هدر اصلی
1393/05/15 13:10:34
سرویس سیاسی
در دیدارهیات پارلمانی ایران با وزیر مشاور در امور زنان و کودکان بنگلادش مطرح شد؛

غربی ها نگران پیشرفت علمی در ایران هستند

هیات پارلمانی ایران صبح امروز با مهر افروز چومکی وزیر مشاور درامور زنان و کودکان بنگلادش دیدار و درباره مسائل موردعلاقه بحث و گفتگو کرد.
غربی ها نگران پیشرفت علمی در ایران هستند هیات پارلمانی ایران صبح امروز با مهر افروز چومکی وزیر مشاور درامور زنان و کودکان بنگلادش دیدار و درباره مسائل موردعلاقه بحث و گفتگو کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/75644.jpg غربی,ها,نگران,پیشرفت,علمی,در,ایران,هستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، درابتدای این دیدار مهرافروز چومکی با اشاره به تمهیدات فراهم شده از سوی دولت برای آموزش دختران، گفت: در حال حاضر در سراسر بنگلادش دختران واجد تحصیل به صورت رایگان مشغول تحصیل هستند، همچنین  دولت برای زنانی که مورد آزارو اذیت قرارمی گیرند بیمارستانی خاص در نظر گرفته است .

وی در پاسخ به سوال شهلا میرگلوبیات در خصوص اشتغال زنان و ومردان و آمار بیکاری وبا سوادی در بنگلادش، گفت : دربنگلادش با جمعیت 160 میلیونی بیش از شش درصد از جمعیت زنان شاغل هستند و 80 درصد مردان هم دارای شغل می باشند ، همچنین پنجاه درصد از جمعیت زنان تحصیلات عالی دارند.

بیات با بیان اینکه بیش از دو سوم جمعیت کشوربنگلادش را زنان و کودکان تشکیل می دهند ، حمایت از این قشر آسیب پذیر در مقابل خشونت و آزار های جسمی و روحی به صورت جاری وعملی را لازم  دانست وگفت: کشور بنگلادش اقدامات خوبی در این زمینه شروع کرده و درایران نیز قوانین جامع و کاملی دراین مورد وجود دارد .

وی افزود: زنان در ایران به صورت فعال در زمینه های علمی ، اجتماعی ، اقتصادی ،علوم پزشکی ، صنعتی و غیره شرکت کرده و توانمندی های بسیار بالائی دارند ، ایران پیشرفت بسیار خوبی در تمام این موارد داشته که تمام کشورهای پیشرفته نیزبه این مسئله اعتراف دارند.

میرگلوبیات، تصریح کرد: ایران می تواند در تمام این موارد کمک های خوبی به کشور بنگلادش داشته باشد.

ازسوی دیگر فاطمه رهبر سرپرست هیات اعزامی با ابراز امیدواری از توجه دولت بنگلادش به مسائل زنان وکودکان گفت:  در جمهوری اسلامی ایران برنامه چشم انداز 20 ساله کشور، برنامه توسعه پنج ساله و همچنین طرحها و لوایح متعدد برای حمایت از خانواده هر ساله به تصویب می رسد ، همچنین اسلام جایگاه ویژه ای را برای زنان وخانواده پیش بینی کرده است و نگاه ما بر اساس تعالیم اسلام می باشد.

وی با توجه به اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران ، افزود: زنان ایرانی در عرصه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی ، فن آوری نوین انرژی هسته ای و ورزش نقش بسزائی را ایفاد نموده و درالمپیادهای علمی و مسابقات ورزشی در سراسر کشور و جهان درخشیده اند.

رهبر گفت:  جمعیت 75 میلیونی ایران که 50 در صد آن زنان هستند ، بعنوان یک کشور جوان در جهان محسوب می شود و با دارا بودن مکانهای اموزشی دولتی ، غیر دولتی و نهضت سواد آموزی به فرمان حضرت امام (ره)نقش اساسی در ریشه کن کردن بی سوادی ایفا نموده است.

سرپرست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در خصوص پیشرفتهای علمی از جمله انرژی هسته ای و خود کفائی در تولید دارو، پرتاب ماهواره با موجود زنده به فضا ، تصریح کرد: این موضوع غربی ها را نگران کرده است و به دنبال جلوگیری از پیشرفت علمی ملت ایران بوسیله تحریمهای ظالمانه هستند.

وی گفت:  نهادهای مختلفی ازجمله کمیته امداد ، وزارت رفاه ،تعاون وکار ، سازمان فنی و حرفه ای و سازمان بهزیستی با حمایت های مادی و معنوی درجهت توانمند سازی زنان گامهای موثری را برداشته اند.همچنین مجلس شورای اسلامی درخصوص حقوق و مسئولیت دختران و زنان و تشکیل خانواده ، انحلال خانواده ، سلامت جسمی زنان و دختران ، امور آموزشی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی و مسئولیت های بین المللی زنان هم قوانینی را پیش بینی نموده است .

رهبر ادامه داد:  ایران به کنوانسیونهای مختلفی درجهان پیوسته لیکن به کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان به دلیل نگاه اسلام به زن وخانواده نه پیوسته است، در غرب خانواده معنا و مفهوم حقیقی خود را از دست داده است ، اما در جامعه ایران به  بنیاد خانواده و تربیت فرزندان سالم با انگیزه تربیت نسل آینده ساز و کانون عاطفی واخلاقی ،اهتمام ویژه ای شده است، تا نسلی متعهد در برابر جامعه و خدمت به همنوعان مسلمان تربیت شود .

وزیر امور زنان بنگلادش درپایان بر این نکته تصریح کرد که زن و مردن بودن مهم نیست ، ارزش انسانی مهم است ، حضرت خدیجه و حضرت فاطمه الگوی جامعه ما هستند وما آموزه های خود را از دستورات پیامبر اکرم (ص) می گیریم. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet