هدر اصلی
1393/05/15 12:21:24
سرویس سیاسی
میرگلوبیات:

انتخاب انتصابی بخشی از نمایندگان بنگلادش با معیارهای دموکراسی مغایرت دارد

میرگلوبیات درمصاحبه با روزنامه جوگانته داکا با بیان اینکه در ایران زنان و مردان برای ورود به مجلس بطور مساوی در معرض آراء عمومی قرار می گیرند، گفت: انتخاب بخشی از نمایندگان بنگلادش به صورت انتصابی با معیارهای دموکراسی مغایرت دارد.
انتخاب انتصابی بخشی از نمایندگان بنگلادش با معیارهای دموکراسی مغایرت دارد میرگلوبیات درمصاحبه با روزنامه جوگانته داکا با بیان اینکه در ایران زنان و مردان برای ورود به مجلس بطور مساوی در معرض آراء عمومی قرار می گیرند، گفت: انتخاب بخشی از نمایندگان بنگلادش به صورت انتصابی با معیارهای دموکراسی مغایرت دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/75643.jpg انتخاب,انتصابی,بخشی,از,نمایندگان,بنگلادش,با,معیارهای,دموکراسی,مغایرت,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شهلا میرگلوبیات که به همراه هیات پارلمانی ایران به منظور دیدار با مقامات بنگلادش به این کشورسفر کرده است درمصاحبه با روزنامه جوگانته چاپ داکا به پرسش هایی درخصوص هدف از سفر به بنگلادش و نحوه توسعه پارلمان این کشور پاسخ داد که متن آن در ادامه می آید.

میرگلوبیات درباره هدف از سفر هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به بنگلادش، گفت: رئیس مجلس بنگلادش در سفر سال گذشته به ایران دعوتی از زنان نماینده ایران به عمل آورد و برهمین اساس این دعوت سفر انجام شد ، همچنین طی این سفر دیدارهای مختلفی از کشورهای دیگر صورت گرفت، اما باید گفت که مقامات بنگلادشی از هیات پارلمانی ایران به خوبی استقبال کردند.

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت زنان دربنگلادش را چطور ارزیابی می کنید، افزود:  طی چند روز گذشته دیدارهای مختلفی با زنان مسئول در بنگلادش صورت گرفت و توضیحات خوبی از وضعیت زنان طی چند سال گذشته دراین کشور عنوان شد، البته از بیمارستان مخصوص زنان آسیب دیده نیز بازدید کردیم و اعضای هیات دولت و نمایندگان بنگلادش به این نتیجه رسیده اند که باید به زنان بی سرپرست کمک کنند.

میرگلوبیات تصریح کرد: ازسوی دیگر با توانمند سازی وحرفه آموزی متعلق به سازمان امور زنان آشنا شدیم ، بنابراین اقدام دولت در تشویق دختران و کمک مادی به آنان برای تحصیل مورد ستایش است و اراده ای محکم در این رابطه در دولت و پارلمان بنگلادش وجود دارد.

وی درپاسخ به این پرسش که  وضعیت زنان بنگلادش با ایران را چگونه مقایسه می کنید، افزود: وضعیت زنان درایران و بنگلادش متفاوت است وبه لحاظ زمانی بنگلادش در ابتدای مسیر توسعه و کمک به زنان می باشد و مشکلات فعلی این کشور را ایران در گذشته پشت سر گذاشته است ، اما نقاط مشترک ایران  و بنگلادش در فرهنگ و تعالیم اسلامی است.

میرگلوبیات درباره مسیرهای توسعه بنگلادش در امور زنان ، گفت : اراده و طرحهائی که دولت بنگلادش در حال حاضر در دست اقدام دارد و تداوم آنها  می تواند دراین زمینه موفق باشد، دولت بنگلادش می تواند با ارائه سند چشم اندازبیست ساله در همین خصوص قوانین را به صورت ثابت و دائمی درآورد  که اگر هر دولتی تغییر کرد این قوانین ثابت باشد .

وی درباره سیستم دمکراسی پارلمانی ایران و بنگلادش ، افزود: در بنگلادش بخشی از نمایندگان بصورت انتصابی وارد مجلس می شوند که کمی با معیارهای دمکراسی مغایرت دارد، اما در ایران زنان و مردان بطور مساوی در معرض آراء عمومی قرار می گیرند و هر کسی که دارای اکثریت شد وارد مجلس می شود ، البته ارزیابی من این است که دولت بنگلادش برای تشویق بیشتر زنان به حضور در صحنه سیاسی این امتیاز را به زنان داده است و در آینده و با پیشرقت و توسعه این امتیازها کم رنگ تر شده و نمایندگان با آراء مردم وارد مجلس شوند، از سوی دیگر در ایران زنان بیشتر تمایل دارند که در زمینه های علمی، اجتماعی و فرهنگی فعالیت داشته باشند و کمتر وارد سیاست می شوند و باید تاکید کرد که 70 در صد دانشجویان پزشکی ایران از دختران هستند .

میرگلوبیات درپاسخ به پرسش دیگری درباره وضعیت بهداشتی دربنگلادش، تصریح کرد:  زحمات زیادی دراین رابطه کشیده شده است ولی بازهم نیاز به کار و فعالیت بیشتری است .

وی درباره راه های ادامه تحصیل دانشجویان بنگلادشی دردانشگاه های ایران، ادامه داد: این موضوع باید از طریق وزارتخانه های ذی ربط وگروههای دوستی پارلمانی پیگیری شود.

میرگلوبیات درباره موضع جمهوری اسلامی ایران درخصوص مسائل غزه ، گفت: پاسخ لازم همانند اخبار قبلی در این خصوص ارائه شده است.

وی درپایان افزود: کشوربنگلادش دارای ظرفیت بسیار بالائی است ، این کشور منابع انسانی خوبی داشته و همت و اراده در هیات دولت و پارلمان بنگلادش بسیار بالاست، ازاین روامیدوارم با برنامه ریزی بتوانند در مسیر توسعه قدم بردارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet