبه عراق / افزایش 40 درصدی گاز رسانی به نیروگاه‌ها در 5ماهه اول سال

مدیرعامل شرکت ملی گاز از مذاکره مقامات نفتی ایران و عمان برای صدور گاز خبرداد و گفت: درسه سال اول سال آتی ۴ تا ۷ میلیون مترمکعب در روز ، در دوسال بعد آن حدود ۱۵ میلیون مترمکعب در روز و از سه سال بعد از آن روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می کنیم.
مذاکره ایران و عمان برای صادرات گازبه عراق / افزایش 40 درصدی گاز رسانی به نیروگاه‌ها در 5ماهه اول سال مدیرعامل شرکت ملی گاز از مذاکره مقامات نفتی ایران و عمان برای صدور گاز خبرداد و گفت: درسه سال اول سال آتی 4 تا 7 میلیون مترمکعب در روز ، در دوسال بعد آن حدود 15 میلیون مترمکعب در روز و از سه سال بعد از آن روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/75648.jpg مذاکره,ایران,و,عمان,برای,صادرات,گازبه,عراق,/,افزایش,40,درصدی,گاز,رسانی,به,نیروگاه‌ها,در,5ماهه,اول,سال Icana

حمیدرضا عراقی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، از برنامه وزارت نفت برای صادرات گاز به عراق‌ از اوایل سال آینده خبرداد و گفت: درسه سال اول 4 تا 7 میلیون مترمکعب در روز ، در دوسال بعد آن حدود 15 میلیون مترمکعب در روز و از سه سال بعد از آن روزانه 25 میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می کنیم.

مدیرعامل  شرکت ملی گاز با بیان اینکه وزارت نفت بر اساس جدول و سقف مشخصی که صورتجلسه شده است یا گاز یا سوخت میان تقطیر به نیروگاهها می دهد،افزود: از5 ماهه ابتدای سال جاری 40 درصد بیشتر نسبت به سال گذشته به نیروگاهها گاز دادیم و این به معنای آن است که سوخت مایع کمتری توسط نیروگاهها مصرف شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه 5.5 تا 6 میلیارد مترمکعب از ابتدای سال تا کنون گاز بیشتری به نیروگاهها دادیم درباره برنامه صادرات و واردات گاز ،گفت: از کشورهای ترکمنستان و‌آذربایجان گاز وارد می کنیم و به ارمنستان و نخجوان و ترکیه صادر می کنیم و قرارداد صادرات گاز به پاکستان هم انجام شده و هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

وی با اعلام این خبرکه برنامه صادرات به عراق هم در مرحله اجرا است و مذاکراتی هم وزیر نفت با مقامات عمان انجام داده است،‌ افزود: برنامه وزارت نفت این است که از هرجا می تواند گاز وارد کند و به هرجا می تواند صادر کند و این کار با درنظر گرفتن شرایط بین المللی و قیمت ها دارد.

معاون وزیر نفت در امور گاز میزان صادرات گاز به ترکیه را روزانه حدود 10 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت:‌ مقدمات اجرای بند "ق" تبصره دو اجرایی شود،‌از این محل با برنامه ریزی 2 تا سه ساله گاز رسانی به شهرها و روستاها را انجام خواهیم داد که امیدواریم در نیمه دوم سال تحرک پذیری بیشتری انجام شود.

عراقی با بیان اینکه ‌برنامه گازرسانی پس از تصویب شورای اقتصاد اجرایی می شود، گفت: هدف اصلی دولت و شرکت ملی نفت و وزارت نفت کمک به جایگاهداران سی ان جی است از این رو در بودجه سال جاری قیمت عملیاتی دارندگان جایگاه دو برابر شد و حق العمل آنها از 40 به 80 رسید، ‌البته جای بحث هنوز هست اما هدف ما کمک به جایگاهداران بدون فشار به مردم است.

مدیرعامل  شرکت ملی گاز با بیان اینکه برای جایگاهداران تسهیلاتی را ایجاد و به زودی اعلام می کنیم،‌افزود:‌دولت و جایگاهداران در حال مذاکره برای رسیدن به راه حل های بهتر هستند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet